Wong Kar-wai kimdir

Ad Soyad: Wong Kar-wai Doğum Tarihi: 17 Temmuz 1958 Nereli: Şangay, Çin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Wong Kar-wai kimdir, Wong Kar-wai, 1958 Şanghay doğumlu, yenilikçi ve çarpıcı tarzıyla Hong Kong sinemasının mihenk taşlarından biri kabul edilen senarist ve usta yönetmen. 1997’de senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmi ”Happy Together” la Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Çinli oldu.

17 Temmuz 1958‘de Şanghay‘da doğdu. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Hong Kong’a taşındı. Küççükken zamanının büyük bir kısmını ansinema salonlarında geçirdi ve sinemaya olan aşkı bu yıllarda doğdu.

Hong Kong’da bir sanat okulunda grafik tasarım eğitimi alan usta yönetmen, 1980‘de mezun olduktan kısa bir süre sonra televizyon yapımcısı asistanı olarak sinema kariyerine ilk adımı attı.

Birçok televizyon yapımında ve filmde metin yazarlığı yaptıktan sonra ilk yönetmenlik deneyimi olan ”As Tears Go By” (1988) ile kendine has görsel dili ve çarpıcı anlatım biçimiyle 1989 Cannes Uluslararası Film Festivali Eleştirmenler Haftası‘nda dikkatleri üzerine çekti.

Wong’un bir sonraki filmi olan ” Days of Being Wild”, Hong Kong Film Festivali‘nde, aralarında en iyi film ve en iyi yönetmenin de bulunduğu toplam beş ödüle layık görüldü. Bu filmde, daha sonra birçok kez beraber çalışacağı Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Leslie Cheung gibi Hong Kong sinemasının en önemli starlarıyla ve sinematograf Christopher Doyle‘la çalıştı. Böylece Christopher Doyle’la beraber sinema tarihinin en önemli ikililerinden birini oluşturdular.

Sinema dehasının bir göstergesi olarak görülen ve büyük başarı yakalayan bir sonraki filmi ”Ashes of Time” (1994) ın çekimlerine ara verildiğinde, sonradan kült filmler arasında yer alacak olan, Tony Leung ve Faye Wong‘un oyunculuklarıyla efsaneleşen ”Chungking Express”i çekti. Quentin Tarantino, bu filmi yılın en iyi filmi olarak değerlendirdi.

Fallen Angels”la 1995 Toronto Film Festivali‘nde, Hong Kong’tan Arjantin’e uzanan tutkulu ve çalkantılı bir aşk hikayesini anlattığı ”Happy Together”la da Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alarak başarı grafiğini yükseltti.

Wong’un ”In the Mood for Love”ı 2000 yılında Cannes’da yankı uyandırdı ve Tony Leung’a en iyi aktör ödülünü kazandırdı. In the Mood for Love’ın devamı niteliğindeki ”2046”, yönetmenin ilk bilim kurgu deneyimi oldu.

Wong’un uluslararası başarısı, sinemaya getirdiği yeni dilden kaynaklanmaktadır. Senaryoya bağlı kalmayıp, hikayesini rastlantılarla yönlendirmesi ve oyuncuların kendi kişiliklerini, canlandırdıkları karakterlere taşımalarını sağlaması Wong Kar-wai filmlerini eşsiz yapan en önemli etkenlerdir.

İlgili Makaleler

Wong Kar-wai hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu