Criss Oliva kimdir

Ad Soyad: Criss Oliva Doğum Tarihi: 03 Nisan 1963 Nereli: New Jersey, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: 17 Ekim 1993

Criss Oliva kimdir, Rock müziğin en yetenekli gitaristlerinden birisi olan New Jersey doğumlu A.B.D.’li müzisyen. Kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Jon Oliva ile beraber prograsif rock tarihinin en başarılı gruplarından birisi olan Savatage’ı kuran başarılı müzisyen, kariyerinin doruk noktasındayken geçirdiği talihsiz bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Christopher Michael Oliva, 3 Nisan 1963 tarihinde, New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin en genç bireyi olan Criss, çocukluğu Florida ve Kaliforniya eyaletlerinde geçirdi.

Abisi Jon Oliva ile beraber müziğe genç yaşlarda başlayan Criss, Tower ve Alien adını koydukları yerel gruplarda abisiyle beraber bir süre müzik yaptıktan sonra gene abisiyle beraber 1978 yılında Avatar adını verdiği bir rock grubu kurdu. Kendilerine katılan davulcu Steve “Doc” Wacholz ile beraber müzik çalışmalarına devam eden kardeşler, 1981 yılında gruba Keith Collins’in de katılmasıyla aradıkları kadroyu yakaladılar ve ilk demolarını 1982 yılında, Par Records adlı müzik şirketinden yayınladılar.

Avrulpa kökenli bir rocknı adı taşıdığını öğrenince telif hakları sorunu yaşamamak için adlarını Savatage’a çeviren grup, 1983 yılında ilk albümü Sirens ve 1985 yılında ikinci stüdyo albümü olan The Dungeons are Calling’i yayınladı. Her ikisi de Par Records etiketini taşıyan albümler gruba ufak çaplı bir şöhret kazandırmayı başarmıştı. The Dungeons are Calling albümünün çalışmalarını yaptıkları sırada çocukluk yıllarından beri beraber olduğu sevgilisi Dawn Hoppert ile evlenen Criss Oliva, artık zamanını ailesi ve müzik arasında geçiriyordu.

İlk iki albümün gruba kazandırdığı şöhret, kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. 1985 yılında rock müziğin en büyük yayıncılarından olan Atlantic Records ile anlaşan grup, 1987 yılında üçüncü albümleri olan Hall of the Mountain King’i yayınladı. Genç müzisyenin albümdeki performansı o kadar iyiydi ki, dönemin en büyük metal gruplarından birisi olan Megadeth’in kurucusu Dave Mustaine, Criss’i grubuna çağırdı; fakat kardeşinden ayrılmak istemeyen Oliva bu teklifi reddetti.

1989 yılında Gutter Ballet ve 1991 yılında Streets; A Rock Opera albümleri, grubu şöhretin zirvesine taşıdı. Streets dönemin en çok satan albümlerinden birisi olurken, albümün dinleyiciler ve eleştirmenler tarafından çok beğenilmesi de Criss’i son derece memnun etti. Criss Oliva’nın Savatage’daki son çalışması, 1993 tarihli Edge of Thorns oldu.

Rock müziğin en çok gelecek vaat eden isimlerinden birisi olan Criss Oliva, 17 Ekim 1993 tarihinde, karısı ile beraber Zephyrhills’de düzenlenen bir festivalden eve dönerken ters şeritten kendilerine çarpan bir kamyonun altında kalarak hayatını kaybetti; karısı ise kazadan ağır yaralı olarak kurtuldu. Yasal sınırın dört katının üstünde bir alkol oranıyla araba kullanrinden birisinin hayatına mal olmuştu.

Clearwater’da bulunan Curlew Rd. US 19’da bulunan Curlew Memorial Gardens adlı mezarlıkta gömülü olan Criss Oliva, her yıl 17 Ekim’de hayranları ve arkadaşları tarafından yapılan büyük bir törenle anılmaktadır.

İlgili Makaleler

Criss Oliva hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu