Tarhan Erdem kimdir

Ad Soyad: Tarhan Erdem Doğum Tarihi: 1933 Nereli: Bartın Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tarhan Erdem kimdir, Tarhan Erdem, 1933 yılında Bartın’ın Kurucaşile ilçesinde doğmuştur. İlk okulu ve orta okulu Bartın’da bitirdi. Kayseri’de Liseyi bitirdikten sonra 1959 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu.

1959-1995 yılları arasında T.Şeker Fabrikaları, Milli Savunma Bakanlığı Enfrastrüktür Tesislerinde mühendislik, Cam Elyaf Sanayi, Milliyet Gazetesi ve Doğan Şirketler Grubu’nda proje ve kontrol mühendisliği, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevlerinde bulundu.

1987 yılında “KONDA” Araştırma ve Danışmanlık Ltd. Şirketini kurdu. Yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla Türk siyasetine ışık tuttu. Bilhassa yaptıkları seçim anketleriyle gündeme sık sık geldi.

1953 yılında CHP‘ye kaydoldu. Ocak yönetim kurulu üyeliğinden, 1967-1968 yılları arası yaptığı genel sekreterliğe kadar hemen bütün görevlerde çalıştı. 1977 yılında CHP’den İstanbul Milletvekili seçildi, 1977 Haziranında güvenoyu almayan Ecevit Hükümeti’nde 1 ay Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptı. ANAP İzmir eski milletvekili ve TBMM Başkanlarından İsmet Kaya Erdem’in kardeşidir.

Öğrenci dernekleri ve meslek odalarında yönetim kurulu üyeliği ve Türk Devrim Ocakları genel başkanlığı yapmıştır. Uzun yıllar Radikal gazetesinde köşe yazar Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesinden yana.

Tarhan Erdem, 2007 yılından beri Radikal Gazetesi köşe yazarlığı yapmaktadır ve halen KONDA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Tarhan Erdem, evli ve 2 çocuğu vardır.

Tarhan Erdem, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
Halkevleri,
Nisbi Temsil Nedir ?,
80’leri Karşılarken,
Anayasa ve Seçim Kanunları,
İstanbul 1969 İl Kongresi Tutanağı,
Üye Kayıtlarının Birleştirilmesi,
Tıkanan Siyaset
Kapana Sıkışanlara
Anayasalar ve Belgeler 1876 – 2012
Oy Aldılar Seçilemediler

İlgili Makaleler

Tarhan Erdem hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu