Tolga Çevik kimdir

Ad Soyad: Tolga Çevik Doğum Tarihi: 12 Nisan 1974 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tolga Çevik kimdir, Avrulpa Yakası, Komedi Dükkanı, Organize İşler, Vizontele gibi yapımlarla tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Aynı zamanda Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) üyesi de olan Çevik, pek çok yapımda Yılmaz Erdoğan ile beraber çalışmıştır.

Tolga Çevik, 12 Mayıs 1974 tarihinde, İstanbul‘da dünyaya geldi. Bahariye İlkokulu‘nu bitirmesinin ardından Özel Doğuş Lisesi‘nde ortaokulu ve liseyi okuyan Çevik, ilk defa bu okulda tiyatro çalışmalarında bulundu. Liseler arası yarışmalarda en iyi oyuncu ödülleri kazanmasının üzerine bu alana olan ilgisini geliştiren Çevik, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazanamaması üzerine Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatroya katıldı.

Hadi Çaman yönetimindeki Yeditepe Oyuncuları’nda ilk olarak Tiyatro Atelyesi kurslarına katılan Çevik, Celile Toyon ve Göksel Koray gibi önemli tiyatroculardan ders alarak kendisini geliştirdikten sonra Oyuncaklar da Sever, Cephede Piknik gibi çeşitli tiyatro oyunlarında yer aldı. Hocası Hadi Çaman’ın yönlendirmesiyle Central Missouri State University‘de tiyatro eğitimi almak için A.B.D.’ye giden Çevik, bu üniversitede Sahne Sanatları bölümünden başarıyla mezun oldu.

1996 yılında Türkiye‘ye geri dönen Çevik, bir süre Yeditepe Oyuncuları’nda oynayarak ustasına vefa borcunu ödedikten sonra, B.K.M. kadrosuna katıldı. B.K.M. kadrosu altında Bana Bir Şeyhler Oluyor adlı tiyatro oyununda rol alan çevik, Yılmaz Erdoğan‘ın yönettiği Vizontele, Vizontele Tuuba ve Organize İşler filmlerinde rol aldı.

20062008 yılları arasında, Gülse Birsel‘in senaristliğini yaptığı Avrulpa Yakası adlı sitcom programında Sacit Kral karakterini canlandıran Tolga Çevik, 2007 yılından itibaren, doğaçlama olarak oynanan skeçler halinde ilerleyen Komedi Dükkanı adlı komedi programında başrolü oynamaktadır.

Ünlü oyuncu Cem Yılmaz‘ın kardeşi Özge Yılmaz ile evli olan Tolga Çevik, bu evlilikten Tuna ve Tan adlı iki çocuğa sahiptir.

Tiyatro Oyunları; Bana Bir Şeyhler Oluyor, Sen Beni Sevmiyorsun, Kalbin Sesi, Kelebekler Özgürdür, Küheylan.

Sinema Filmleri; Organize İşler (2005), Hızlı Adımlar (2004), Vizontele Tuuba (2003), Vizontele (2000), Herkes Kendi Evinde (2000), Köçek (2000)

Televizyon DizileriKomedi Dükkanı (2007 – ), Avrupa Yakası (2006 – 2008) , Herşey Yolunda (2004), Dişi Kuş (2004), Ölümsüz Aşk (2003), Esir Şehrin İnsanları (2003), Aşk ve Gurur Savaş (2002), Salacak Öyküleri, Feride (1996)

İlgili Makaleler

Tolga Çevik hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu