Dino De Laurentiis kimdir

Ad Soyad: Dino De Laurentiis Doğum Tarihi: 08 Ağustos 1919 Nereli: Campania, İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 10 Kasım 2010

Dino De Laurentiis kimdir, King Kong, Dune, Barbar Conan ve hannibal’ın da içinde bulunduğu pek çok kült filmin arkasındaki isim olan İtalyan film yapımcısı. 1940 yılında prodüktörlüğünü yaptığı ilk filmi L’ultimo Combattimento’dan vefat ettiği 2010 yılına kadar 150’nin üzerinde filmde emeği geçmiş olan Laurentiis, 1954 yılında La Strada filmi ile Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.

Dino De Laurentiis ya da doğum adıyla Agostino De Laurentiis, 8 Ağustos 1919 tarihinde, Torre Annunziata, Campania, İtalya’da dünyaya geldi. Babasının ürettiği makarnaları satarak aile bütçesine katkıda bulunan Laurentiis, bir yandan da eğitimine devam etmekteydi. Liseyi bitirmesinin ardından Roma’da bulunan Centro Sperimentale di Cinematografia adlı sinema okuluna kayıt olan Laurentiis’in eğitimi II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile kesintiye uğradı.

Laurentiis’in yapımcılığını yaptığı ilk film, 1940 tarihini taşıyan L’ultimo Combattimento oldu. 1946 ylında Dino de Laurentiis Cinematografica adını taşıyan kendi sinema şirketini kuran başarılı girişimci, 1940’lı yılların sonu ve 1950’li yılların tamamında neo-re yapımlara ağırlık verdi. Bu dönemin önemli eserleri arasında Bitter Rice (Acı Pirinç) ve Fellini imzasını taşıyan Nights of Cabiria (1956) yer almaktaydı.

1960’lı yıllarda çizgiromanların sinema uyarlamaları ile ilgilenmeye başlayan Laurentiis, ilk olarak 1968 tarihinde futuristik yapım Barbarella’yı beyaz perde ile buluşturdu; bu filmi aynı yıl yayınlanan Danger; Diabolik takip etti.

1976 yılında Holywood ile daha iyi etkileşimde bulunmak amacıyla Carolina, A.B.D.’ye taşınan Laurentiis, burada De Laurentiis Entertainment Group (DEG) adını taşıyan kendi film stüdyosunu kurdu. 70’li ve 80’li yıllarda pek çok farklı alandan özgün sinema eserleri veren yönetmen, bu dönemde her biri kült olarak adlandırılan pek çok yapıma imza attı; çizgiroman uyarlamaları Flash Gordon (1980) ve Conan the Barbarian (1982), David Lynch klasiği Blue Velvet (1986), B-Film klasiği Army of Darkness (1992) ve aralarında Cat’s Eye ile Silver Bullet’in de bulunduğu bir dizi Stephen King uyarlaması.

Laurentiis’in katkıda bulunduğu filmler bunlarla da sınırlı kalmadı. Thomas Harris’in başarılı kitaplarından uyarlanan ve de kısa sürede gerilim filmleri arasında kendisine özgü bir hayran kitlesi yakalamayı başarmış olan hannibal serisi yapımcının en çok ilgi gören filmleri arasında yer aldı. Seride Manhunter (İnsan Avcısı, 1986), Hannibal (2001), Red Dragon (Kızıl Ejder, 2002) ve hikayenin başlangıcını konu olan Hannibal Rising (Hannibal’ın Doğuşu, 2007) yer alıyordu. Seride yer alan fakat Laurentiis’in katkıda bulunmadığı tek film ise The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) oldu.

2001 yılında Irving G. Thalberg Memorial Award adlı sinema ödülünün sahibi olan Dino De Laurentiis, 10 Kasım 2010 tarihinde, Beveryl Hills, California’da bulunan evinde hayata gözlerini yumdu. Sinema tarihindeki en önemli yapımcılardan birisi olan Laurentiis, onlarca yeni aktör ve yönetmeni keşfederek sinema dünyasına katan isim olarak beyaz perdenin efsaneleri arasındaki yerini adı.

Önemli Filmleri*

La Strada (Federico Fellini), 1954

Barbarella (Roger Vadim), 1968

King Kong (John Guillermin), 1976

Conan the Barbarian (John Milius), 1982

Dune (David Lynch), 1984

Hannibal (Ridley Scott), 2001

*Parantez içinde yönetmenlerin isimleri yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Dino De Laurentiis hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu