Timuçin Esen kimdir

Ad Soyad: Timuçin Esen Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1973 Nereli: Adana Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Timuçin Esen kimdir, Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973 tarihinde Adana’da Devlet Su İşleri’nde çalışan avukat anne ve avukat baba’nın ilk çocuğu olarak doğmuştur. Annesinin adı Nihal ve babasının adı Üstün Esen’dir. Çocukluğu 7 yaşına kadar Keban Barajı lojmanlarında geçti. Tumiçin Esen’in ailesi aslen Niğdelidir. TED Ankara Koleji mezunu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda okurken, barlarda çalıp söylemeye başladı.

İtalya ve ABD’de de tiyatro eğitimi aldı. Los Angeles‘taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema – yönetmenlik üzerine master yaptı.

Öğrencilik yıllarında “Çıkmaz Sokak” adında, orta metrajlı bir film çekti.

Timuçin Esen, eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönerek ve “Gurbet Kadını” dizisinde Hakkı Ağa rolüyle seyircinin karşına geçti. Dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen‘le beraber “Gönül Yarası” adlı sinema filminde de rol aldı.

Gönül Yarası filminde gözü kara ve dünyayı aşkı uğruna yıkacak bir adam olan Halil karakterini canlandıran Esen, canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En iyi Yardımcı Erkek ödülünü aldı.

Timuçin Esen, “Hırsız Polis” adlı dizide kendini işine adayan, idealleri uğruna yaşayan, Çınar rolüyle izleyicilerin beğenisini topladı.

İstanbul Beyoğlu’nda 2012 yılında açtığı, peştamal, havlu, sabunluk ve benzer hediyelik eşya satılan bir mağazası var. mağazasının adını Fransızca “Peche de Malle” (Sandıktaki Şeftali) koydu.

Müzisyenliği de olan Timuçin Esen 2011 yılında ”Mayhoş” adlı ilk albümünü çıkardı.

Tiyatro Oyunları:
2006-2008 – Mikado’nun Çöpleri

Filmleri :
2012 – Kumun Tadı
2011 – Labirent
2008 – Göl
2005 – Gönül Yarası
2005-2007 – Hırsız Polis (dizi)
2003 – Yazı Tura
2003 – Deliyle Geçen Gece 2003
2003-2004 – Gurbet Kadını (dizi)

İlgili Makaleler

Timuçin Esen hakkında ziyaretçi yorumları

5 Yorum

  1. Çok kabiliyetli bir sanatçı.Gönül işleri adlı diziye hayat veriyor.Alkışlıyorum..

  2. Biz pek televizyon izlemeyiz. Ama faralyali karakterini oyle iyi canlandiriyor ki. Mukemmel bir oyunculuk sergiliyor. Kutlariz kendisini. Basarilarinin devamini diliyoruz.

  3. Gönül Yarası filmiyle ve Hırsız Polis dizisiyle tanıdım kendisini ve oyunculuğu muhteşem, oynadığı her rolün hakkını veriyor! Tebrik ederim ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu