Tyra Banks kimdir

Ad Soyad: Tyra Banks Doğum Tarihi: 04 Aralık 1973 Nereli: Kaliforniya, Amerika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tyra Banks kimdir, Tyra Lynne Banks; 1973 doğumlu Amerikalı topmodel. Dünyaca ünlü birçok markanın yüzü olan Tyra Banks, 2005 yılında bir Victoria’s Secret defilesinde modelliğe veda etti ancak modellik kariyeri boyunca podyumun dışında birçok alana el attı. Uzun süredir kendi show programının sunuculuğunu yapıyor, filmlerde roller alıyor ve şarkı söylüyor.

Tyra Banks, 4 Aralık 1973’te Donald Banks ve Carolyn Estelle London’ın çocuğu olarak Los Angeles, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Ağabeyi Devin ile birlikte Inglewood, Kaliforniya’da büyüyen model, Immaculate Heart adlı bir Katolik okulunda okudu. Bu yıllarda çok sıska olduğu için arkadaşlarının alay konusu oluyordu. Annesi, Banks’in modellik kariyerine bir başlangıç yapması için önemli bir adım attı, 1989 yılında London Photography adlı bir modellik şirketi kurdu.

1991 yılında Banks Loyola Marymount Üniversitesi’nde birinci sınıftayken, Elite Model şirketi ile ilk modellik deneyimini yaşadı. Bu çalışmadan önce şansını birçok ajansta deneyen model her seferinde reddedilmişti. Elite ajansıyla yaptığı anlaşmanın ardından Banks’in önü bir hayli açıldı; birçok ünlü markayla çalışmaya başladı. Bunlardan en önemlileri Sports Illustrated dergisinin kapağında yer alması ve Victoria’s Secret iç giyim firmasının modellerinden biri olmasıydı. 1996 yılında Sports Illustrated dergisinin kapağında yer aldığında, dergi kapağına çıkan ilk siyahi model olma ünvanını da kazanmıştı. Aynı yıl Michael Ödülü olarak adlandırılan “yılın süpermodeli” ödülünü de aldı. Paris, Milano, Londra, Tokyo gibi modanın başkenti sayılan şehirlerde ardı ardına defilelere çıkmaya başladı, Swatch, Pepsi, Nike, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Dolce & Gabbana, Yves Saint-Laurent, Chanel, Escada gibi en prestijli markaların yüzü oldu.

Banks, elde ettiği başarıların ardından Mayıs 2005’te modelliği bıraktı. Çıktığı son defile ise 2005 yılı Victoria’s Secret defilesi oldu. Modellik yaptığı sırada aynı zamanda televizyon kariyerini de yürütmeye başlamıştı. Ilk olarak “The Fresh Prince of Bel-Air” adlı dizinin 4. sezonunda kadroda yer edindi. “Felicity” adlı dizide rol aldı.

Banks şu anda Amerika’da yayınlanan “America’s Next Top Model” adlı top modellik yarışmasının yapımcılığını ve sunumunu yürütüyor. Ayrıca “The Tyra Banks Show” adlı bir show programı da var. Tüm bunların yanında, Tiara Summers’ın “Wild Girls“, Michael Jackson’ın “Black or White“, George Michael’ın “Too Funky” videolarında rol aldı.

Banks, modellik yaptığı sırada birkaç filmde ufak rollerde oynadı. Bunlar, “Higher Learning” (1995), “A Woman Like That” (1997), “Love Stinks” (1999), “Love&Basketball” (2000), “Life Size” (2000), “Coyote Ugly” (2000), “Halloween: Resurrection” (2002) ve “Larceny” (2004) idi.

Banks, NBA yıldızı Chris Webber, şarkıcı Seal, yönetmen John Singleton gibi isimlerle birlikte oldu. Şu anda oyuncu Kevin Jeromy ile nişanlı.

Modellik, sunuculuk ve yapımcılıkla yetinmeyen Banks, 2004] yılında ilk single’ı “Shake Ya Body“yi çıkardı ancak bu şarkı Banks’e başarı getirmedi. Model, NBA starı Kobe Bryant ile “K.O.B.E” adlı bir parça piyasaya sürdü, şarkı NBA televizyonunda sıkça yayınlandı. Aynı zamanda “Eight Crazy Nihgts” adlı müzikal için de şarkı söyledi. Banks, bu alanda önemli başarılar yakalayamadıysa da şarkı söylemeye devam etmek istiyor çünkü 6 yıllık geçmişin ardından şarkı söylemeyi bırakmanın anlamsız olacağını düşünüyor. Şu anda Wyclef Jean ile bir albüm kaydı hazırlığı yapıyor.

Son zamanlarda aldığı kilolar yüzünden eleştirilen Banks, hiçbir zaman zayıf bir model olmadığını ve farklılığının da buradan geldiğini söylüyor. 1.78 metre boyunda. Kurduğu şirketi TYInc.’in CEO’su. Alkol kullanmıyor, arkadaşları ona “kara dul” takam adını takmış. Köpeklere karşı alerjisi var.

İlgili Makaleler

Tyra Banks hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu