Ali Naci Karacan kimdir

Ad Soyad: Ali Naci Karacan Doğum Tarihi: 1896 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 07 Temmuz 1955

Ali Naci Karacan kimdir, Milliyet gazetesinin kurucusu gazeteci, yazar Ali Naci Karacan 1896’da İstanbul’da doğdu.

Ali Naci Karacan, 1896 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gazete sahibi Ercument Karacan‘ın babası, Number 1 FM radyosunun sahibi Ömer Karacan‘ın büyükbabasıdır. Fransız Frerler Okulu’nu ve Galatasaray Lisesi‘nden mezun oldu.

Ali Naci Karacan, Galatasaray Lisesi‘nde edebiyat öğretmeni Tevfik Fikret‘in etkisinde kalarak yazdığı şiirler Servet-i Fünun ve Rübab dergilerinde yayımlandı. Mezuniyetinden sonra Yunus Nadi Abalıoğlu‘nun yönetimi altında yayımlanan Tasvir-i Efkâr‘da çalışmaya başladı. Üç yıl sonra Ahmet Cevdet Oran‘ın yayımladığı İkdam’a geçti.

1. Dünya Savaşı‘nda Irak‘taki Türk birliklerinin komutanı Von der Goltz Paşa’nın tercümanlığını yaptı. Savaş ertesinde mütareke döneminde Milli Mücadele’yi destekleyen; Kazım Şinasi Dersan, Necmettin Sadak, Falih Rıfkı Atay ile birlikte Akşam gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve Milli Mücadele’yi destekledi.

Lozan Antlaşması‘nı imzalayan kurulla İsviçre‘ye giden ve gözlemlerini daha sonra Lozan Barış Konferansı ve İsmet Paşa (1943) adlı kitabında değerlendirdi. 20 yıl sonra bu döneme dair anılarını Lozan kitabında genç kuşaklara sundu.

Ali Naci Karacan, 1926’da İkdam gazetesini yeniden kurdu. 1926 ve 1927 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını yaptı. İkdam gazetesi 1928’de kapanınca Viyana‘ya gitti. Yurda dönüşünde 1931-1935 yılları arasında Politika, İnkılap, Tan, Bugün gazetelerini çıkardı. 1936 yılında Tan’dan ayrılıp Anadolu Ajansı temsilcisi oldu.

1936-1948 döneminde Anadolu Ajansı Bulgaristan temsilciliği ile İsviçre basın ataşeliği görevlerini üstlendi. 1948‘e dek yurtdışında kaldı.

Bugün ve Politika gazetelerinin ardından 1950‘de kurduğu Milliyet gazetesi, oğlu Ercument Karacan ve 1954’te yayın yönetmeni olan Abdi İpekçi‘nin idaresi altında Karacan’ın düşlerini gerçekleştirerek, Babıâli’nin en uzun ömürlü ve kurumsal gazetelerinden biri oldu. Milliyet’in “Anayasa”sı adını verdiği yayın programını ve biçimini Peyami Safa ve Cemil Cahid‘le birlikte hazırladı.

Ali Naci Karacan, 7 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da 59 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Milliyet gazetesince Ali Naci Karacan anısına kurulan “Karacan Armağanı”, 1962 yılından bu yana her yıl farklı bir dalda verilmektedir.

Yaşam öyküsü Doludizgin (1986) adıyla Sadun Tanju tarafından kaleme alındı.

Kitapları :
1971 – Lozan
1943 – Lozan Barış Konferansı ve İsmet Paşa

Hakkında yazılan Kitaplar :
1986 – Doludizgin (Yazarı:Sadun Tanju)
1993 – Bir Gazeteci ve Aydın Olarak Ali Naci Karacan’ın Toplumsal Fikirleri (Yazarı:Zeynep Uysal)

İlgili Makaleler

Ali Naci Karacan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu