En Güncel Biyografi Sitesi, 16 Ocak 2018
Beğen 0

Mim Kemal Öke kimdir

  • Ad Soyad: Mim Kemal Öke
  • Nereli: İstanbul
  • Burcu:


  • Meslekler: ,
  • Ölüm Tarihi: 30 Ocak 1955

Mim Kemal Öke kimdir, Mim Kemal Öke, 1884 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Toptaşı Askeri Lisesinden sonra Askeri Tıbbiye’yi bitirerek 1911 yılında Yüzbaşı rütbesiyle askeri doktor olarak göreve başladı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nde stajını tamamladıktan sonra Cerrahi ihtisasına başladı. Uzmanlığı hem röntgen, hem de cerrahi ve özellikle harp cerrahisi üzerine yaptı.

Trablusgarp Savaşı savaşında gönüllü olev aldı. Trablusgarp cephesinde başlayan, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı ile devam eden askeri doktorluk görevinin daha ilk günlerinde, Trablusgarp’te Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanışıp dost oldu. Dönüşünde Gümüşsuyu Asker hastanesinde operatör ve röntgen uzmanlığına atandı. Mim Kemal Öke’nin Atatürk ile dostluğu ölümüne kadar devam etmiş, son yıllarında ise onun en yakınında ve özel doktoru olarak görev yapmanın mutluluğunu yaşamış, Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Profesör olarak pek çok askeri doktorun eğitimine katkıda bulunmuştur.

Mim Kemal Öke, 1911 yılında Trablusgarb Savaşında Trablus’da bulunduğu sırada iki tane Yüzbaşı Mustafa Kemal varmış. Biri Tabip Mustafa Kemal, diğeri de ileride Atatürk olan Yüzbaşı Mustafa Kemal. İkisini çok karıştırıyorlarmış. Biri adını değiştirsin diye konuştuklarında; senin adın zaten değişmiş, bırak ben Mustafa’yı kısaltayım, başındak ondan sonra da Mim Kemal olarak nüfusuna geçmiş. Soyadı sırasında da Atatürk tarafından Öke soyadı verilmiştir.

Bir ara Çanakkale‘de 5. Ordu Sağlık Başkanı yardımcısı ve menzil müfettişliği başhekimi oldu. I. Dünya Savaşı sırasında kurulan bulaşıcı hastalıklarla mücadele kuruluna başkanlık etti. Savaş sonunda Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Prof. Dr. Weiting’in yerine cerrahi hocası oldu.

Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara Cebeci Merkez Hastanesinde görevli idi. Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Isparta’da ağır yaralılar için Kızılay Hastanesini kurdu.

1941 yılında Albay rütbesi ile askeri doktorluk görevinden emekli olarak serbest doktor olarak çalışmaya başladı, 1946 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi ve 1950 yılına kadar parlamentoda kalmıştır. TBMM 8. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasında Büyük Üstat olarak görev yapan Mim Kemal Öke, 26 Aralık 1925 tarihinde Muhibban-ı Hürriyet Locası’nda Masonluğa girdi ve 30 yıllık masonik hayatında pek çok locanın kurucu üyesi oldu. Bu localar arasında Sayın İnkılâp, Gençlik, Atlas, Libertas, Ülkü ve Uyanış localarını sayabiliriz.

Mim Kemal Öke, 31 Ekim 1930 tarihindeki Büyük Kurulda Büyük Üstat olarak seçildi. Büyük Üstat olduğu dönemde Albay rütbesiyle Askeri Doktor olarak görevli olduğu için, Genel Kurmay Başkanlığının Silahlı Kuvvetlerde görevli olan personelin Derneklerde çalışmalarına sınırlama getiren gizli bir yazılı emri nedeniyle 22 Nisan 1932 tarihinde Büyük Üstatlık görevinden ayrılmıştır. Mim Kemal Öke 17 Aralık 1934 tarihinde Sayın İnkılâp Locası Saygıdeğer Üstadı görevindeyken Türkiye Süprem Konseyi tarafından 33. dereceye yükseltilmiştir.

20 Ocak 1945 tarihinde toplanan Türkiye Süprem Konseyi, Mim Kemal Öke’yi Pek Aydın Pek Güçlü Gran Komandör seçmiştir. Mim Kemal Öke’nin Pek Aydın Pek Güçlü Gran Komandörlüğü döneminde 1935 yılında uykuya yatan Simgesel Türk Masonluğununat 1948 tarihinde üye 7 kardeşinin tamamı Türkiye Süprem Konseyi kardeşlerinden oluşan ve Türkiye Mason Derneği tüzel kişiliğiyle kurulan dernek çatısı altında, İstanbul’da simgesel derece çalışmaları resmen başlatılmıştır. Bunu Aralık 1948’de İzmir’de, Ocak 1949 da Ankara’da Simgesel derecelerdeki çalışmaların başlaması izlemiştir.

Türkiye Süprem Konseyi 14 Mart 1948 tarihinde toplanarak, Mim Kemal Öke’yi devam etmekte olduğu Pek Aydın Pek Güçlü Gran Komandör görevine tekrar seçmiştir.

Mim Kemal Öke, 30 Ocak 1955 tarihinde İstanbul‘da 71 yaşında ölmüştür.

Kendisi ile aynı adı taşıyan “Mim Kemal Öke (torun)” adında torunu vardır.

Kitapları :
1939 – Diyabet ve Şirürji

Mim Kemal Öke kimdir

Etiketler

Mim Kemal Öke kimdir biyografisi toplam 1.618 kez okundu. Bugün ise 3 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz