Wilhelm Röntgen kimdir

Ad Soyad: Wilhelm Röntgen Doğum Tarihi: 27 Mart 1845 Nereli: Lennep, Almanya Meslekler: Ölüm Tarihi: 10 Şubat 1923

Wilhelm Conrad Röntgen, x-ray ışınlarının mucidi, Alman fizikçi. Roentgenium elementine adını veren bilim adamı.

27 Mart 1845‘te Lennep, Almanya‘da dünyaya geldi. Hollanda‘ya taşındıktan sonra eğitimine 18611863 yılları arasında Utrecht Technical School’da devam etti. Buradan mezun olduktan sonra 1865 yılında Utrecht Üniversitesi’ne giren Röntgen, daha sonra girdiği ve kazandığı sınavlarala Zürih‘teki Federal Politechnic Institude’e devam etti. Röntgen, 1869 yılında bu okuldan makine mühendisi olarak mezun oldu.

1875 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı ve aynı yıl Württemberg‘teki Academy of Agriculture’da profesör oldu. 1876 yılında Strasbourg’a geri dönen Röntgen, fizik profesörü olarak görevine devam etti. 1900 yılına gelindiğinde Bavyera yönetiminin isteği üzerine Münih Üniversitesi’nde göreve başladı. Sonraki yıllarda Colombia Universitesi’nde göreve başlamak için yaptığı hazırlıklar, I. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesi üzerine sonuçsuz kaldı ve kariyerine Münih’te devam etti.

1895 yılından itibaren meslektaşları Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla, ve Philipp von Lenard tarafından bulunan, vakumlu cam tüplerde yüksek gerilimli elektrik deşarjı üzerinde çalışmaya başladı. 1895 yılının sonlarına doğru bu çalışmalar cam tüplerin dışında kalan katod ışınları üzerine yoğunlaştı. 8 Kasım 1895 tarihinde Röntgen, Hittorf-Crookes tüplerini siyah bir mukavva ile kaplayarak ve bu düzeneğe elektrotlar bağlayarak fikrini hayata geçirmeyi başardı. Baryum platinosiyanitten yapılan ekran üzerindeki bu denemesini gerçekleştirmeden önce, deneyi yaptığı odayı karartarak mukavva kaplamanın opaklığını test etmeye çalıştı. Çalışmaları sırasında cam tüpten çıkan ışıldamaları farketti ve bu testi defalarca tekrarlayarak yanılma ihtimalini ortadan kaldırdı. İlerleyen haftalarda deneyini geliştirmek için tüm zamanını laboratuarında geçiren Röntgen keşfettiği ışınlar sayesinde eşi Anna Bertha‘nın elinin röntgenini çekti. Bu resim, çekilen ilk röntgen filmi olarak tarihe geçti. Sonraki haftalarda, bir hata yapıyor olma ihtimalinin bilimsel güvenilirliğini sarsacağı korkusu ile, çalışmalarını gizli bir şekilde yürüttü.

1901 yılında yaptığı keşif ile Nobel Fizik Ödülü‘nü kazanan Röntgen, bu ödül ile birlikte kazandığı parayı görev yaptığı üniversiteye bağıRöntgen, bulduğu ışınların kendi adıyla anılmasını istemedi.

Radyoloji biliminin babası olarak kabul edilen Wilhelm Röntgen, 1923 yılında Münih’te bağırsak kanseri yüzünden hayata veda etti.

 

İlgili Makaleler

Wilhelm Röntgen hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu