Taylor Lautner kimdir

Ad Soyad: Taylor Lautner Doğum Tarihi: 11 Şubat 1992 Nereli: Grand Rapids, Michigan, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Taylor Lautner kimdir, Stephenie Meyer‘ın aynı adı taşıyan çoksatan romanından uyarlanan The Twilight Saga (Alacakaranlık Efsanesi) adlı film serisindeki Jacob Black karakteri ile dünya çapında üne kavuşmuş olan Amerika‘lı sinema oyuncusu. Twilight’ın yanı sıra pek çok T.V. filminde rol almış olan genç oyuncu ayrıca animasyonlar için de seslendirme çalışmalarında bulunmaktadır.

Taylor Lautner, 11 Şubat 1992 tarihinde, Grand Rapids, Michigan, A.B.D.’de dünyaya geldi. Babası Daniel sivil havacılık pilotu, annesi Debor şirketinde çalışan bir yazılımcı olan Lautner, çocukluğunu Hudsonville, Michigan‘da geçirdi. Anne tarafından kanında kızılderili unsurlar bulunan Lautner, Makena adlı kızkardeşi ile beraber Roma Katoliği mezhebi kurallarınca büyütüldü.

Altı yaşındayken karate eğitimine başlayan Lautner, 18 yıllık geçmişi olan çocuklara yönelik T.V. dizisi Power Rangers‘da rol almış olan karate hocasının aracılığıyla genç yaşta oyunculuk kariyerine başladı. Genç oyuncunun rol aldığı ilk film, T.V. için çekilmiş olan 2001 yapımı Shadow Fury oldu.

Taylor Lautner, 2003 yılında henüz 11 yaşındayken NASKA’s Black Belt Open Forms’da dünyanın 1 numarası olmayı başardı. Ve henüz 12 yaşında siyah kemeriyle 3 defa Junior World Championships’e katılmıştı.

10 yaşındayken Los Angeles‘a yerleşti. My Wife and Kids(2001), Summerland(2004), The Bernie Mac Show(2001), The Nick & Jessica Variety Hour(2004) adlı TV yapımlarında rol aldı.

Oyunculuktaki ilk yılları T.V. filmlerinde aldığı ufak rollerle geçen Lautner, ilk büyük çıkışını Cheaper by the Dozen II adlı sinema filminde Steve Martin ile beraber oynama şansını elde ederek yakaladı.

Taylor Lautner’in başrol oynadığı ilk yapım, 2005 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Kill Bill, Desperado gibi efsanevi filmlerin arkasındaki isim olan Robert Rodriguez‘in yaptığı The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D oldu. Aynı yıl içerisinde What’s New, Scooby-Doo, Danny Phantom ve Duck Rogers adlı animasyonlarda seslendirme sanatçısı olarak çalışan Lautner, 2006 yılında da iki T.V. filminde oyuncu olarak rol aldı.

Genç oyuncunun Holywood starları arasına girmesi ise, Stephenie Meyer‘ın aynı adı taşıyan çoksatan romanından uyarlanan The Twilight Saga (Alacakaranlık Efsanesi) adlı film serisindeki Jacob Black karakteri ile gerçekleşti. Twilight’da Kristen Stewart ve Robert Pattinson ile beraber kamera karşısına geçen başarılı oyuncu, serinin bu ilk filminde ufak bir rolde yer aldı. 2009 yılında vizyona giren serinin ikinci filmi New Moon için toplam 12 kilo alan ve kaslı bir görünüme kavuşmak için vücut çalışan Lautner, kurtadamların liderini canlandırdığı film sayesinde dünya çapında pek çok hayrana sahip oldu. Serinin üçincü filmi Eclipse‘in de kadrosunda bulunan oyuncu ayrıca 2010 yılının gözde romantik komedi filmlerinden Valentine’s Day’de rol arkadaşı Talor Swift ile beraber öpüştüğü sahne ile MTV Sinema Ödülleri’nde En İyi Öpüşme’ye aday gösterildi.

Taylor Lautner 2011 yılında vizyona giren Abduction filminde oynadı.

Taylor Lautner, bir ara, Selena Gomez ve Taylor Swift ile birliktelik yaşamıştır.

Filmleri :
2001 – My Wife and Kids
2001 – The Bernie Mac Show
2004 – Summerland
2004 – Jessica Variety Hour
2005 – Cheaper by the Dozen 2
2005 – The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D
2006 – He’s a Bully, Charlie Brown
2008 – Twilight
2009 – New Moon
2010 – Eclipse
2010 – Valentine’s Day
2011 – Alacakaranlık Efsanesi:Şafak Vakti Bölüm 1
2011 – Abduction (Kaçış)
2012 – Alacakaranlık Efsanesi:Şafak Vakti Bölüm 2

İlgili Makaleler

Taylor Lautner hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu