Tommy Lee Jones kimdir

Ad Soyad: Tommy Lee Jones Doğum Tarihi: 15 Eylül 1946 Nereli: Texas, Amerika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tommy Lee Jones kimdir, 1946 Texas doğumlu, Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, Emmy Ödülü ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü kazanmış Amerikalı aktör ve yönetmendir. JFK, Kaçak, Müşteri, Katil Doğanlar, Batman Daima, Siyah Giyen Adamlar, İhtiyarlara Yer Yok gibi yapımlarda rol almış olan başarılı oyuncu, 1993 yapımı Kaçak (The Fugitive) filmindeki Samuel Gerard rolüyle “En İyi Yardımcı Oyuncu Oscarı“nı kazanmıştır.

Tommy Lee Jones, 15 Eylül 1946 tarihinde, San Saba, Texas’ta doğdu. Annesi Lucille Marie (kızlık soyadı Scott) ve babası, iki defa evlenmiş ve boşanmış, polis memurluğu ve okul öğretmeni yapmış bir güzellik salonu sahibi olan Clyde C. Jones‘tu. Midland, Texas’ta oturan Tommy Lee Jones, Robert E. Lee Lisesi‘ne kaydoldu ve orta öğrenimini burada tamamladı. Lise yıllarında sonra Jones’un babası Libya‘daki petrol sektöründe bir iş buldu, Jones’un ebeveynlerine gitmeleri için baskı yapmasıyla ailesi Libya’ya taşındı. Yalnız kalan Jones, Dallas‘taki bir hazırlık kursuna yazıldı.

Burada aktörlüğü profesyonel bir meslek olarak düşünmeye başlayan Jones, sonraları okulun tiyatro programı hakkında şunları söyleyecekti;

Üniversite yıllarında da tiyatroya devam eden Jones, St. Mark’s School of Texas‘tan mezun oldu. Üniversite yıllarında kaldığı yurt odasında, oda arkadaşı eski ABD Başkan adayı Al Gore idi. Mezun olmasının ardından New York şehrine taşınmaya karar verdi. Profesyoneller ile yarışıp yarışamayacağını görmek istiyordu.

1970 yılında “Aşk Hikayesi” filmindeki rölüyle, ilk defa bir sinema filminde oynamış oldu. 1971‘de Ring Lardner Jr.‘ın kızı Kate Lardner ile evlendi. 1971 ve 1975 yılları arasında One Life to Live adlı televizyon dizisinde Dr. Mark Toland‘ı canlandırdı. 1975 yılında, Eliza’s Horoscope, 1978‘de Irvin Kershner‘ın yönettiği gerilim filmi Laura Mars’ın Gözleri‘nde başrollerde yer aldı. Gene 1978 senesinde eşinden ayrıldı.

1980‘de Sissy Spacek ile Coal Miner’s Daughter filmide rol aldı. Bu filmdeki performansı ile Altın Küre adayı oldu. 1981‘de San Antonio valisi Phil Hardberger‘in kızı Kimberlea Cloughley ile evlendi. Bu evliliğinden Austin Leonard ve Victoria Kafka adında iki çocuk sahibi oldu.

Kariyeri özel hayatına nazaran daha düzenli bir şekilde ilerliyordu. Gary Mark Gilmore‘u canlandırdığı 1982 yapımı The Executioner’s Song filmi ile Emmy Ödülü adaylığı kazandı. 1991 yapımı JFK filmindeki performansı ile Akademi Ödülleri ve BAFTA Ödülleri‘nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında adaylık elde etti. Film dünya çapında yaklaşık 206 milyon dolar hasılat yaptı.

JFK filminde çalıştığı yönetmen Oliver Stone ile Heaven & Earth filminde tekrar biraraya geldi. Andrew Davis‘in yönettiği 35 milyon dolar bütçeli Kuşatma Altında filminde Steven Seagal ile birlikte rol alıyordu. Yine Andrew Davis’in yönettiği, televizyon dizisi uyarlaması Kaçak (1993) filminde Harrison Ford‘un oynadığı haksız yere hapse atılan ancak daha sonra kaçmayı başaran Dr. Richard Kimble‘ın peşine düşen polis Samuel Gerard’ı canlandırdı. Bu filmdeki rolü ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Akademi Ödülü sahibi oldu.

Quentin Tarantino‘nın senaryosunun yazdığı ve daha önce iki filmde çalıştığı Oliver Stone’un yönettiği Katil Doğanlar filminde Warden Dwight McClusky‘ı canlandırdı. 34 milyon dolar bütçeli film, 65 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. 1995 yapımı The Good Old Boys ile ilk kez yönetmen koltuğunda oturdu. Aynı yıl Joel Schumacher‘in Batman Daima filminde, yüzü yandıktan sonra Two-Face adlı psikopat bir katile dönüşen eski Bölge Savcısı Harvey Dent’i canlandırdı. 1996‘da ikinci evliliğini de sonlandırdı.

1998 senesinde Kaçak filminin devamı niteliğindeki Kaçakların Peşinde adlı yapımda, tekrar Samuel Gerard karakteriyle hayranlarının karşısına çıkıyordu. Başrollerini Wesley Snipes ile paylaştığı film, eleştirel ve finansal bakımdan Kaçak kadar başarılı olamadı. 2000 yapımı Uzay Kovboyları filminde Clint Eastwood, Donald Sutherland ve James Garner ile birlikte rol aldı. Aynı sene Demokratik Ulusal Kongre toplantısında, fakültedeki oda arkadaşı, Demokrat Parti adayı Al Gore için sunum yaptı. 19 Mart 2001’de üçüncü Dawn Laurel ile üçüncü evliliğini gerçekleştirdi.

2002‘de Siyah Giyen Adamlar filminin devamı Siyah Giyen Adamlar 2’de rol aldı. Bu yapım önceki film kadar başarılı olmasa da 442 milyon dolar hasılatın sahibi oldu. 2005 senesine gelindiğinde ise ikinci yönetmenlik denemesi olan Üç Defin adlı film gösterime girdi. Jones bu filmi “yuvam” dediği Texas’ta çekti. Film, Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye adayı olurken En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında ödül kazandı.

2007 yılında Coen Kardeşler’in İhtiyarlara Yer Yok filminde Tom Bell isimli karakteri oynadı. Josh Brolin ve Javier Bardem‘in de yer aldığı film En İyi Film kategorisinin de dahil olduğu dört dalda Akademi Ödülü kazandı ve yaklaşık 163 milyon dolar hasılat elde etti.

Jones, San Antonio şehrine yakın bir kasaba olan Terrell Hills, Texas’ta oturmaktadır. San Saba County, Texas off Chappell Hill Road’da büyük bir çiftliğin sahibidir. Polo oynamayı çok seven Jones, her sonbahar Harvard Üniversitesi‘nin polo oyuncuları ile birlikte kendi çiftliğinde turnuvalar düzenler.

İlgili Makaleler

Tommy Lee Jones hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu