Heinrich Cornelius kimdir

Ad Soyad: Heinrich Cornelius Doğum Tarihi: 14 Eylül 1486 Nereli: Almanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 18 Şubat 1535

Heinrich Cornelius kimdir, Hekim, filozof, simyacı ve hıristiyan kabalacı.

Ortaçağın büyücü doktoru olarak bilinir. Mistik bilgilerini okült felsefe kitabında bir araya getirmiştir.

Heinrich Cornelius, 14 Eylül 1486 tarihinde Köln, Almanya‘da doğmuştur. Tam adı Heinrich Cornelius Agrippa Von Nettesheim’dir. 1499-1502 yılları arasında okuyarak Köln Üniversitesinden mezun oldu.

Heinric paralı askerlik yapmak için İspanya‘ya gitti. Katıldığı savaşlarda gösterdiği yararlılıktan dolayı şövalye nişanı verildi. Bir süre sonra askerlikten ayrıldı.

Heinrich Cornelius, aynı zamanda malachim alfabesinin yaratıcısıdır. Tıp eğitimi sırasında bir yandan da simya deneyleri yaptı.

1509 yılında Fransa‘nın doğusunda Dôle’de altın sentezleme umuduyla simyager olarak bir laboratuvar kurdu. 1520 yılında Cenevre‘de bir sağlık merkezi açtı ve 1524’te Lyons’daki Kral I. Francois’in annesi Louise de Savoie’nin özel doktor oldu. Kraliçe annesi onu terk ettiğinde Belçika‘da Antwerp’de tıp uygulamaya başladı ancak daha sonra lisanssız çalıştığı için yasaklandı. Hollanda‘ya giderek Kralın tarihçiliğini yapmaya başladı. Antwerp’de yayınlanan bir yapıtı nedeni ile yakalanıp Brüksel‘e getirildi ve bir yıl tutuklu kaldı. Çıkınca Köln ve Lyon’a gitti. Son yıllarında Kral I. Francois’in annesi ile ilgili bir yazısı yüzünden uzun süre tutuklu kaldı.

Büyü konusundaki çalışmalarının yanlış anlaşılmasından dolayı yaşamı boyunca suçlandı. Büyüyü tanrıbilimden ayırarak bağımsız bir bilim haline getirmek istemiştir.

Kariyeri çok yönlü idi. Köln, Paris, Dôle, Londra, İtalya, Antwerp, Pavia ve Metz’de gizli ajan, asker, doktor, konuşmacı, simyager ve hukuk profesörü gibi işler yaptı.

Görüşlerinin birçoğu tartışmalıydı. Teolojiyle ilgili teorileri Kiliseyi kızdırdı ve 1520’de büyücülükle suçlanan bir kadını savundu. İbranice öğretmenliği yaptığı sırada dinsizlikle suçlandı. İtalya‘da Pavia’ya giderek yıldızları devinimleriyle insanların yazgıları arasındaki ilişki üzerine konferanslar verdi. Burada büyücülükle suçlanınca Torino‘ya kaçtı. Yeniden gezilerine başladı ve Köln, Cenevre, Freiburg ve Lyon’a gitti.

Çeşitli cezalar nedeniyle hapishanede kaldıktan sonra çeşitli suçlar ve cezalar nedeniyle öldü.

Kendi zamanının “Büyücü”sü olarak bilinen Heinrich Cornelius Agrippa, gençliğinde edindiği mistik bilgiyi ileri yaşlarında bir araya getirmiş ve Okült Felsefe adlı üç ciltlik kitabında ayrıntılı Bir Büyü Sistemine dönüştürmüştür. Bu büyü Sistemi Batı okültizmine de büyük ölçüde kaynaklık etmiş ve yön vermiştir. Bütünü itibarıyla büyü sanatına saygın ve uygulanabilir bir boyut kazandırmayı hedefleyen Okült Felsefe, melek büyüsünden nümoroljiye, yıldız mühürlerinden sefirotlara kadar pek çok farklı konudan öğeler içerir. Bu Ciltlerden ilki olan kitap Doğal Büyüapsayan doğal büyü yöntem ve uygulamaları üzerinde durmaktadır.

3 kez evlenen Heinrich Cornelius, 18 Şubat 1535 tarihinde Grenoble, Fransa‘da 49 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1510 – 1531 – Okült Felsefe (De occulta philosophıa) 3 cilt.

İlgili Makaleler

Heinrich Cornelius hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu