Minnie Driver kimdir

Ad Soyad: Minnie Driver Doğum Tarihi: 31 Ocak 1970 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Minnie Driver kimdir, Amelia Fiona J. Driver, 1970 doğumlu İngiliz oyuncu ve besteci. “Good Will Hunting” filmindeki rolü ile “en iyi yardımcı kadın oyuncu” dalında Oscar’a aday oldu. Oyunculuğun yanında müzikle de profesyonel olarak uğraşan Driver’ın bir albümü bulunuyor.

Minnie Driver, Amelia Fiona J. Driver gerçek adıyla 31 Ocak 1970 tarihinde Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Ronnie Driver ve Gaynor Driver’ın kızı olan Driver’ın varlıklı ailesinin soyu İrlanda, İtalya ve Fransa’ya kadar uzanıyordu. Barbados’ta büyüyen oyuncu, lise eğitimini İngiltere’nin en saygın ve pahalı okullarından “Bedales“te tamamladı. Henüz 12 yaşındayken izlediği “Sophie’s Choice” filminde, Meryl Streep’in yeteneğinden çok etkilenmiş ve oyuncu olmaya karar vermişti. Bu hedefini gerçekleştirebilmek için liseden sonra, İngiltere’nin en saygın sanat akademilerinden biri olan “Webber Douglas Academy of Dramatic Art“da oyunculuk dersleri almaya başladı.

Oyunculuk kariyerine İngiltere’de televizyon dizilerindeki küçük rollerle başlayan Driver, ilk olarak 1995 yılında bir Amerikan – İngiliz ortak yapımı olan “Circle of Friends” filminde başrol oynadı ve dikkatleri üzerine çekti. Bu tarihten sonra birçok Hollywood filminde irili ufaklı rollerle izleyicilerin karşısına çıktı. Oyuncunun hayatında, iki filmin kariyerindeki yeri açısından diğerlerinden farklı bir yeri oldu. Bunlardan biri 1996 yapımı, oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Dustin Hoffman gibi büyük yıldızları barındıran “Sleepers“; diğeri ise Skylar rolü ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adayı olduğu “Good Will Hunting” idi.

Driver, oyunculuğa adım atmadan önce “Puff, Rock and Brown” isimli bir müzik grubunun üyesiydi. Hatta grup, Island Records’la bir anlaşma imzalamış ancak albüm piyasaya sürülmemişti. Oyunculuğa başladıktan sonra müzik kariyerine bir süre ara veren Driver, daha sonra 2004 yılında müziğe geri dönüş yaptı. EMI ve Rounder Records’la anlaşma imzalayan oyuncu, Kanadalı prodüktör Colin Craig’in yardımıyla “Everything I’ve Got in My Pocket” isimli solo albümünü çıkarttı. Albüm, İngiltere listelerinde 34. sıraya kadar yükseldi. Albümden çıkan 2. single “Invisible Girl” ise ancak 68. sıraya kadar çıkabildi. Albümde bir Bruce Springsteen parçası olan “Hungry Heart” dışındaki tüm şarkıların besteleri Driver’a ait.

Minnie Driver, sesini müzik endüstrisi yanında birçok animasyon ve çizgi filmde de kullandı. “The Simpsons“, “South Park“, “Tarzan” gibi büyük bütçeli filmlerde seslendirme yaptı.

Oyuncu, “Good Will Hunting” filmindeki rol arkadaşı Matt Damon’la kısa süren bir ilişki yaşadı. Nisan 2001’de ise nişanlı olduğu aktör Josh Brolin’den ayrıldı ve bu ayrılığın sebebinin, Brolin’in üvey annesi Barbara Streisand’ın çok zor bir insan olması olduğunu söyledi . ayrıca tenisçi Robby Ginepri ve illüziyonist Chris Angel ile de kısa süren birliktelikler yaşadı.

2004 yılında Driver, bir Joel Schumacher filmi olan “The Phantom of the Opera“da Carlotta Giudicelli rolünü oynadı. Bir süre ünlü dizi “Will & Grace“te de rol aldı. Çevirdiği son filmler ise 2006 yapımı “The Virgin of Juarez“, “Ripple Effect” ve “Delirious“. 2007’de gösterime girecek yapımları ise “The Riches“, “Take” ve “The Simpsons Movie“. Driver halen Londra’da yaşamını sürdürüyor. Kullandığı isim “Minnie”, çocukluğundan kalan bir takma isim. Kalçasında bir gül dövmesi bulunuyor. 1.78 metre boyunda. Kız kardeşi Kate Driver bir model.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı