Alexis Bledel kimdir

Ad Soyad: Alexis Bledel Doğum Tarihi: 16 Eylül 1981 Nereli: Houston, Teksas, Amerika Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Alexis Bledel kimdir, Alexis Bledel, 1981 doğumlu Amerika’lı dizi ve sinema oyuncusu. Aynı zamanda eski bir model olan Alexis, Gilmore Girls’de oynadığı ‘Rory’ ve Robert Rodrigez filmi Sin City’de canlandırdığı ‘Becky’ karakteriyle tanınıyor.

Kimberly Alexis Bledel, 16 Eylül 1981’de Arjantin’li Martin Bledel ve Meksika’lı Nanette Blake’in kızı olarak Houston, Texas’ta İspanyolca konuşan bir ailede dünyaya geldi. 1986 doğumlu Eric David Bledel adında bir de erkek kardeşi olan Alexis, İngilizce’yi okula başlayınca öğrendi. 8 yaşındayken utangaçlığını üzerinden atması annesinin teşvikiyle şehir tiyatrosunda oynamaya başlayan Alexis, Our Town , The Wizard of Oz ve Aladdin gibi yapımlarda yer aldı.

Houston’daki St. Agnes Academy’ye başlamadan önce 14 yaşındayken bir süre yerel bir mağazada modellik yapan ve liseye giderken de modellik kariyerine devam eden Alexis, aynı zamanda Tokyo, Milan, New York ve Los Angeles gibi merkezlere seyahat etti. Page Parkes Modellik ve Oyunculuk Merkezi’nde (Page Parkes Center for Modeling and Acting) eğitim aldıktan sonra 1 sene kadar New York Üniversitesi’ne bağlı Tish Sanat Okulu’na (Tish School of Arts) devam etti.

2000 baharında Los Angeles’da katıldığı deneme çekimlerinin ardından, Gilmore Girls adlı dizide oynaması için seçildi ve televizyon kariyeri başlamış oldu. Bekar anne Lorelai Victoria Gilmore’un kızı Lorelai Leigh ‘Rory’ Gilmore karakterini canlandıran Alexis, bu rolüyle birçok tv ödülünün de (2002-Kadın Oyuncu Dalında Family Television Award, 2005 ve 2006 Komedi Dalında Teen Choice Award) sahibi oldu. Dizinin birinci sezonunda karakterinin aşırı kahve içmesinden dolayı zamanla bundan usanan Alexis, dizide Rory kahve içtiği zaman, artık çay yada kola içmeye başladı ve rolüyle ilgili şunları söyledi:

Gillmore Girls’de oynamaya devam ettiği süre içerisinde, Tuck Everlasting (2002-Winifred ‘Winnie’ Foster rolünde), DysEnchanted (2004-Goldilocks rolünde), Bride & Prejudice (2004-Georgina “Georgie” Darcy rolünde), The Orphan King (2005-Dylan rolünde) ve The Sisterhood of the Traveling Pants (2005-Lena rolünde) filmlerinde rol aldı. Yine 2005’de ses getiren Bruce Willis, Benicio Del Toro, Jessica Alba ve Brittany Murphy‘nin başrollerinde oynadığı Robert Rodrigez filmi Sin City’de ‘Becky’ karakterini canlandırdı. Genelde siyah beyaz olan ancak bazı bölgelerin renklendirildiği filmde Rodrigez, Alexis’in gözlerini çok etkileyici buldu ve böylece Becky karakteri, gözlerinin mavi rengini korudu. Alexis, Becky karakteriyle ilgili olarak ‘Silah taşıyor ve popo tekmeliyor’ demişti.

Amerikan ska punk grubu Less Than Jake’in 2003 yılındaki Anthem albümünün She’s Gonna Break Soon şarkısının klibinde de oynayan Alexis, son olarak 2006 yapımı I’m Reed Fish adlı filmde Kate Peterson karakterini canlandırdı.

Ailesi ve yakın arkadaşları tarafından ‘Kim’ diye çağırılan ve çalışmadığı zamanlarda kitap okumaktan, gezmekten, fotoğraf çekmekten ve ailesi ile zaman geçirmekten zevk alan Alexis, alacak parası olmayanlara kitap yardımı sağlayan First Book adlı organizasyonda da çalışıyor.

2002 yılında Teen People’s magazine ‘Hottest Stars Under 25’ listesinde yer alan Bledel, Maxim Magazine’in Hot 100 of 2005 listesinde 87. sırada yer aldı.

Gilmore Girls’deki rol arkadaşı Milo Ventimiglia ile 2006 baharında ayrılmalarından önce, 3.5 yıllık bir birliktelik yaşayan Alexis’in, Sophie adında Malta Chihuahua cinsi bir köpeği var. Alexis, halen 7. sezonu sürmekte olan Gilmore Girls’de oynamaya devam ediyor ve Los Angeles’da yaşıyor.

Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir
Alexis Bledel kimdir

İlgili Makaleler

Alexis Bledel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu