Dan Castellaneta kimdir

Ad Soyad: Dan Castellaneta Doğum Tarihi: 29 Ekim 1957 Nereli: Chicago, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Dünyanın en uzun süre kesintisiz yayınlanan çizgi dizisi olan The Simpsons’ın baş karakterlerinden Homer Simpson’ı 21 yıldır seslendiren Amerika’lı T.V., sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Bölüm başına kazandığı 400.000 dolar ile en çok kazanan seslendirme sanatçılarından birisidir.

Dan Castellaneta, 29 Ekim 1957 tarihinde, Oak Park, Chicago, A.B.D.’de dünyaya geldi. Amatör bir aktör olan babası ve annesinin desteğiyle 6 yaşından itibaren oyunculuk dersleri alan Castellaneta, Oak Park and River Forest Lisesi’ni bitirmesinin ardından, Northern Illinois Üniversitesi’nde güzel sanatlar okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra doğaçlama dersleri almaya başlayan Castellaneta, bu kursta gelecekte hayatını birleştireceği Deb Lacusta ile tanıştı. Katıldığı kursta yüksek başarı gösteren oyuncu, Chicago şehrinde, The Second City adlı doğaçlama tiyatrosunda 19831987 yılları arasında oyuncu oırasında karısı ile beraber seslendirme stüdyolarında da çalışmaya devam eden Castellaneta, 19871990 yılları arasında The Tracey Ullman Show’da pek çok farklı karakterde rol aldı ve de Nothing in Common, K-9, The War of the Roses gibi pek çok filmde rol aldı.

Dünyanın en uzun süren çizgi dizisi The Simpson’ın seslendirme kadrosunda, dizinin ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana yer alan Dan Castellaneta, dizinin baş karakteri olan Homer Simpson’ın seslendirmesi ile ünlü olmasına karşılık, izleyiciler tarafından pek bilinmese de dizinin pek çok yan karakterinin de seslendirmesini yapmakta. Abraham “Grampa” Simpson, Barney Gumble, Krusty the Clown, Groundskeeper Willie, Mayor Quimby, Hans Moleman, Sideshow Mel, Itchy, Kodos, the Squeaky Voiced Teen gibi pek çok yan karakteri de seslendiren başarılı sanatçı, 1992, 1993, 2004 ve 2009 yıllarında, yaptığı Homer Simpson seslendirmeleri sayesinde, Primetime Emmy Award ödüllerinde En İyi Seslendirme Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Dizinin yayınlanmaya başladığı 1989 yılından, 1998 yılına kadar bölüm başına 30.000 dolar gibi düşük bir ücretle çalışan sanatçı, dizideki diğer seslendirme sanatçıları ile beraber yaptığı eylem sonucunda 19982004 tarihleri arasında ücretlerini 125.000 dolara kadar yükseltmeyi başardı ve Simpson seslendirmenleri, 2009 yılından itibaren, bölüm başına 400.000’er dolarla en yüksek ücret alan seslendirme sanatçıları oldular.

Deb Lacusta ile evli olan Castellaneta, karısıyla beraber Los Angeles’da yaşıyor. Çift, seslendirmelerin yanı sıra The Simpsons’ın 4 bölümünün de yazarı olarak tanınıyor.

Dan Castellaneta hakkında yapılan aramalar

Dan Castellaneta, Dan Castellaneta biyografi, Dan Castellaneta hayatı, Dan Castellaneta nereli, Dan Castellaneta kimdir, Dan Castellaneta eşi, Dan Castellaneta kaç yaşında, Dan Castellaneta fotoğrafları

İlgili Makaleler

Dan Castellaneta hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu