Alper Taşdelen kimdir

Ad Soyad: Alper Taşdelen Doğum Tarihi: ?? ?? 1974 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Alper Taşdelen kimdir, Alper Taşdelen, 1974 yılında Ankara‘da doğmuştur. Tunceli, Dersim kökenlidir. Annesi İlksen Taşdelen’dir. Babası Çankaya’nın eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen‘dir. Alper Taşdelen aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın planlandığı kongrelerde suikast düzenleneceği ihbarı üzerine Atatürk’ün korumalığını üstlenen Tunceli‘li Diyap Ağa’nın da torunudur.

Çankaya İlkokulunu bitirdikten sonra TED Ankara Kolejinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. ABD‘de New York‘da Columbia Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler dalında yüksek lisans yaptı. Yine Columbia Üniversitesi’nin Ortadoğu Enstitüsü’nde Uzmanlık Programını tamamladı.

Yüksek lisans döneminde ayrıca New York eski Belediye Başkanı David Dinkins‘in verdiği Çağdaş Belediyecilik ve Kent Yönetimi dersini aldı ve “Kent Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda ders tezi verdi.

1996’da Sosyalist Enternasyonel‘in 20. Kongresi’ne Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı ve Kongre’nin en genç delegesi olarak çalışma komisyonlarında aktif olarak yer aldı.

Yüksek lisansın ardından Kanal D Haber Merkezi’nde diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl gazetecilik yaptı.

3 Mayıs 1999 tarihinde Bülent Ecevit‘in Başbakanlığında kurulan 57.Hükümet döneminde Başbakan Müşaviri olarak görev yaptı ve 2002 Genel Seçimlerine kadar bu görevi sürdürdü.

Ardından özel sektöre geçti ve on yıla yakın çalıştığı Petrol Ofisi A.Ş.‘de en son Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönem boyunca enerji alanında TBMM ve kamudaki yasama ve mevzuat çalışmalarına sektör temsilcisi olarak katıldı.

23 Aralık 2010 tarihinde CHP 15. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Bilim ve Kültür Platformu listesinde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri’nde CHP Ankara 2. Bölge’den 7.sıradan Milletvekili Adayı olarak gösterildi. Ancak CHP 2. Bölge’den dört milletvekili çıkarabildiği için o seçilememiş oldu.

Dış politika ve siyaset alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

Alper Taşdelen, 25 Ağustos 2007 tarihinde Nurkezban Celebcioğlu ile evlendi. İki çocuğu vardır.

Alper Taşdelen, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2014 yerel seçimleri için PM’de Çankaya Belediye başkan adayı olarak seçildi.

İlgili Makaleler

Alper Taşdelen hakkında ziyaretçi yorumları

7 Yorum

  1. Geleceğin CHP Genel başkanı olacağından eminim. başarılar diler, yolun açık olmasını temenni ederim

  2. Sayın Başkan Sizi Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanlığında görmek isteriz buna aldığınız aile terbiyesi,kültürünüz,genç ve dinamik oluşunuz ve siyasette yoğrulmuş bir hamur giri yıllardır mücadele verdiğiniz için size genel başkanlık yakışır yolunuz bahtınız açık olsun.

  3. TED mezunlari seninle gurur duyuyor kardesim. Gerci beyni isleyen ve insanligi olmemis herkesin gurur duyup ustune ders de almasi gerekir ki devleti dolandirmakla ugrasan bazilari sadece kiskanip lanet okuyacaklar ama onlarin beddualarini da, ne dusunduklerini de ancak bir kendileri onemserler.

    Yolun acik olsun..

  4. CHP’nin başına geçmesi gereken adamdır, benim gibi Kılıçdaroğlu yüzünden CHP’ye vermeyen birçok seçmen olduğunu düşünüyorum. Umarım bir gün genel başkan olur da gönül rahatlığıyla oy verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu