Yıldıray Çınar kimdir

Ad Soyad: Yıldıray Çınar Doğum Tarihi: ?? ?? 1976 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Yıldıray Çınar kimdir, Çapa Çizgiroman Grubu’nun kurucularından olan ve modern çizgiromanın Türkiye’deki ilk örneklerinden olan Karabasan’ın çizeri olan Türk grafik sanatçısı. Amerikan çizgiroman piyasasında da önemli eserler veren Çınar, Nothingface, Teen Titans, Noble Couses gibi önemli grafik romanların çizimlerini yapmıştır.

Yıldıray Çınar, 1976 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Eskişehir’i tercih etti ve de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde animasyon eğitimi aldı.

1996 yılında, yayın hayatına fanzin olarak başlayıp daha sonradan dergi formatına dönüşecek olan Çapa Çizgiroman Grubu’nı kurdu ve bu derginin sayıları içerisinde İman Ltd, Sürgün, Maskeli adları ile yayınlanan öykülerin çizimlerini gerçekleştirdi.

2003 yılında, yazar Hakan Tacal ile beraber, Karabasan adlı bir çizgi roman serisi hazırladı. Arkabahçe Yayıncılık tarafından yayınlanan Karabasan, modern çizgi roman geleneği içerisinde çizilmiş ilk Türk süperkahraman h gördü. Toplam dört sayısı yayınlanan Karabasan, bütün sayılarının yer aldığı bir cilt haline getirilerek koleksiyonerlere sunuldu.

Karabasan’ın başarısının ardından yurt dışında da hayranları oluşan Çınar, Digital Webbing Press tarafından yayınlanan Nothingface ve Fist of Justice adlı grafik roman serilerinin çizimlerini gerçekleştirdi.

Digital Webbing Press’in ardından Image Comics ile çalışmaya başlayan Çınar, ilk olarak Savage Dragon serisinin 126. sayısında yer alan kısa bir hikayeyi resmetti ve ardından ünlü çizgiroman serisi Noble Causes’da çalışmaya başladı. İlk olarak serinin 27. sayısında yer alan Çınar, serinin 1999 yılında, 40. sayısı ile yayın hayatına veda etmesine kadar çizer kadrosunda yer aldı.

Halen İstanbul’da yaşayan Çınar, A.B.D.’de yayınlanan pek çok önemli çizgiroman için kapak ve iç sayfa çizimleri yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Yıldıray Çınar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu