Desire Charnay kimdir

Ad Soyad: Desire Charnay Doğum Tarihi: 02 Mayıs 1828 Nereli: Fleurie, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 24 Ekim 1915

Desire Charnay kimdir, Meksika ve Orta Amerika’ya gerçekleştirdiği keşif gezileri ile ünlenen Fransız kaşif ve arkeolog. Dünyada fotografı, düzenlediği gezilerin ve yaptığı keşiflerin kayıtlarını tutmak için kullanan ilk kaşiflerden birisidir.

Claude-Joseph Désiré Charnay, 2 Mayıs 1828 tarihinde, Fleurie, Fransa’da dünyaya geldi. Paris’de bulunan Lycée Charlemagne’de eğitimini tamamlamasının ardından A.B.D.’ye taşınan Charnay, 1850 yılında, New Orleans, Lousiana’da öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Louisiana’da çalıştığı yıllarda John Llyod Stephen’ın Yucatan’a yaptığı gezileri anlattığı kitaplarla tanışan Charnay, bu kitapların etkisi ile, Fransız Eğitim Bakanlığı’nın himayesi altında 18571861 yılları arasında Meksika’ya, 1963 yılında Madagaskar’a, 1895 yılında Arjantin’e ve 1878 yılında Java ve Avustralya’ya geziler düzenledi.

Bu gezilerde gerçekleştirdiği keşifler sayesinde A.B.D.’de büyük bir üne kavuşan Charnay, 1880 yılında, New York’lu zengin tütün üreticisi Pierre Lorillard IV’nin finansal olarak destekleği büyük bir Meksika gezisine çıktı. Charnay, 18801883 yılları arasında gerçekleşen bu keşif gezisinde bulduğu büyük bir şehrin harabelerine, zengin tüccarın kendisine olan desteğine itafen Ville Lorillard adını verdi; fakat bu isim resmi otoritelerce kabul görmedi ve bu şehir Yaxchilan adını aldı.

Meksika’yı fethetmiş olan, Aztek İmparatorluğu’nun yıkılmasından ve yüzbinlerce yerlinin katledilmesinden sorumlu olan İspanyol Conquistador Hernan Cortes’in mektuplarını Fransızca’ya çeviren ilk isim olan Charnay, bu mektupları 1896 yılında, Lettres de Fernand Cortès à Charles Quint sur la découverte et la conquête du Mexique adı altında Fransa’da yayınladı.

Desire Charnay’ın yaptığı en önemli araştırma, Meksika’nın yerlilerinden olan Toltec’lerin kökenleri hakkındaydı. Toltec kültürü ile arkeik Japon, Çin ve Kamboçya kültürleri arasındaki ilişkilere değinen bu çalışma, Toltec’lerin Asya’dan göç ettikleri iddası üzerine duruyordu.

Eserleri

Le Mexique, souvenirs et impressions de voyage, 1863

Une Princesse indienne avant la conquête, 1888

A travers les fonts vierges, 1890

Manuscrit Ramirez: Histoire de l’origine des Indiens qui habitent la Nouvelle Espagne selon leurs traditions, 1903

İlgili Makaleler

Desire Charnay hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu