Bob Smith kimdir

Ad Soyad: Bob Smith Doğum Tarihi: 08 Ağustos 1878 Nereli: St. Johnsburry, Vermont, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Bob Smith kimdir, Bill Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği’ni kurmuş olan Amerika’lı tabip ve cerrah. Dr. Bob adıyla da tanınan Smith, günümüzde onlarca ülkede milyonlarca alkoliğe hizmet veren derneği kurmasının ardından ölümüne kadar ağzına alkol koymamış, Bill Wilson ile beraber yaklaşık 5.000 kişinin alkolü bırakmasına bizzat yardımcı olmuştur.

Robert Holbrook Smith, 8 Ağustos 1879 tarihinde, St. Johnsbury, Vermont, A.B.D.’de dünyaya geldi. Susan ve Holbrook ve Walter Perrin Smith çiftinin oğlu olan Robert Smith, gençlik yıllarını Vermont’ta geçirdi ve de 1898 yılında Dartmouth Koleji’ne kayıt oldu.

1902 yılında Dartmounth Koleji’nden mezun olan Smith, Rush Tıp Okulu’nu kazandı ve eğitimini başarıyla tamamlayarak bu okuldan doktor ünvanı kazandı. Smith, mezuniyetinin ardından cerrah olarak çalışmaya başladı ve de Anne Ripley Smith ile evlendi.

Robert Smith’in hayatında her şey yolunda gidiyor gibi gözükse de aslında çok büyük bir probleme sahipti; alkolizm. Ne yaparsa yapsın kurtulamadığı alkol sorunuyla ilgili problemini arkadaşı Bill Wilson ile beraber Oxford Group adlı Hristiyan Hareketi’nin toplantısı sırasında konuşurken akıllarına insanları alkolden kurtaracak bir cemiyet kurmak geldi. Bill Wilson’un gözetiminde son birasını içerken (ileri derecede bir alkolikti ve ameliyatlara girmeden önce ellerinin titremesini engellemek için içmek zorundaydı) alkolü sonsuza kadar bırakacağına and içen Smith, 10 Temmuz 1935 tarihinde, Wilson ile beraber Adsız Alkolikler Derneği (Alcoholics Anonymous ya da A.A.) kurdu.

Karısı Anne Ripley Smith’in de katılımıyla 12 Adım adını verdikleri bir arınma yöntemi hazırlayan iki arkadaş, o günden Robert Smith’in vefat ettiği 1950 yılına kadar 5.000’in üzerine insana alkolü bıraktırarak büyük bir mücadeleyi başarıyla tamamladı.

Robert Smith, 16 Kasım 1950 tarihinde, kolon kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Hayatının son yıllarında, A.A. hareketi çevresinde aldığı isim ile, Bob Smith olarak anılıyordu.

İlgili Makaleler

Bob Smith hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu