Tim Robbins kimdir

Ad Soyad: Tim Robbins Doğum Tarihi: 16 Ekim 1958 Nereli: West Covina, Kaliforniya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tim Robbins kimdir, Tim Robbins, 1958 doğumlu Akademi Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen, yapımcı, yazar ve aynı zamanda müzisyen.

Timothy Francis Robbins, 16 Ekim 1958’de West Covina, Kaliforniya’da liberal görüşlü ve Katolik olan İrlanda asıllı Amerikalı bir ailede dünyaya geldi. Ailesinin dini inançlarına son derece bağlı olmasının ve tutucu bir ortamda büyümesinin kişiliğini olumlu yönde etkilediğini söyleyen Robbins’in babası Gil Robbins, The Highwaymen adlı folk müzik grubunun bir üyesiydi. Annesi Mary Robbins ise yayın yönetmeniydi. Kız kardeşleri Gabrielle ve Adele aktris, erkek kardeşi David ise besteci olan Tim Robbins, henüz küçük bir çocukken ailesi ile birlikte, büyüdüğü yer olan Greenwich Village, New York’a yerleşti. Tim Robbins burası için bir röportajda şunları söyledi:

“Ben New York’ta büyüdüm, ne olursa olsun dürüst olmayı ve arkadan konuşmamayı öğrendim. Bu yüzden karşımdakine ‘Bana söyleyecek bir şeyin varsa bunu yüzüme karşı söyle, daha sonra bu konu hakkında ya konuşuruz ya da kavga ederiz’ diyorum.”

New York’taki Stuyvesant Lisesi’nde iken oyunculuk kulübüne katılan Tim Robbins, daha sonra New York Devlet Üniversitesi’ni (Plattsburgh) ve Los Angeles, Californiya Univercity’nin tiyatro bölümünü bitirdi. Theatre du Soleil’de Georges Bigot ile aktörlük çalıştı; ayrıca mezuniyetinin ardından, 1981 yılında, okuldaki softball (daha yumuşak ve daha büyük bir topla oynanan beyzbol oyunu) takımından tanıdığı aktör arkadaşları ile tiyatro topluluğu Aktor’s Gang’e katıldı. Robbins bu sayede, 1985 yapımı Fraternity Vacation filmindeki rolü gibi küçük rollerde yer aldı.

Üniversite sırasında pizza taşımaktan garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Robbins, Toy Soldiers adlı filmde çok küçük bir rolde oynadı. Ardından gelen yıllarda birçok önemsiz filmde göründü. Bu dönemi hakkında bir keresinde “Pizza taşımacılığı yaparken size teklif edilen roller için fazla seçici olamıyorsunuz” şeklinde konuşmuştu.

Kevin Costner ve Susan Sarandon’la beraber rol aldığı, 1988 yapımı beyzbol komedisi Bull Durham filmi ile tanınan Amerikalı aktör Tim Robbins, daha sonra başrollerini Morgan Freeman ile paylaştığı, Stephen King’in kısa öyküsü, 1994 yapımı The Shawshank Redemption filmiyle iyice tanınmaya başladı.

1992 yılında yazıp yönettiği Bob Roberts, 1995 tarihli yönetmenliğini yaptığı politik film Dead Man Walking ve 1999 yapımı yine yönetmenliğini yaptığı Cradle Will Rock adlı müzikal ile bu alandaki başarısını gösteren Robbins, aynı zamanda oyunculuk kariyerine devam etti. Clint Eastwood’un Mystic River’ı, Steven Spielberg’in War of The Worlds’ü ve Jon Favreau’nun Zathura adlı filmindeki rolleriyle oyunculuk kariyerinde yükseldi ve birçok ödül kazandı:

Golden Globe Award – En iyi yardımcı erkek oyuncu – My erkek oyuncu – Mystic River – 2004.
Screen Actors Guild Award – En iyi erkek oyuncu – Mystic River – 2004.
The Critics’ Choice Awards – En iyi erkek oyuncu – Mystic River – 2003.
Berlin Film Festival Ecumenical Jury Prize – Dead Man Walking – 1996.
Berlin Film Festival Prize of Guild of German Art House Cinemas-Dead Man Walking-1996.
Cannes Film Festival Award – En iyi erkek oyuncu – The Player – 1992.
Golden Globe Award – En iyi erkek oyuncu (Müzikal veya Komedi’de) – The Player – 1992.

İngiliz Empire Dergisi’nin “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” listesinde 60. sırada (1997) ve yine aynı derginin “Film tarihinin en seksi 100 starı” listesinde 94. sırada (1995) bulunan Robbins, 1988’de Bull Durham filminin çekimleri sırasında tanıştığı aktris Susan Sarandon ile evlendi. New York‘da yaşamaya başlayan çiftin Jack Henry (1989 doğumlu) ve Miles Guthrie (1992 doğumlu) adında iki oğulları var ve güçlü liberal politik görüşleri ile tanınıyorlar; ABD’nin ırak işgaline ve globalleşmeye karşı olan tutumlarını her fırsatta sergiliyorlar. Daha önce bir süre birlikte olduğu İtalyan yönetmen Franco Armurri‘den de bir çocuğu olan Tim Robbins, uzun yıllardır birlikte olduğu eşi Susan’ın 50. yaş günü için Bahamalar’da bir tatil köyünü kapattı ve Sarandon’ın yakın arkadaşları Sean Penn, Todd Oldham, Robin Williams, Geena Davis ve Julia Roberts‘ı davet etti.

Bir kavga yüzünden lise hokey takımından kovulan Robbins, şu an kendisinin New York Rangers hokey takımının en büyük taraftarı olduğunu düşünüyor ve çok sevdiği diğer bir spor olan beyzbolda ise New York Mets‘i destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı