Ali Haydar Konca kimdir

Ad Soyad: Ali Haydar Konca Doğum Tarihi: 01 Şubat 1950 Nereli: Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Ali Haydar Konca kimdir, 27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi. 22 Eylül 2015 tarihinde görevinden istifa etti.

Ali Haydar Konca, 1 Şubat 1950 tarihinde Dağcıtur. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1972 yılında kaymakamlık sınavını kazanarak Elazığ‘da Maiyet Memurluğu görevine başladı. “İl mahalli idareler planlaması üzerine düşünceler” tezinin kabul edilmesi ve Türkiye-Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kursundan ve yeterlilik sınavından sonra bazı ilçelerde kaymakamlık yaptı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden önce birçok ilçede kaymakamlık yaptı. Darbe sırasında görevden alındı. Darbeden 2 ay sonra göreve iade le Sürmene kaymakamlığı görevlerini yürüttükten sonra Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne atandı. Bu görevini ifa ederken istifa ederek Kocaeli’de serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Bu süreçte Kocaeli İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem de başkanlığını yapan Konca, 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde Sosyal Demokrat Halkçı Parti‘den belediye meclis üyesi seçildi. Bir süre sonra partiden ve belediye meclis üyeliğinden istifa etti

Ali Haydar Konca, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Kocaeli Vartolular Derneği üyesi ve Kocaeli Tabip Odası Onur üyesidir.

Ali Haydar Konca, Naciye Konca ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Ali Haydar Konca, 7 Haziran 2015 tarihinde (HDP) Halkların Demokratik Partisi Kocaeli 1 .sıra milletvekili Adayı olarak girdiği seçimde seçilerek TBMM.’ne girdi.

Ali Haydar Konca, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde HDP‘den Avrupa Birliği Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

Ali Haydar Konca, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 114. maddesine göre Ahmet Davutoğlu‘na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

Ali Haydar Konca, 22 Eylül 2015 tarihinde diğer HDP’li Kalkınma bakanı Müslüm Doğan ile birlikte görevinden istifa etti.

İlgili Makaleler

Ali Haydar Konca hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu