Taylan Kümeli kimdir

Ad Soyad: Taylan Kümeli Doğum Tarihi: 14 Aralık 1962 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Taylan Kümeli kimdir, Diyetisyen

Taylan Kümeli, 14 Aralık 1962 yılında Ankara‘da doğmuştur. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden derece ile mezun oldu. 1986-1988 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde “Gıda Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Etkileri Üzerine” konulu teziyle yüksek lisans programını tamamladı.

20 yılı aşkın bir süredir hastanelerde, caşitli gıda firmalarında, tedavi edici, bilgilendirici ve kurumsal diyetisyen olarak çalıştı. Çalışma hayatı boyunca sağlıklı beslenme söylemine farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan Kümeli, 1999 yılında açtığı Beslenme Danışmanlık Merkezi’nde bireysel özelliklerin ön plana alındığı ve Sentez Diyeti adı altında isimlendirdiği yöntemini geliştirdi. Nestle Gıda Sanayinde Danışman Diyet Uzmanı olarak çalıştı.

Klinik çalışmalarında, Zayıflatma, Diabet, Kalp Damar Hastalıkları, Kanser, Sindirim Sistemi hastalıkları, Bebek, Çocuk, Erişkin, Hamile, Emzikli, Menopozlu, P.O.S. beslenmesinde beslenme danışmanlığı yaptı.

Uluslararası bir çok platformda “beslenme ” ile ilgili konferanslarda görev aldı. ADA, ICDA, EFAD, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Diabet Derneği üyesidir.

Taylan Kümeli, NTV, TV8, ATV, Türkmax gibi kanallarda muhtelif zamanlarda süreli yayınlar yaptı. Yazılı basında günlük, haftalık ve aylık dergilerde düzenli yazılar yazdı.

Taylan Kümeli, 2015 yılında meme kanserine yakalandı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1980 yılında evlendi. Elif Ezgi Uzmansel (d.1980) ve Işık Koroğlu adında 2 kız çocuğu vardır.
2.eşi: 1993 yılında Yalçın Kümeli ile evlendi. 2005 yılında boşandı.
3.eşi: 2 Ocak 2010 tarihinde oyuncu Gökhan Arsoy ile New York’ta Başkonsoloslukta evlendi.

Kitapları :
2007 – Kadınlık Yolculuğunda Beslenme
2006 – Hayatın Sağlıklı Yanı
2006 – Bebeklikten Ergenliğe
2011 – Sentez Diyeti
2012 – Lezzetin İnanılmaz Hafifliği

Karın yağlarını yok etmeye kolay çözüm:
Her akşam yemeğinden 2 saat sonra 2 dilim taze ananas ile birlikte bir çay bardağı süt veya ayran içerseniz, ya da yoğurt yerseniz 1,5 ayda karın yağlarının eridiğini göreceksiniz diyor Taylan Kümeli.

Taylan Kümeli hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu