Brian De Palma kimdir

Ad Soyad: Brian De Palma Doğum Tarihi: 11 Eylül 1940 Nereli: New Jersey, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Brian De Palma kimdir, Brian De Palma, 1940 doğumlu, Amerikalı yönetmen. Filmlerinde, cinayet, gerilim ve psikolojik rahatsızlıklar gibi öğeler bulunduran yönetmenin bazı filmleri : “Carrie”, “Scarface” ve “Mission Impossible”.

11 Eylül 1940 tarihinde New Jersey, ABD’de dünyaya gelen Brian De Palma, sinema eğitimi görmüş insanların oluşturduğu Yeni Hollywood jenerasyonunun öncüsü olarak tanındı. Zamanının yönetmenleri arasında; Paul Schrader, Martin Scorsese, John Milius, George Lucas, Francis Ford Coppola ve Steven Spielberg vardı. 1970li ve 1980li yıllarda devamlı olarak Jennifer Salt, Amy Irving, Nancy Allen (1979dan 1983’e kadar eşi), William Finley, Charles Durning ve Gerrit Graham gibi oyuncularla çalıştı. Çocukluğunu Philadelphia’da geçiren ünlü yönetmenin babası bir cerrahtı. Colombia Üniversitesinde öğrenciyken “Citizen Kane” ve “Vertigo” adlı filmlerden etkilenerek sinemaya olan ilgisi arttı. 1960ların sonuna doğru Sarah Lawrence College’a geçerek alanını tiyatro olarak değiştirdi. Bu dönemlerde Jean Luc Godard, Michelangelo Antonioni, Andy Warhol ve Alfred Hitchcock’tan oldukça etkilendi. 1967 yılında içinde Hitchcock’a göndermelerin de bulunduğu gerilim filmi “Murder A la Mod”u çekti. Robert De Niro’yu keşfetmesiyle beraber ilk uzun metrajlı filmi olan “The Wedding Party”yi çekti (1969). Bu filmin ardından, pek çok belgesel ve kısa filme imza attı. Sonraki yıllarda Hollywood’un dikkatini çekmeyi başaran ünlü yönetmen,yine de ilk başarısını “Sisters” adlı bağımsız yapımıyla kazanırken, tarzı ve üslubuyla en iyi yönetmenler arasına girebileceğini gösterdi.

Sonrasında çektiği “Phantom of the Paradise” ile 1975 Avoriaz Film Festivalinde büyük ödüle layık görüldü. Sissy Spacek ile Piper Laurie‘ye Oscar adaylığını getiren “Carrie” adlı filmiyle dünya çapında üne kavuştu. Günümüzde çekilen filmlere halen referans konusu olan bu film özellikle son sahnesiyle akılda kalmayı başardı.

Kullandığı teknikte genelde Hitchcock’un izinden giden ünlü yönetmen, eserlerinde röntgencilik, gözetleme, çoklu kişilik ve şiddet unsurlarını irdeledi.

Filmleri arasında:

“Murder a la Mod” (1968)

Greetings(1968)

“The Wedding Party” (1969)

Hi, Mom!” (1970)

“Sisters” (1973)

“Phantom of the Paradise” (1974)

Obsession” (1976)

“Carrie” (1976)

Dressed to Kill” (1980)

Blow Out” (1981)

Scarface” (1983)

Wise Guys” (1986)

The Untouchables” (1987)

Mission Impossible” (1996)

Femme Fatale” (2002) vardır.

İlgili Makaleler

Brian De Palma hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu