Celal Kadri Kınoğlu kimdir

Ad Soyad: Celal Kadri Kınoğlu Doğum Tarihi: 16 Aralık 1964 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Celal Kadri Kınoğlu kimdir, Celal Kadri Kınoğlu, 16 Aralık 1964’de İstanbul ‘da dünyaya gelmiştir. Babası doktordur. İlk okulu, Şişli On Dokuz Mayıs İlkokulu’nda okudu. Liseyi Gaziantep’de bitirdi. Lisede iken bir piyes yazdı, ve sahneye koydu, takılanların, kaçanların yerine de çıktı, sınıfı gülmekten kırdı. Görgüsüz Almancı rolü, müsamere hayatının başlangıcı oldu. Ailesi doktor olsun isterken makina mühendisi olmaya karar verip 4 yıl mühendislik okuduğu halde sonra da tiyatrocu oldu. Üniversite yıllarında bir tiyatro grubu kurdu.

İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde 4 yıl okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi ve 4 yıllık eğitimini sınıf atlayarak 3 yılda tamamladı.

Profesyonel oyunculuk hayatına Kenter Tiyatrosu’nda başladı. İlk oyunu Camus’nün “Düşünce Tragedyası’ Caligula’dır. Daha sonra 1990 yılında Devlet Tiyatrolarının açtığı sınavı kazanarak 3 yıl Diyarbakır, 7 yıl Bursa Devlet Tiyatroları’nda çalıştıktan sonra, 2000 yılında İstanbul’a geldi. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

TV’de 2001 yılında yayınlanan Tatlı Hayat dizisindeki İrfan rolüyle bayağı sevildi. Daha sonra Acemi Cadı dizisindeki Müdür Dilaver ve Deli Ferit rollerini oynamıştır.

Ayrıca geçtiğimiz 20 yıl boyunca çok sayıda genci konservatuar ve tiyatro okullarına hazırlamıştır.

Ödülleri : Kır’la “Lions” ödülü aldı. Caligula’yla “Yeni Kuşak Afife” ödülü aldı.

Celal Kadri Kınoğlu evli ve bir kız babasıdır.

İlgili Makaleler

Celal Kadri Kınoğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu