Tyson Fury kimdir

Ad Soyad: Tyson Fury Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1988 Nereli: İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tyson Fury kimdir, Kasım 2015’te, uzun süredir şampiyon olan Wladimir Klitschko’yu yenerek WBA, IBF, WBO, The Ring ve IBO bütünleşik ağır siklet boks şampiyonu olmuştur.

Tyson Fury, 12 Ağustos 1988 tarihinde İngiltere, Manchester, Lancashire’de doğmuştur. Çalıştırıcısı Peter Fury ise amcasıdır.

Başta İrlanda‘yı Olimpiyat Oyunları’nda temsil etme talebi reddedilen Tyson Fury, daha sonraları soy ağacını Belfast ve Galway’deki akrabalarına dayandırmayı başarınca Olimpiyatlar’da hem Büyük Britanya hem İrlanda’yı temsil etme hakkı kazandı. 2008 yılında ABA şampiyonasını kazanarak profesyonel oldu. O günden sonra Britanya Boks Denetim Kurulu ağır siklet unvanını iki kez elinde tuttuğu gibi, İngiliz, Avrupa, İngiliz Milletler Topluluğu ve İrlanda ağır siklet unvanlarına da erişti.

206 cm. boyunda ve 117 kilo olan Tyson Fury, Kasım 2015‘te, uzun süredir şampiyon olan Wladimir Klitschko‘yu yenerek WBA, IBF, WBO, The Ring ve IBO bütünleşik ağır siklet boks şampiyonu olmuştur.

Tyson Fury, 2009 yılında Paris Fury ile evlendi. Prince John James Fury, Venezuela Fury adlarında çocukları vardır.

2015 yılına kadar kariyerinde çıktığı 25 maçtan da 18’i nakavt olmak üzere zaferle ayrıldı. Kasım 2015’te Ukraynalı Wladimir Klitschko’yu yendiği maçtan sonra başka maça çıkmadı.

2016e alınan numunelerinde uyuşturucu maddeye rastlanmış, uyuşturucu kullandığını itiraf ederek sahibi olduğu Dünya Boks Birliği (WBA) ile Dünya Boks Organizasyonu (WBO) ağır sıklet boks şampiyonluğu unvanlarını gönüllü olarak bırakmıştı. Rolling Stone dergisine açıklamalarda bulunan İngiliz boksör ise psikolojik olarak zor günler geçirdiği gerekçesiyle alkol ve kokain kullandığını itiraf etmişti.

İki yıl men cezası 2017 yılının sonunda dolan Tyson Fury, boksör Anthony Joshua‘nın kendisine meydan okumasına karşılık olarak Anthony Joshua için “Tek elimle döverim” diyerek teklifini kabul etti.

İlgili Makaleler

Tyson Fury hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu