William Godwin kimdir

Ad Soyad: William Godwin Doğum Tarihi: 03 Mart 1756 Nereli: İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 07 Nisan 1836

William Godwin kimdir, Faydacılığın ilk taraftarlarından ve felsefi anarşizmin ilk modern destekçilerinden biri olarak kabul edilir.

William Godwin, 3 Mart 1756 tarihinde Wisbech, Cambridgeshire, İngiltere‘de doğmuştur. Babası yerleşmiş kurallara baş kaldıran bir protestan rahibi idi. Gençliğinde, bulunduğu konum ve yaşadığı çevre itibariyle dindar bir ortamda büyümüş, haliyle dinî geleneklerden ve düşüncelerden etkilenmiştir. Bu dönemde Samuel Newton adındaki bir rahip eşliğinde teoloji eğitimi almıştır.

William Godwin, 1778 – 1782 yılları arasında Wareeld bölgelerinde rahip olarak görev yaptı. Bu sırada Jean Jacques Rousseau, Gabriel Bonnet de Mably gibi Fransız filozofları ile tanıştı. Ardından, din eğitiminden ve dinî ortamlardan uzaklaşarak Londra‘ya yerleşip burada yazarlık yapmaya başlamıştır. 1787’de tam anlamıyla Ateist felsefeyi benimsedi ve hayatının son yirmi yılında siyasi gazetecilik yaptı.

Fransız Devriminden esinlenerek 1793 yılında devlet kavramına yönelik ilk modern anarşist saldırı olarak kabul edilen “Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme” (An Inquiry Concercing Political Justice) adlı eserini yazdı. Bu kitabında geliştirdiği düşüncelere Anarşizm adını vermese de, Anarşizmin siyasal ve ekonomik kavramlarını ilk kez formüle eden kişi olmuştur.

1794 yılında yazdığı ikinci kitabı “Caleb Williams” oldu. Her iki eser de ona büyük bir ün kazandırdı. Daha sonraki yıllarda Godwin İngiliz Radikalizmine karşı ortaya çıkan muhafazakar tepkilerin hedefi haline geldi. Ancak Fransız Devrimine karşı gösterilen reaksiyonların artması nedeniyle, birçok roman, tarihi yazılar, oyunlar, makaleler ve çocuk kitapları yazmasına rağmen eski şöhretine kavuşamadı.

William Godwin, hayatı boyunca çeşitli türde romanlar ve tarih ve demografi üzerine kitaplar yazdı. Yaşlılık döneminde İngiliz Uluslar Topluluğu Tarihi ve İnsan Üzerine Düşünceler gibi en etkili tarihî ve felsefî eserlerini vermiştir. Bunlarla beraber Siyasal Tüze adlı eseri de onu ünlü yapan çalışmalar arasında sayılabilir.

William Godwin, 1796 yılında feminist yazar Mary Wollstonecraft ile evlendi. Mary Goldman (sonraları Mary Shelley) (d.30 Ağustos 1797) adında bir kızı oldu. Bu kızı şair Percy Bysshe Shelley ile evlendi. Eşi Mary Wollstonecraft 10 Eylül 1797 tarihinde öldü.

William Godwin, daha sonra Aralık 1797 ayında Mary Jane Clairmont ile ikinci evliliğini yaptı. Claire Clairmont (d.1798) adında bir kızı oldu. Kendisi ölene kadar evli kaldılar.

William Godwin, 7 Nisan 1836 tarihinde Londra, İngiltere‘de 80 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1793 – Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme (An Inquiry Concercing Political Justice)
1794 – Caleb Williams
1797 – Enguirer

İlgili Makaleler

William Godwin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu