Arif Mardin kimdir

Ad Soyad: Arif Mardin Doğum Tarihi: 15 Mart 1932 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 25 Haziran 2006

Arif Mardin kimdir, Arif Mardin, değişik müzik türlerinde çok sayıda sanatçının piyasaya çıkmasına önayak olmuş olan başarılı prodüktör.

15 Mart 1932‘de, içlerinde diplomatların ve devlet adamlarının da bulunduğu saygın bir ailenin oğlu olarak İstanbul‘da dünyaya geldi. Bing Cosby ve Glenn Miller gibi önemli caz sanatçılarını dinleyerek büyüyen Mardin, kız kardeşi aracılığıyla tanıştığı müzik eleştirmeni Cüneyt Sermet sayesinde müzik dünyasına ilk adımını attı. İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nünden mezun olduktan sonra, London School of Economics’e giren Mardin, bu yıllarda düzenleme ve orkestrasyon denemeleri yapmaya başladı ancak hiçbir zaman müzik üzerine bir kariyer planlamadı.

1956 yılında İstanbul’daki bir konserde ünlü Amerikalı caz müzisyenleri Dizzy Gillespie ve Quincy Jones ile tanıştıktan sonra müzik dünyasına dahil olmaya karar veren Mardin, Amerika‘da bir radyo istasyonunda çalışan arkadaşı Tahir Sur‘a, yaptığı üç düzenleme demosunu yolladı. Tahir Sur’un bu demoları Quincy Jones’a ulaştırmasının ardından Mardin, Quincy Jones’un verdiği bursla Berklee College of Music‘e girdi.

1958 yılında nişanlısı Latife ile birlikte Boston‘a taşındı ve Berklee’den mezun olduktan sonra bir yıl boyunca bu okulda eğitmenlik yaptı.

1963 yılına gelindiğinde Atlantic Records‘ta, Ahmet Ertegün‘ün kardeşi Nesuhi Ertegün‘ün asistanı olarak çalışmaya başladı ve kısa zaman içinde başarıları sayesinde kariyerinde önemli ilerlemeler kaydetti. Kariyeri boyunca aralarında Carly Simon, Petula Clark, Bette Midler, Barbra Streisand, the Bee Gees, Diana Ross, Queen, Patti Labelle, Aretha Franklin, Anita Baker, Judy Collins, Phil Collins, Culture Club, Roberta Flack, Hall & Oates, Donny Hathaway, Norah Jones, Chaka Khan, George Benson, Side Show, The Manhattan Transfer, Modern Jazz Quartet, Willie Nelson, John Prine, Dusty Springfield, David Bowie, Jewel ve Ringo Starr‘ın da bulunduğu sayısız ismin prodüktörlüğünü yaptı.

40 yılı aşkın süren kariyeri boyunca 40 altın ve platin plak ödülü, 15 Grammy adaylığı ve 12 Grammy Ödülü kazandı.

Arif Mardin 25 Haziran 2006‘da, pankreas kanserine karşı verdiği uzun mücadelenin ardından bu hastalığa yenik düşerek, New York’daki evinde hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Arif Mardin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu