Christiaan Barnard kimdir

Ad Soyad: Christiaan Barnard Doğum Tarihi: 08 Kasım 1922 Nereli: Güney Afrika Cumhuriyeti Meslekler: Ölüm Tarihi: 02 Eylül 2001

Christiaan Barnard kimdir, İnsandan insana ilk başarılı kalp naklini yapan doktor.

Christiaan Neethling Barnard, 8 Kasım 1922 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Cape Eyaleti’nin Beaufort West kentinde bir papazın oğlu olarak doğmuştur. 1946′da Cape Town Üniversitesini bitirdikten ve bir süre Groote Schuur Hastanesi’nde çalıştı. 1948-1951 yılları arasında Cape Eyaleti’ne bağlı Ceres’te serbest hekimlik yaptı.

1953′de Cape Town Üniversi¬tesinde Koch basilinin neden olduğu menenjit türü-nün tedavisi konulu bir tez hazırladıktan sonra, aldığı bir bursla 1956′da ABD’ye gitti. Minnesota Üniversitesinin kalp-göğüs cerrahisi bölümünde 1958′de değin araştırma yaptı.

1953-56 arasında Cape Town’daki Groote Schuur Hastanesi’nde cerrahi asistanlığı yaparken, incebağırsağın doğuştan tıkanıklığının, gebelik sırasında dölüte yeterince kan gitmemesinden ileri geldiğini kanıtladı.

Protez aort kapakçığının yapımı ve uygulanmasına ilişkin teziyle lisansüstü, doğuştan barsak tıkanıklığı konulu teziyle de doktora derecesi¬ Afrika Cumhuriyetine dönerek Cape Town Üniversitesi ile Groote Schuur Hastanesinde çalışma¬ya başladı. Üniversite hastanesinin kalp-göğüs cerra¬hisi bölümünü yönetmeye başladıktan bir yıl sonra 1962 yılında yardımcı profesör, 1972′de de cerrahi bölü¬münde profesör oldu.

İnsanlarda kalp nakli için gerekli teknikler 1950′de ABD’de geliştirilmiş, özellikle Carrel’in başlattığı köpekler üzerindeki kalp nakli denemeleri, alıcının vücudu tarafından reddedilinceye değin kal¬bin normal bir kan dolaşımı sağlayabildiğini ortaya koymuştu. Bu bulguların ışığında, kalbi tümüyle yeter¬siz bir hastayı ölüme terketmek yerine, nakledilen kalbin alıcının bağışıklık sistemince reddedilmesi olasılığını azaltacak önlemleri alarak, başka bir insa¬nın kalbiyle yaşatma olanağı doğmuştu.

3 Aralık 1967 tarihinde Louis Washkansky adında bir kalp hastasının kalbini Güney Afrika, Cape Town’da “Groote Schuur Hospital” hastanesinde, Dr.Christiaan Barnard ve 20 cerrahtan oluşan ekiple yapılan başarılı bir ameliyatla kalbini çıkarıp yerine bir kaza sonucunda ölen genç bir adamın sağlam kalbini taktı. Ve bu kalp tam on sekiz gün çalıştı.

Christiaan Barnard’ın daha sonraki kalp nakil ameliyatları giderek daha başarılı oldu; 1970′lerin sonlarında bazı hastaları birkaç yıl yaşayabildi. 1983′e değin Groote Schuur Hastanesi’nde kalp hastalıkları kliniğinin başkanı olarak görev yapan Barnard, o tarihte emekliye ayrılarak cerrahlığı bıraktı.

1983’te eklem iltihabı nedeniyle ameliyat yapmayı bıraktı.

Christiaan Barnard, Üç kez evlilik yaptı ve altı çocuk babasıdır. İlk evliliğini, 1948 yılında Aletta Gertruida Louw adında bir hemşire ile yaptı. Deirdre (d.1950) ve Andre (d.1951) adında iki çocuğu oldu. 1969 yılında boşandı. 1970 yılında, Barbara Zoellner ile evlendi. Frederick (d.1972) ve Christiaan Jr (d.1974) adında iki çocuğu daha oldu. 1982 yılında boşandılar. 1988 yılında üçüncü evliliğini Karin Setzkorn adında genç bir model ile yaptı. Armin (d.192000 yılında boşandı.

Christiaan Barnard, 2 Eylül 2001 tarihinde 79 yaşında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Baf ilinde tatilini geçirdiği bir otelde astım krizi geçirerek, hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Christiaan Barnard hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu