Tassos Papadopoulos kimdir

Ad Soyad: Tassos Papadopoulos Doğum Tarihi: 07 Ocak 1934 Nereli: Lefkoşa, Kıbrıs Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tassos Papadopoulos kimdir, Tassos Papadopoulos, 1934 doğumlu siyasetçi. 28 Şubat 2003‘den bu yana Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘nin 5. Başbakanı ve DİKO‘nun (Dimokratikon Komma Demokratik Parti) başkanı.

Tassos Nikolaou Papadopoulos, 7 Ocak 1934’te Lefkoşa‘da doğdu. 19552te Londra’da aldığı hukuk eğitiminin (Gray’s Inn Avukatlık) ardından adaya dönen Papadopoulos, Lefkoşa’da EOKA’nın (Grivas tarafından kurulan Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü – Etniki Organosi Kipriaku Agonos) gençlik kollarında ve PEKA’da (EOKA’nın politik bölümü, Papadopoulos sonradan genel başkanı olmuştur) aktif rol aldı.

Papadopoulos, 1959 Londra Konferansı‘na katılan ve Londra ile Zürih antlaşmalarını reddeden iki Rum delegeden biriydi (Diğer delege ise AKEL – Çalışan Halkın İlerici Partisi – Anorthotikon Kommo tu Ergazomenu Lau – üyesiydi).

13 Aralık 1959 seçimlerinden sonra kurulan Ortaklık Cumhuriyeti hükümetinde Çalışma Bakanlığı’na getirilen Papadopoulos, 1959-1970 yılları arasında Makarios hükümetlerinde çeşitli bakanlık görevleri üstlendi: 1959-1960 yılları arasında İçişleri Bakanlığı, 1960-1961 yılları arasında Maliye Bakanlığı, 1960-1970 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Diğer görevi ile birlikte) ve 1967-1969 yılları arasında Tarım Bakanlığı yaptı.

Papadopoulos, 1976 yılında da Rum Temsilciler Meclisi Başkanlığı‘na seçildi ve Glafcos Clerides Hükümeti’nde Temmuz 1978’e kadar bu görevinin yanında, Güney Kıbrıs’ın toplumlararası görüşmelerde ilk danışmanı olarak görüşmecilik görevi yürüttü. Kıbrıs Rum Kesimi2ni Uluslararası Emek Organizasyonu’nun (ILO – International Labour Organisation) yıllık kongreleri başta olmak üzere, birçok uluslar arası konferansta temsil eden Papadopoulos, aynı zamanda Güney Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerinde etkin rol oynadı.

Papadopoulos 12 Kasım 1980’de Merkez Birliği Partisi‘ni kurdu, ancak bu parti uzun ömürlü olmadı. Papadopoulos 1991’de yeniden milletvekili seçildi ve 7 Ekim 2000’de Spyros Kyprianou‘nun ölümünden sonra Demokratik Birlik Partisi‘nin başına geçti. Ulusal Konsey, Bütçe ve Mali İşler Komitesi ve Seçim Komitesi üyeliğinin yanı sıra Avrupa İşleri Daimi Parlamenter Komitesi Başkanlığı da yapan Papadopoulos, rakipleri Klerides‘in oyların yüzde 38.77‘sini, Alekos Markides‘in yüzde 6.61‘ini, Yeni Ufuklar Partisi (NEO) Başkanı Nikos Kutsu‘nun ise yüzde 2.11‘ini aldığı, 16 Şubat 2003‘teki seçimlerde yüzde 51.51 oy toplayarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘nin beşinci başbakanı oldu.

Kıbrıs sorununda izlediği sert tutumla bilinen ve 2004’te Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan‘ın Güney ve Kuzey Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini öngören planını reddeden Papadopoulos, Anastasios Leventis‘in ailesinden olan Photini Michaelides ile evli ve çiftin Constantinos, Maria, Nicholas, Anastasia adlarında dört çocukları var.

Papadopoulos, aynı zamanda Lefkoşa’nın Rum kesiminde bir hukuk bürosunun sahibi.

İlgili Makaleler

Tassos Papadopoulos hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu