Eugene Wigner kimdir

Ad Soyad: Eugene Wigner Doğum Tarihi: 17 Kasım 1902 Nereli: Macaristan Meslekler: , Ölüm Tarihi: 01 Ocak 1995 Burcu:

Eugene Wigner kimdir, 1963 yılında, atom çekirdeği ve temel parçaçıklarının kuramınına temel simetri prensiplerini uygulayarak yaptığı katkılardan dolayı nobel fizik ödülü verildi.

Eugene Wigner, 17 Kasım 1902 tarihinde Macaristan, Budapeşte‘de Elisabeth (Einhorn) ve Anthony Wigner çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Macar yahudisidir. Bertha adında ablası ve Margit (Manci) adında kız kardeşi vardı. Kız kardeşi Margit ile fizikçi Paul Dirac evlendi. 9 yaşına kadar evde özel öğretmen ile eğitimine devam etti. 11 yaşında ağır bir tüberküloz hastalığı geçirdi. 1920 yılında orta eğitimini bitirdikten sonra Teknoloji ve Ekonomi Budapeşte Üniversitesine gitti. 1921 yılında Berlin’de Technische Hochschule Üniversitesinde kimya mühendisliği okudu.

Berlin’de iken Alman Fizik Derneğinin toplantılarına katıldı. Burada Max Planck, Max von Laue, Rudolf Ladenburg, Werner Heisenberg, Walther Nernst, Wolfgang Pauli ve Albert Einstein ile tanıştı.

Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde Fiziksel Kimya ve Elektrokimya üzerine çalıştı. Erwin Schrödinger‘in kuantum mekaniği çalışmalarını inceledi.

1930’ların sonunda, atom çekirdekleri araştırmasını ve nükleer reaksiyonların önemli bir genel teorisini geliştirdi. 1930 yılında Princeton Üniversitesinde işe başladı. 1936 yılında Wisconsin Üniversitesine geçiş yaptı.

8 Ocak 1937 tarihinde ABD vatandaşlığına geçmiştir. 1938 yılında ABD.de Princeton Üniversitesi‘nde Matematiksel Fizik alanında çalışmalarına başladı. 1971 yılında emekli oldu.

Eugene Wigner, 1942-1945 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı sırasında Chicago Üniversitesi‘nde Manhattan Projesi üzerinde çalıştı ve 1946-1947 Clinton Laboratuarlarında Araştırma ve Geliştirme Müdürü oldu. 1947 yılında yaz sonunda Princeton Üniversitesine döndü.

Kuantum mekaniğinde simetrilerin kuramının temelini attı, ve buna ek olarak atom çekirdeğinin yapısı üzerine araştırmaları ve matematiksel kuramları geliştirdi. Nükleer reaktörlerde Xe-135 zehirlenmesi ilk olarak Eugene Wigner tarafından belirlenmiştir.

1952 yılında ABD Atom Enerjisi Komisyonu Genel Danışma Kurulu üyesi oldu ve 1964 yılına kadar bu görevine devam etti.

ABD. Başkanı Franklin Roosevelt‘in talimatı ile 1942-1945 yılları arasında fizikçi Robert Oppenheimer başkanlığında atom bombası yapmak için Manhattan Projesi üzerinde çalıştı.

Eugene Wigner, 1936 yılında fizik öğrencisi Amelia Frank ile evlendi. Ancak eşi 1937 yılında vefat etti.

Eugene Wigner, 4 Haziran 1941 tarihinde fizik profesörü Mary Annette Wheeler ile evlendi. David Wigner ve Martha Wigner adlarında iki çocuğu oldu.

Eugene Wigner, 1 Ocak 1995 tarihinde ABD., New Jersey, Princeton’da ölmüştür.

Ödülleri :
1958 – Enrico Fermi Ödülü
1960 – Barış Ödülü
1963 – Nobel fizik ödülü
1964 – Amerikan-Macar Etüdler Vakfı George Washington Ödülü Max Planck Madalyası
1965 – Semmelweis Madalyası Madalyası tutar Amerikan-Macar Tabipler Birliği
1969 – Ulusal Bilim Madalyası

Eugene Wigner hakkında yapılan aramalar

Eugene Wigner, Eugene Wigner biyografi, Eugene Wigner hayatı, Eugene Wigner nereli, Eugene Wigner kimdir, Eugene Wigner eşi, Eugene Wigner kaç yaşında, Eugene Wigner fotoğrafları

İlgili Makaleler

Eugene Wigner hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu