Tuncay Özkan kimdir

Ad Soyad: Tuncay Özkan Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1966 Nereli: Ankara Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tuncay Özkan kimdir, Tuncay Özkan, araştırmacı gazeteci ve yazar. 12 Eylül 2007 tarihinde başlattığı “Biz Kaç Kişiyiz” hareketi ile, Kemalist ve laik 1 milyon kişiye ulaşmayı hedeflemiştir.

14 Ağustos 1966 tarihinde Ankara‘da dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamaladıktan sonra, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde lisans üstü eğitim aldı. 1981 yılında Ankara’daki Rüzgarlı Sokak‘ta gazeteciliğe başlayan Özkan, 1984 yılından itibaren Doğan Grubu’na ait basın kuruluşlarında çalışmaya başladı. Hürriyet Grubuna ait Hürgün Gazetesi’nde ve Cumhuriyet Gazetesi’nde uzun yıllar çalıştıktan sonra televizyonculuğa geçen Özkan, 1996 yılından itibaren Kanal D’de haber müdürü olarak görev yaptı.

1998-2001 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde, 2001-2002 yılları arasında Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Özkan, daha sonra Çukurova Grubu’na geçerek, kendi kanalları olan Kanaltürk ve Eurotürk’ü kurdu ve yönetti. 2002 yılından itibaren, Çukurorak görev yaptı.

2007 yılında başlattığı ve birçok ilde gerçekleştirdiği “Cumhuriyet Mitingleri” ile, kurucusu olduğu “Biz Kaç Kişiyiz” hareketini halka anlattı. Hareketin şuanki üye sayısı 1.2 milyona yaklaşmıştır.

Bu kitabı niçin yazdınız?

– Savaş ölüm demek. Savaşta insanlar ölecek, hiç olmazsa niçin öldüğünü bilmeli. Niçin savaşa girdiğimizi bilmeli. İnsan hayatından daha değerli ne var?

Savaşın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorsunuz.

– Benim araştırmalarım gösteriyor ki, Amerika öyle veya böyle bu savaşı mutlaka yapacak. ABD dünya nüfusunun yüzde 6’sını oluşturuyor. Ama dünya ekonomisinin yüzde 67’sine sahip oluyor. Bu saltanatın sürmesi için yeni enerji kaynakları, yeni stratejiler, yeni devlet modelleri ve yeni oluşumların ortaya çıkması gerekiyor.

-Irak’la kalmayacak

Saddam’dan bu kadar rahatsızsalar on yıl önce niye devirmediler?

– Yanıtı kitapta var. O zaman Saddam devrilseydi demokratik bir rejim gelebilirdi. Ama bu Amerika’nın işine gelmiyordu. Bu savaş sadece Irak’la kalacak bir savaş değil.

Nereleri kapsayacağını öngörüyorsunuz?

– Suudi Arabistan’a geçecek. Sonra İran’a sıçrayacak. Suriye’yi içine alacak.

Amerika’nın somut kazancı konusunda bilgi var mı?

– Bu savaş sonrasındaki on yıl içinde bölge petrollerinden elde edeceği kazanç beş trilyon dolar olarak açıklandı. Bunu Amerikalılar hesapladı.

Kürt devleti

Türkiye bu savaşta yer almazsa?

– Türkiye ve Suudi Arabistan destek verirse Amerika’nın savaş maliyeti 120 milyar dolar, eğer olmazsa 1 trilyon 100 milyar dolardır. Bunların hepsini Amerikan kaynaklarından alıp kitaba koydum.

Kürdistan’ı telaffuz ettiniz. Türkiye’ye rağmen Kürt devleti kurulabilir mi?

– Yüzde 100 kurulacak, Türkiye buna hazırlıklı olmalı. Zorla yapacaklar bunu!

Bölgedeki Kürt hareketinin kontrolü kimin elinde?

– Kesinlikle Amerika’nın. Talabani de Barzani de Amerikasız adım atmıyor. 1992’de Talabani Türk Dışişleri’de gelip konuşmuş, “Amerika ne isterse biz onu yaparız” demiş. Kitaba belgesini koydum.

Kitap “gizli”, “çok gizli”, “pek gizli”, “en gizli” belgelerden oluşmuş. Kimden ve niye gizli?

– Halk öğrenmesin diye. Halk öğrenirse bu düzenin böyle devam etmesi mümkün değil. Beyler paşalar istedikleri gibi at oynatamazlar.

Saddam’ın son on yılda değil nükleer, konvansiyonel bir silahlı bile saldırısı olmadı.

– Saddamı’ın çölde tuvaleti bile yok artık. Bütün anlaşmalara aykırı olarak ABD ve İngiliz uçakları son on yıldır devamlı olarak bombalıyor. Elektrik trafosunu vuruyor, tankı görürse vuruyor, topu görürse vuruyor.

CIA yalanları

Eğer Irak ABD ve İngiltere tarafından böylesine yasadışı biçimde yıkıma uğratılmasaydı, Saddam yine bu kadar güçlü olabilir miydi?

– Diktatörlerin en büyük güç kaynağı savaşlardır. Irak’ta Saddam’a karşı oluşan muhalefetin yeşermesine bile izin vermediler. Çocukların başına bombalar yağdırıyorlar. ABD eski dışişleri bakanı Madeline Albright “Evet, 10 binlerce çocuk ölüyor, ama bunu yapmak zorundayız” diyor. Böyle bir zorunluluk olamaz.

Tuncay Özkan anti-emperyalist mi hâlâ?

– Antiemperyalistim. Savaş karşıtıyım. Gazeteciliğin uluslararası ilkeleri “Gazeteci savaş yanlısı olamaz” der. Barış kültürünün neferiyim. Ben elime bayrak alarak Kardak Kayalıkları’na dikemem. Elime silah alarak Irak sınırında veya Bosna’da ateş edemem. Türkiye’ye çok zarar verecek bir savaşın yanında olamam. Ancak yurt savunması söz konusu olduğunda her vatandaş gibi ülkemi savunurum.

Kitapta haritalar var. Saddam’ın füze menzilleri Türkiye’nin yarısını kapsıyor?

– Bunlar CIA’nın sitesinden alındı. Ben böyle bir şeye alsa inanmıyorum. Füze 300 tane uçağı var yarısı uçamıyor. Kalkan düşürülüyor. Bunların hepsi yalan. Abdullah Gül hükümetinin savaşa karşı duruşunu destekliyorum. Mutlaka desteklenmesi lazım.

ABD-PKK bağlantısı

Peki bizim ordunun duruşu nasıl?

– Kitapta o da var. Türk Silahlı Kuvvetleri bu savaşın olmaması için elinden ne geldiyse yaptı. Türkiye’nin uğrayacağı tahribatı yazdım.

Bülent Ecevit, 1991’de Kuzey Irak’ta tampon bölgeye karşı çıkmış, bu boşluk terör örgütü tarafından doldurulur demişti. Dediği de çıkmıştı.

– Türkiye eğer bu savaşta Batılı güçlerin isteklerini yerine getirmezse, yeniden terör batağına girecektir.

Can Dündar Amerikalıların PKK ile temas ettiğini yazdı.

– Doğrudur. Amerika’nın PKK ile görüşmesi yeni değil ki. Abdullah Öcalan İtalya’da uçağa bindiğinde aşağıya bıraktığı mektup var. Kimle görüşecek, CIA görevlisi iki diplomatla… Yakalanmadan sekiz ay önce Öcalan’la Amerikalı senatör görüştü. Türk basınında çıkan fotoğrafları o senatör getirdi.

2007 – Yaraya Tuz Bastım

2005 – Neden Verildi? / Nasıl Yakalandı? Ne Olacak?

2004 – CIA Kürtleri / Kürt Devletinin Gizli Tarihi

2003 – Entrikalar Savaşı

2003 – MİT’in Gizli Tarihi

2000 – Operasyon

1996 – Bir Gizli Servisin Tarihi

1994 Öldürün O Gazeteciyi

1993, 1996 -Suikast Raporu, Uğur Mumcu Cinayeti Soruşturması Sorgulanıyor

1993 – Kıyamet Mahkemesi Duydunuz Mu? 50 Trilyonunuz Çalındı

İlgili Makaleler

Tuncay Özkan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu