Donald Trump kimdir

Ad Soyad: Donald Trump Doğum Tarihi: 14 Haziran 1946 Nereli: ABD Meslekler: , , , , Ölüm Tarihi: --

Donald Trump kimdir, Donald Trump, 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak girmiş, Hillary Clinton’ı geçerek Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. devlet başkanı seçilmiştir. Gökdelenleri ucuza kapatma yeteneğiyle on yıl içinde dünyanın en büyük emlâk satıcılarından biri haline geldi.

Donald Trump, 14 Haziran 1946 tarihinde Queens, New York, ABD‘de doğmuştur. Büyükannesiyle büyükbabası Almanya, Baden’den ABD‘ye göç etmişlerdir. Babası Fred Mesih Trump’dur.

1963 yılında derslerinin kötülüğünrılmak zorunda kaldı. Ardından Askeri okulda okudu. 1968‘den sonra Pennsylvania‘daki Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi gördü. Emlakçılık yapan babasının yanında getir götür işlerinde çalışmaya başladı.

Donald Trump, yaptığı ilk işi; 1973 yılında inşa ettirdiği New York‘ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelendir. Yaptığı işlerdeki avantajı projelerinin tümünde yaptığı gibi, finansmanı devletten sağladığı vergi indirimi ve diğer ayrıcalıklarla (örneğin inşaat arazisinin kendisine ucuza bırakılması gibi) garanti altına almasıdır.

1975 yılında 10 milyon dolara, Grand Central Station’a (Büyük Merkez Garı) bitişik olan harabe halindeki Commodore otelini satın aldı. 1.400’den fazla odası olan bir lüks otele dönüştürmeyi planladığı bu yerin, belediyeden sağladığı desteğin yanı sıra, % 50’sini 100 milyon dolar karşılığı Hyatt Oteller Zincire sattır kazanç sağladı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York‘un belli başlı adresi haline geldi.

Bunun ardından başka yatırımlar gelince “New York’u yenileyen adam” olarak ün saldı. 1983 yılında çok sayıda mağazayı barındıran “Trump Tower” adlı bina onun için prestij projesi oldu.

1988 yılında 420 milyon dolara “The Plaza Hotel”i satın aldı.

Donald Trump, kendi havayolları şirketini kurabilmek amacıyla iflas halindeki Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu (37 adet Boeing 727’yi 350 milyon dolara) satın aldı.

1990 yılında New Jersey, Adantic City’de “Tac Mahal” adında Otel-Casino inşa ettirerek kumarhane işine de girdi. O yıllarda serveti 4 milyar dolar olarak bilinmekte idi.

İlk eşi Ivana Zelnickova’dan boşandığında 15 milyon dolar tazminat ödedi.

Forbes” adlı ekonomi dergisi ve “Wall Street Journal” gazetesine göre 90’lı yıllarda mali sıkıntı yaşadı. Çabuk toparlandı. Batışa doğru giden iş yaşantısından sonra 2005 yılında Trump Eğlence İşletmeleri Holdingi açarak tekrar yükselişe geçti.

Donald Trump, Türkiye’de istanbul Mecidiyeköy’de Trump Towers Mall adında rezidans ve alışveriş merkezini 2012 yılında Doğan Holding ile açarak İstanbul’da büyük bir yatırım gerçekleştirdi. Trump Towers’ın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan katıldı.

Evlilikleri :
1.eşi : 8 Nisan 1977 tarihinde Çekoslovakyalı bir kayak şampiyonu olan Ivana Zelnickova ile evlendi. 22 Mart 1992 tarihinde boşandı. İvanka Trump (d.30 Ekim 1981), Eric Trump (d.6 Ocak 1984), Donald Trump, Jr.(d.31 Aralık 1977) adlarında 3 çocuğu oldu.
2.eşi : 19 Aralık 1993 tarihinde Marla Maples ile evlendi. 8 Haziran 1999 tarihinde boşandı. Tiffany Trump (d.13 Ekim 1993) adında 1 çocuğu oldu.
3.eşi : 22 Ocak 2005 tarihinde Melania Trump ile evlendi. Barron Trump (d.20 Mart 2006) adında bir çocuğu vardır.

Donald Trump, 2016 yılında ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti içinden belirlenecek aday yarışına katılacağını söylemiştir.

2017 yılbaşında görev süresi dolacak olan ABD başkanı Barack Obama‘nın yerine 2016 yılında Cumhuriyetçi partiden ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı. Donald Trump, 8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimi için rakibi Demokrat parti adayı Hillary Clinton ile yarışıyor.

ABD’de 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan seçimlerin sonucuna göre ABD‘nin 45. başkanı Donald Trump oldu. 20 Ocak 2017 tarihinde Barack Obama‘dan görevi teslim alarak göreve başladı. 2016 yılındaki seçimleri kazanmasıyla birlikte ABD tarihinin en yaşlı başkanı oldu.

Donald Trump, 20 Ocak 2017 tarihinde ABD kongresi’nde yapılan törende yemin ederek görevine başladı Göreve geldikten sonra Oval Ofis’te Obama tarafından depoya kaldırılmış olan eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in büstünü geri getirip eski yerine koydurdu. İlk hafta 15 kararnameyi imzaladı, bunlar çoğunlukla seçim kampanyası süresince değindiği konular üzerineydi. Barack Obama tarafından uygulamasına geçilen Obamacare adlı sağlık reformunun süreç içerisinde kaldırılması için çalışma başlattı. Tepki çeken vaatlerinden olan Meksika sınırına duvar örülmesini, ülkeye yasal olmayan yollardan girişi engellemenin bir parçası olarak görüp ilgili başkanlık kararını imzaladı. Bu kararı Meksika ile ABD arasında gerilim yarattı. Duvarın maliyetini Meksika‘ya ödeteceğini söyleyen Trump’a Peña Nieto tepki gösterdi.

Trump duvar maliyeti konusunda Meksika’dan ithal edilen ürünlere yüzde yirmi vergi koyacağı bildirildi. Başkan adaylığı süresince yoğun bir şekilde eleştirdiği Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan ABD’nin çekilmesini içeren başkanlık emrini ise 24 Ocak 2017’de imzaladı. Bir gün sonra kürtajı destekleyen uluslararası kuruluşlara olan ABD desteğini kesti. İlk haftasında en tepki çeken imzası ise yine seçim vaatlerinden olan sınırı Müslümanlara kapatma girişimiydi. Irak, Suriye, Yemen, İran, Sudan, Somali ve Libyalı vatandaşlara vize kısıtlaması uygulayarak ülkeye girmelerini yasakladı. Suriyeli mültecilerin de ikinci bir emre kadar ülkeye alınmasını durdurdu. Başkanlık imzasından sonra ABD’deki bazı havalimanlarında gözaltına alınan Müslümanlar oldu. Ardından birçok şehirde protesto edilen bu uygulama, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından açılan dava sonrasında federal yargıç tarafından askıya alındı.

Seçim kampanyası sırasında dış politikaya çok fazla yer ayırmayan Trump’ın özellikle New York Times’a Temmuz 2016’da verdiği bir röportaj ikili ilişkilerin nasıl seyredeceği açısından analistler için önemliydi. Röportajında Türkiye‘de ve benzer ilişkili devletlerde olan insan hakkı ihlalleri konusuna nasıl müdahale edeceği sorusunu, ABD’nin başka ülkelerle ilgilenmeden önce kendi bozukluklarını düzeltmesi gerektiğini belirterek: “Bence başkalarına nutuk atma hakkımız yok. Ülkemizde olup bitenlere bir baksanıza! Birileri polis memurlarını soğukkanlılıkla vururken, nasıl başkalarına ders verebiliriz ki?” ifadelerini kullandı.

Aynı röportajında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a güvenini açıklayarak, darbe girişimini tersine çevirdiği belirtip takdir ettiğini söyledi. Türkiye Obama döneminde genel olarak ABD’nin YPG’ye olan desteğinden rahatsız olurken, Donald Trump ise Kürt güçlerinin hayranı olduğunu ve onlara olan desteğin devam etmesi gerektiğini başkan olmasından önceki bir söyleminde belirterek, Türkiye ile olumlu ilişkilerinin olabileceğini, ikisini bir araya getirmenin de harika olacağını açıkladı. Ayrıca Donald Trump Türkiye ile yakın ilişkileri olan Müslüman Kardeşler’i radikal İslamcı gruplar arasında saydı.

Türkiye‘de Trump’ın başkan seçilmesi ve Cumhuriyetçilerin iktidara gelmesi ikili ilişkiler açısından Demokratlara göre daha olumlu olacağı yorumları yapıldı. Trump’ın yemin töreninde Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Sonrasında yaptığı açıklamalarda ve diğer Türk siyasilerinin ağırlıklı görüşlerinde YPG sorunu ve Fethullah Gülen‘in iadesi isteği öne çıktı.

Türkiye ile ABD arasında ‘ABD’li Rahip’ davası olarak bilinen davada ‘askeri ve siyasi casusluk‘ ve ‘terör örgütü adına suç işlemek’ ile suçlanan Andrew Brunson sebebiyle karşı karşıya geldi. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan Brunson’ın tutukluluğunu ev hapsine çevirmesi, iki ülke arasındaki krizi derinleştirdi. ABD Başkanı Donald Trump ve Brunson gibi Evangelist olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Rahip Brunson’ın serbest kalması için Türkiye’ye Twitter üzerinden geniş kapsamlı ekonomik yaptırım uygulama tehditlerinde bulundu.

Ankara’nın Trump ve Pence’e “hukukun üstünlüğüne” işaret ederek karşılık vermesine karşın, ABD Senatosu, Türkiye’yi ekonomik olarak sıkıştırmayı amaçlayan bir adım attı. Senato Dış İlişkiler Komisyonu 26 Temmuz’da Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıyı kabul etti. Bir süre önce F-35 teslimatını durduran ve şimdi de Türkiye’nin kredi alımını engelledi.

Donald Trump’ın Yapmış Olduğu Projeler :
1.Fifth Avenue Gökdeleni
2.Trump Tower
3.Trump World Tower
4.United Nations Plaza
5.Trump Park Avenue
6.Park Avenue
7.Trump Place
8.Trump International Hotel & Tower
9.Trump International Hotel & Tower Chicago
10.Trump National Golf Clubs
11.Trump Vineyard Estates
12.Trump Hollywood
13.Trump Grande
14.Trump Soho
15.Trump Parc Stamford
16.Trump Ocean Club
17.Trump Towers

İlgili Makaleler

Donald Trump hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu