Alan Turing kimdir

Ad Soyad: Alan Turing Doğum Tarihi: 23 Haziran 1912 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: 07 Haziran 1954

Alan Turing kimdir, II. Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerinin kırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ekibe değerli katkılar yapmıştır. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılmaktadır. Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere’nin Almanya’yı yenmesinde Turing’in “Enigma” adı verilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması sayesinde oldu. Bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde İngiltere’nin başşehri Londra’da doğmuştur. Babası Julius Mathison Turing, Hindistan’ın Orissa şehrinin Chatrapur kasabasında İngiliz kolonisi devlet memuru idi. Annesi Sara orada iken Alan Mathison Turing’e hamile kaldı ve Alan Mathison Turing’in İngitere’de doğmasını istediklerinden Londra’ya gelerek şimdi yerinde Colonnade Hotel olan Londra’da Maide Vale’de bir eve yerleştiler. John adlı bir abisi vardır. 6 yaşında iken St Michaels okuluna başladı. 1926’da 14 yaşındayken Dorset’te ünlü çok pahalı bir özel okul olan Sherborne Okuluna girdi.Öğretmenleri tarafından da zekasının farkına varılmıştır.

Alan Mathison Turing, Sherborne Okulunda öğrenci iken bir üst sınıftaki bir öğrenci olan Christopher Morcom’la yakın arkadaşlık ve aşk ilişkisi kurdu. Morcom, tüberküloz hastalığı nedeniyle, Sherborne’dan mezun olmadan az önce ölünce, Turing’in dini inancı yıkıldı ve ateist oldu. Buradan mezun olunca 1931’den 1934’e kadar Cambridge Kings Kolej’e gitti. 1935’te üniversite diplomasını alır almaz Kings Kolej’e akademik üye seçildi.

28 Mayıs 1936’da sunduğu “Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması” adlı çok önemli bir makalesinde, Eğer bir algoritma ile temsil edilmesi mümkün ise düşünülmesi mümkün olan her türlü matematiksel problemin böyle bir çesit makine kullanılarak çözülebileceğini ispat etmiş oldu. Haziran 1938’de tezini bitirip Felsefe Doktoru ünvanını kazandı. Ayrıca Eylul 1938 tarihinden itibaren Hükümet Kod ve Şifre Okulunda (GCCS) İngiliz şifre kod kırma organizasyonunda yarı-zamanlı çalışmıştır. 4 Eylül 1939’da İngiltere’ninde savaşa dahil olmasının ardından Alan Mathison Turing askerî hizmet için GCCS’nin savaş zamanı üssü Bletchley Park’ta görevlendirildi, 8 Numaralı Kulübe’de (Turing Hut-8) bulunan Alman deniz kuvvetleri şifreli iletişimi okumadan sorumlu bölüme başkanlık yapmıştır. Ve Enigma’yı hızlı kırmaya yardımcı olacak elektromekanik bir makine tasarladı.

Matematikçi ve bir kriptolog olan Alan Mathison Turing, Almanların şifrelerini kırarak ikinci dünya savaşında kahraman ilan edildi.

Savaş sonrasında da özellikle bilgisayar ve yapay zeka mantığı üzerine çalışmalar yapanTuring, bilgisayarın olmadığı 1948 yılında hazırladığı bir programla bu alanda öncülerden biri de olmuştur. Alan Mathison Turing modern bilgisayar ve bilişim bilimlerinin hem kuramsal hem de pratik düzeyde en büyük öncülerinden birisidir. Ayrıca kendisinin matematik (özellikle şifrebilim ve hesaplanabilirlilik konularında) ve felsefe (özellikle yapay zeka felsefesinde) alanlarındaki çeşitli tartışmalara da çok derin etkileri olmuştur.

Manchester Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, Turing makinası denilen algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atmıştır. Adı ayrıca Princeton’da beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi ile de matematik tarihine geçmiştir. Bu tez bir algoritmayla tarif edilebilecek tüm hesaplamaların döonları ile tarif edilebilecek hesaplamalardan ibaret olduğunu ifade eder. Bir matematiksel teorem olmaktan ziyade matematik felsefesi hakkında çürütülememiş bir hipotezdir.

Alan Mathison Turing, 1941 ilkbaharında görev yerindeki (Turing Hut-8)arkadaşı bayan Joan Clarke’a evlilik teklifinde bulundu nişanlandılar ama eşcinsel olduğunu öğrendiğinde nişan bozuldu.

1948’de Manchester’da Matematik Departmanına Okutman tayin edildi. 1949’da Manchester Üniversitesi’ndeki bilgisayar laboratuarında vekil yönetici oldu ve ilk gerçek bilgisayarlardan biri için Manchester Mark 1 yazılımı üzerinde çalıştı.

O yıllarda Homoseksüellik İngiltere’de yasa dışıydı ve suç sınıfına girmekteydi.1952 de Alan Murray adında biri ile birlikte oldu.Daha sonra o evini soydu. Polis hırsızları yakaladı ve soruşturma sırasında Alan Murray’in Turing ile homoseksüel ilişkisi olduğu gerçeği ortaya çıktı. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi olmaya mahkûm edilmiştir. Suçlu bulunması dolayısıyla devletin gizli işleri için güvenilirlilik izni kaldırıldı ve o zamanlar çok gizli olan GCHQ’daki kriptografik konular üzerine devam eden danışmanlığı da sona erdirildi.

8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu Manchester’deki evinde ölü buldu. Bir gün evvel, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş siyanürlenmiş zehirli elmayı yemek suretiyle siyanür zehirlenmesinden 7 Haziran 1954 tarihinde öldüğü açıklandı. Ölümü üzerindeki esrar perdesi halen tam olarak aralanmamıştır.

1966’dan beri, Alan Mathison Turing anısına “Bilgisayar Mekanizmaları Birliği” tarafından her yıl, bilgisayar camiasına teknik makaleler yazan bir kişiye bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan “Turing Ödülü” verilmektedir.

23 Haziran 2001’de Manchester’de Whitworth Sokağındaki üniversite binaları arasında bulunan Sackville Park’da Turing’in bir bronz heykeli dikildi.

Günümüzde, Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intiha

İlgili Makaleler

Alan Turing hakkında ziyaretçi yorumları

2 Yorum

  1. ben intihar ettiğini düşünmüyorum, İngiltere hükumeti veya mi 5 yada 6 tarafından öldürülmüş olabileceği kanısındayım.

  2. İntihar etme olasılığı da olabilir.. Nihayetinde ne dürtülerini doyurabilecek bir durumdaydı ne de sevdiği işi devam ettirebileceği bir konumda yer alabilecekti.. Yapacağını yapmış ve harika bir iş çıkartmış ortaya.. Etkileyici bir geçmişi var..

    KFE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu