Yves Saint Laurent kimdir

Ad Soyad: Yves Saint Laurent Doğum Tarihi: 01 Ağustos 1936 Nereli: Cezayir Meslekler: Ölüm Tarihi: 01 Haziran 2008

Yves Saint Laurent kimdir, Moda tasarımcısı

Fransız moda tasarımcısı ve moda tarihinin en önemli isimlerinden biri

Yves Saint Laurent, 1 Ağustos 1936 tarihinde o dönem halen bir Fransız sömürgesi olan Vahran, Cezayir‘de doğmuştur. Tam adı Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent’dır. Michèle ve Brigitte aslarında iki kız kardeşi vardı. Daha çocukken annesinin modaya düşkün olması onu etkiledi. 1953 yılında Paris‘e taşındı ve 18 yaşındayken yarattığı abiye kıyafetler ile bir moda tasarım yarışmasını kazandı, böylece Christian Dior‘un dikkatini çekmeyi başardı ve Christian Dior‘un asistanlığını yapmaya başladı.

Yves Saint Laurent, Paris‘de haute couture endüstrisini düzenleyen ve çalışanlarına eğitim veren Chambre Syndicale de la Haute Couture‘da eğitim aldı.

Yves Saint Laurent, kloş etekler ve ceketlerden oluşan ilk koleksiyonu sansasyon yarattı ve 50’lerin modasını belirledi. Üç yıl sonra Christian Dior‘un ölümü ardından, 1957 yılında baş tasarımcılığa terfi etti. Daha 21 yaşındaydı.

1959 yılında İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi‘nin eşi olacak Farah Diba‘nın gelinliğini tasarladı.

1960 yılını sırasında Fransız Ordusuna askere alındı. 20 gün içinde psikolojik rahatsızlık baş gösterdi. Bu arada Dior’daki işinden atıldığını öğrendi. Askeri hastanede elektroşok tedavisine tabi tutuldu. Kasım 1960’da hastaneden çıktıktan sonra, sözleşmenin ihlali nedeniyle Dior’a dava açtı ve kazandı.

1962 yılında ortağı Pierre Berge ile birlikte kendi moda evini kurdu. 1976 yılında dostane bir şekilde ayrıldılar ve hayat boyu arkadaş ve iş ortakları olarak kaldılar. Pierre Berge, Yves Saint Laurent Haute Couture‘un 2002 yılında kapanana kadar CEO‘su olarak görev yaptı.

Toplum içinde kadının kendine giderek daha fazla güvenen rolünü yansıtan Yves Saint Laurent’in tasarımları asil ve seksiydi. Pantolon-ceket takımları, etnik çizgileri ve tasarımlarıyla moda dünyasında bir çığır açtı.

Hazır giyim koleksiyonun ilk mağazasının ilk müşterisi de Catherine Deneuve‘dür.

Yves Saint Laurent, hazır giyimi popüler kıldı, pantolon-ceket takımları, safari ceketleri ve süveterleriyle kadınların giyim tarzını baştan başa değiştirdi.

Eşcinsel olmasından ötürü okul yıllarında alay konusu olan Saint Laurent, hayatının büyük bölümünü psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklarla geçirdi ve kamuoyu önüne çok ender çıktı.

Yves Saint Laurent, Catherine Deneuve ve Grace Kelly gibi dünyanın en ünlü kadınlarını giydirdi. Ancak 1990’ların sonlarında, moda evinin kârları düştü ve 2002 yılında atölyeleri kapandı. Resmen emekliye ayrılan tasarımcı Normandiya’da köpeği Moujik’le beraber sakin bir yaşama çekildi.

2001 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac‘ın Légion d’Honneur Komutanı ödülüne layık görüldü. 2007 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Grand Officier de la Légion d’honneur rütbesiyle ödüllendirildi.

Yves Saint Laurent modada bir anarşist olduğu söylenirdi. 2002 yılında verdiği bir mülakatta ise, kadınları moda aracılığıyla özgürleştirmeye çalıştığını şu sözlerle ifade ediyordu:
Vogue dergisinin editörü Alexander Shulman da, Saint Laurent’in modayı demokratikleştirdiği görüşünde. Alexander Shulman, “Modayı insanlara yakınlaştırdı. Gençti, moderndi. Pop yıldızları, film yıldızları onunla takılıyordu. Genç kuşaklar, onunla aralarında bir bağ kurabiliyordu” diye konuştu.

Yine Vogue dergisinden Nancy Pilcher da, “Elbiseleri öyle keserdi ki podyumda salınan mankenler onların içinde mükemmel görünürdü. Ama siz kendiniz elbiseyiımı bıraktıktan sonra onun gibi ceket kesen başka birini görmedim.” dedi.

Eşçinsel olan Yves Saint Laurent, 1958 yılında Fransız sanayici ve iş adamı Pierre Berge ile tanıştılar ve birlikte oldular. Birlikte Yves Saint Laurent Couture Evi’ni 1962 yılında başlattılar. 1976 yılında dostane bir şekilde ayrıldılar ve hayat boyu arkadaş ve iş ortakları olarak kaldılar. Pierre Berge, Yves Saint Laurent Haute Couture’un 2002 yılında kapanana kadar CEO’su olarak görev yaptı.

Yves Saint Laurent, 1 Haziran 2008 tarihinde Paris, Fransa’da 72 yaşında beyin kanserinden öldü. Cenazesi yakıldı ve külleri Marakeş’de bahçelere serpildi.

Yves Saint Laurent’in 2008 yılındaki ölümünden sonra, markanın kreatif direktörü Hedi Slimane, markanın ismini Saint Laurent Paris olarak değiştirdi. Fakat; YSL logosu hala parfüm, çanta gibi ürünlerde kullanılmaya devam ediliyor.

Daha sonraki yıllarda onun hayatının anlatıldığı filmler yapıldı.

İlgili Makaleler

Yves Saint Laurent hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu