Türkan Derya kimdir

Ad Soyad: Türkan Derya Doğum Tarihi: ?? ?? 1971 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Türkan Derya kimdir, İkinci Bahar, Hırsız Polis, Türkan, Gönül İşleri dizilerinin yönetmeni

Türkan Derya, 1971 yılında istanbul’da doğmuştur. İzmir‘de büyümüştür. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Sinema – tv – fotoğraf bölümünden mezun oldu.

1998 yılında yönetmenliğini Uğur Erkır‘ın yaptığı ve Sanem Çelik‘in başrolde oynadığı Kara Melek adlı dizinin 2. sezondan itibaren yönetmenliğini yaparak ilk çıkışını yapan Türkan Derya, daha sonra İkinci Bahar, Yeditepe İstanbul, Hırsız Polis gibi dizilerin de yönetmenliklerini üstlendi.

1998 – 1999 yıllarında 116 bölüm “Kara Melek” dizisinin çekimlernetmenliği işinden vazgeçip Kaş’a gidip dalış hocası olacaktı ama gidemedi, “İkinci Bahar” dizisi teklifi gelince devam etti.

1998 yılında senaryosunu Sulhi Dölek‘in yazdığı, başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Şen‘in oynadığı “İkinci Bahar” dizisinde Uğur Yücel ve Orhan Oğuz ile birlikte yönetmenliğini yaptı. Diğer rollerde Ozan Güven, Nurgül Yeşilçay, Settar Tanrıöğen, Tarık Papuççuoğlu, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Nedim Saban, Yasemin Çonka, Devin Özgür Çınar, Barış Dinçel, Güven Hokna, Gül Onat, Özkan Uğur, Tan Sağtürk, Meral Okay, Cezmi Baskın, Kemal İnci, Devrim Nas, Şenay Gürler, Haldun Boysan, Ali Atay, Bülent Oran gibi oyuncular rol aldı.

Türkan Derya, 2002 yılında “Biz Size Aşık Olduk” adlı dizinin yönetmenliğini yaparken, Beyazıt Öztürk, Meltem Cumbul, Ahmet Gülhan, Devin Özgür Çınar, Görkem Yeltan, İlker Aksum, Erdem Akakçe, Şenay Gürler, Levent Üzümcü, Berat Yenilmez, Bülent Alkış, Zihni Göktay, Ayla Algan, Şener Şen gibi oyuncular rol almıştır.

2005 – 2007 yılları arasında başrollerini Uğur Yücel, Özlem Düvencioğlu ve Timuçin Esen‘in oynadığı “Hırsız Polis” dizisinin yönetmenliğini yaptı. Dizinin diğer rollerinde Murat Daltaban, Erol Günaydın, Ozan Güven, Rasim Öztekin, Dağhan Külegeç, Hakan Boyav, Yasemin Çonka, Vahide Perçin, Ahmet Saraçoğlu, İpek Bilgin gibi oyuncular rol aldı.

2004 yılında dünyaya gelen oğlu Ali Aziz’i büyütme zamanında 2010 yılına kadar sinemaya ara verip Paris, Venedik, Londra gezip durdu.

2010 yılında tekrar yönetmenliğe dönerek, başrollerini Pınar Öğün, Saygın Soysal ve Özgürcan Çevik‘in paylaştığı ve Türkan Saylan‘ın hayatını anlatan “Türkan” adlı dizinin yönetmenliğini yaptı.

Türkan Derya, “İkinci Bahar”dizisinde oynarken tanıştığı oyuncu Ozan Güven ile 2005 yılında evlendi, Ali Aziz (d.2004) isminde 1 çocukları var. 2010 yılında boşandılar.

Türkan Derya, 2016 yılında senaryosunu da yazdığı “Çok Uzak Fazla Yakın” filminin yönetmenliğini yaptı. Filmde Burcu Biricik, Özgün Çoban, Servet Pandur, Kaan Yılmaz, Alican Yücesoy oynadı.

Ödülleri :
2001 – 9.Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri – En İyi Tv Dizisi (Yeditepe İstanbul)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2016 – Çok Uzak Fazla Yakın (Sinema Filmi)
2016 – Altınsoylar (TV Dizisi)
2014 – Gönül İşleri (TV Dizisi)
2011 – Sen De Gitme (TV Dizisi)
2010 – 2011 – Türkan (TV Dizisi)
2005 – 2007 – Hırsız Polis (TV Dizisi)
2004 – İstanbul Şahidimdir (TV Dizisi)
2002 – Biz Size Aşık Olduk (TV Dizisi)
2001 – Yeditepe İstanbul (TV Dizisi)
1998 – 2001 – İkinci Bahar (TV Dizisi)
1998 – 1999 – Kara Melek (TV Dizisi)
1996 – Sevda Kondu (TV Dizisi)

Senaryo :
2016 – Çok Uzak Fazla Yakın (Sinema Filmi)

Yönetmen Ekibi :
1990 – Raziye (Reji Ekibi) (Sinema Filmi)

İlgili Makaleler

Türkan Derya hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu