Duff McKagan kimdir

Ad Soyad: Duff McKagan Doğum Tarihi: 05 Şubat 1964 Nereli: Seattle, Amerika Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Duff McKagan kimdir, Michael Andrew McKagan, 1964 doğumlu Amerikalı müzisyen. Daha çok Duff McKagan adıyla bilinir. Guns N’ Roses grubunun eski basçısıdır. Şu anda Velvet Revolver grubunda bas çalmaktadır.

Duff McKagan, 5 Şubat 1964’te Seattle, Washington’da doğdu. Annesi Alice Marie McKagan ve babası Elmer McKagan’ın sekiz çocuğunun en küçüğüydü. Aile üyelerinin her biri en az bir enstruman çalıyordu, bu yüzden McKagan çocukluğundan beri müzikle içiçeydi. Zaten müzisyene bas çalmayı öğreten de ağabeyi Bruce idi.

McKagan, 1980 yılında, henüz 16 yaşındayken, Seattle’ın poppunk gruplarından biri olan “Fastbacks”te davul çalmaya başladı. Davul ve basın yanında piyano ve gitar çalmayı da öğrendi. 19 yaşındayken Kaliforniya’ya taşınan McKagan, “Ten Minute Warning” ve “The Fartz” dahil olmak üzere birçok grupta çaldı. Takma adı olan “Duff”ı, The Fartz’da çalarken ona grup arkadaşları takmıştı. Bu sırada Seattle Üniversitesi Finans Bölümü’nde okumaya başladı. Gazetede basist arayan yerel bir grubun ilanına başvurması üzerine, Guns N’ Roses’ın unutulmaz elemanlarından Steven Adler ve Slash’le tanışan McKagan, ikilinin grubu Road Crew’un bir parçası oldu.

Bu sırada dağılan L.A. Guns ve Hollywood Rose gruplarından ayrılan Axl Rose ve Izzy Stradlin; McKagan, Adler ve Slash’e katılarak Guns N’ Roses’ı kurdu. Grup ilk kez “Troubadour” adlı kulüpte sahneye çıktı. The Clash, Sex Pistols ve Ramones gibi punk rock gruplarının hayranı olan müzisyen, Guns N’ Roses’ın müziğine de punk rock etkilerini getirmeye çalıştı. Sex Pistols üyesi Sid Vicious, tüm çalışmalarında McKagan’a ilham kaynağı olan isimdi.

Bu yıllarda McKagan uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmaya başlamıştı. Hatta 1990’daki Amerikan Müzik Ödülleri’nde sahneye ellerinde sigarayla ve sarhoş çıkan McKagan ve Slash, konuşmaları sırasında bolca küfür etmişlerdi, bu yüzden yapımcılar canlı yayınlarda daha dikkatli olma kararı aldılar.

1990 yılında Steven Adler, 1991’de ise Izzy Stradlin gruptan ayrıldı. Aynı yıl Slash ve McKagan, Iggy Pop’un “Brick By Brick” albümündeki birkaç şarkının sözlerini yazdı ve bu şarkıların albüm kayıtlarında çaldı.

1990lı yılların başında kendini rehabilitasyona adayan Mckagan, bir yandan da solo kariyerine ağırlık vermeye başladı. 1993 yılında “Believe In Me” adlı albümünü çıkardı. 1994’te pankreası patladı ve bir süre tedavi gördü. Doktorlar alkolü bırakmazsa birkaç ay içinde öleceğini söyleyince müzisyen içki içmeyi bıraktı.

Tüm bu yaşadıklarından sonra hayatını toparlamaya karar veren McKagan, solo kariyerine konsantre oldu. 1997’de Guns N’ Roses’dan resmen ayrıldığını açıkladı. Michael Barragan, Izzy Stradlin ve davulcu Abe Laboriel Jr.’ı da yanına aldı ve 1999’da çıkan albümü “Beautiful Disease”in kayıtlarına başladı.

McKagan 1990ların ortalarında değişik projelerde bulundu. 1995’te Slash’in solo çalışması olan “Slash’s Snakepit” için şarkı sözü yazdı, grubun bir konserinde sahneye çıktı. Ayrıca Guns N’ Roses’ın davulcusu Matt Sorum, Sex Pistols gitaristi Steve Jones ve Duran Duran’ın basisti John Taylor’ın projesi olan “Neurotic Outsiders”ta yer aldı. 1996’da bu grupla turnelere çıktı. Bunun dışında değişik gruplardan müzisyenleri “Loaded”, “Black Dog”, “Ten Minute Warning” gibi projelerde biraraya getirdi.

McKagan, 1997 yılında oyunculukta da şansını denedi. “Sliders” adlı televizyon dizisinde ölü bir vampiri canlandırdı.

Müzisyen, 1994-1999 yılları arasında Los Angeles ve Seattle’da yaşadı çünkü annesi Parkinson hastasıydı ve onun yanında olmak istiyordu. Annesi 1999’da öldükten sonra Seattle’da yaşamaya başladı.

McKagan 2000’de “Mad for the Racket” adlı bir grup daha kurdu. 2001&ynı yıl Loaded Japonya’da turneye çıktı. Bu sırada Izzy Stradlin’in “River” adlı albümün Japonya turnesine de destek verdi. Betty Blowtorch adlı grubun albümünün prodüktörlüğünü üstlendi, ayrıca bu grup hakkındaki belgesel “Betty Blowtorch And Her Amazing True Life Adventures”ta rol aldı.

McKagan, Eylül 2002’den beri Dave Kushner, Scott Weiland ve Guns N’ Roses’ın eski üyelerinden Slash ve Matt Sorum’la birlikte Velvet Revolver’da çalmakta. İlk albümleri “Contraband2004’te piyasaya çıktı ve listelerde bir numaraya kadar yükseldi. Grubun ikinci albümü “Libertad”in 2007’de çıkması bekleniyor.

McKagan 28 Mayıs 1988’de Mandy Brix’le evlendi. Brix, Los Angeles’ta bir Japon restoranında çalışıyordu. Çift 1990’da boşandı. İkinci evliliğini 1992’de Linda Johnson’la yaptı ve 1996’da boşandı.

Müzisyen şu anda 1999’da evlendiği Susan Holmes’la birlikte yaşıyor. Çiftin 1997 doğumlu Grace ve 2000 doğumlu Mae Marie adlı iki kızı bulunuyor. 1.91 metre boyunda. McKagan bir solak, ancak gitarı sağ elle çalıyor. Ayrıca müzisyen renk körü, bu yüzden hep siyah kıyafetleri tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Duff McKagan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu