Amerigo Vespucci kimdir

Ad Soyad: Amerigo Vespucci Doğum Tarihi: 09 Mart 1451 Nereli: Floransa, İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 22 Şubat 1512 Burcu:

Amerigo Vespucci kimdir, İtalyan tacir ve denizcidir, astronomi, kozmografya ve coğrafyayla ilgilendi.

Amerigo Vespucci, 9 Mart 1451 tarihinde İtalya, Floransa‘da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babası Floransa’nın Para Değiştirenler Derneği’nde noterdi. Bir rahip olan amcası tarafından yetiştirildi.

1490 yılında İspanya‘nın Sevilla şehrine giderek Lorenzo de Medici ailesinin temsilcisi olarak ticaret yaptı. Lorenzo de Medici onu Sevilla‘da bulunan gemicilik şirketinde görevlendirildi. Amerigo Vespucci, 30 Mayıs 1498 yılında Atlantik Okyanusu‘na (Amerika’ya doğru) üçüncü yolculuğu yapan Kristof Kolomb‘un donatımlarını sağladı.

1498 yılında Amerigo Vespucci de Atlantik Okyanusu’nu aşan bir araştırma yolculuğuna katıldı. İspanyol Amirali Alonso de Hojeda komutasında giden gemiler, 1499 yılında Güney Amerika‘da Venezüella ve Surinam kıyılarına vardı, sonra da Amazon‘un deltasını keşfetti. 1500 yılında İspanya’ya geri döndü. Amerigo Vespucci, Güney Amerika’yı Kristof Kolomb‘un zannettiği gibi Asya‘nın bir kısmı olarak değil, yeni bir kıta olarak kabul etmişti.

Bugün Venezüella’nın olduğu bölgede çok zaman harcadı, buraya da küçük Venedik anlamına gelen Venezüella adını vermiştir.

Yeni bir sefer düzenleme yolundaki isteğinin İspanya Krallığı tarafından reddedilmesi üzerine, 1500’de Portekiz‘in hizmetine girdi.

Mayıs 1501 yılında bu sefer Portekiz gemileriyle ikinci keşif yolculuğuna çıktı ve Brezilya‘ya sahillerini keşfetti. Kıyı boyunca binlerce kilometre seyahat etti. Cabo de Santo Agostinho’ya ulaştıktan sonra Rio de Janeiro Körfezi’ni keşfetti. Ardından, güneye yönelerek Rio de la Plata’ya indi ve Patagonya kıyılarını dolaştıktan sonra Temmuz 1502’de Lizbon‘a geri döndü. Bu gezi sırasında bulunan toprakların Asya Kıtası’nın parçaları olmadığını farkeden Vespucci, daha sonra mektuplarında bu topraklardan (Yeni Dünya) adıyla söz etmiştir.

Vespucci’nin önemi, keşiflerinden çok ilmi çalışmalarındadır. İyi bir astronom olan denizci, aşağı yukarı tam meridyen derecelerini tesbit etmişti. Aynı zamanda Ekvator üzerinde dünyanın çemberini de hesaplamıştır. Onun verdiği öedir.

1503 yılında üçüncü bir keşif gezisine çıkan Vespucci, yolda fırtınaya tutuldu ve bir sonuç elde edemeden ertesi yıl geri döndü.

1505 yılında tekrar İspanya’nın hizmetine girdi ve 1508 yılında başkaptan oldu. 1512 yılında ölene kadar da başkaptan olarak kaldı. Yeni bulunan bölgelerin haritalarının yapılmasına ve denizcilerin yetişmesine katkıda bulundu.

İlk olarak Alman kozmografyacısı Martin Waldseemüller Yenidünya’nın güneyi için yani Güney Amerika için ilk kez Amerigo’nun adını kullandı. Daha sonra adı tüm kıta için kullanıldı. Alman profesörü Waldseemüller’in 1507 yılında yazdığı «Cosmographiae Introductio» adlı eserinde: «Dünyanın dördüncü bir kısmı Amerigo Vespucci tarafından keşfedilmiş bulunuyor, o halde buraya kaşifi Amerigo’dan ötürü «America» denmesine kimsenin itiraz edeceğini sanmam» diyordu. Waldseemüller’in bu teklifi yeni kıtanın adının Amerika olmasını sağladı.

Amerigo Vespucci, 22 Şubat 1512 tarihinde İspanya’nın Sevilla şehrinde 61 yaşında öldü

Amerigo Vespucci hakkında yapılan aramalar

Amerigo Vespucci, Amerigo Vespucci biyografi, Amerigo Vespucci hayatı, Amerigo Vespucci nereli, Amerigo Vespucci kimdir, Amerigo Vespucci eşi, Amerigo Vespucci kaç yaşında, Amerigo Vespucci fotoğrafları

İlgili Makaleler

Amerigo Vespucci hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu