Suat Yalaz kimdir

Ad Soyad: Suat Yalaz Doğum Tarihi: ?? ?? 1932 Nereli: Çiçekdağ, Kırşehir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Suat Yalaz kimdir, Türk çizgiroman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından birisi olan ve defalarca beyaz perdeye aktarılma fırsatı bulan Karaoğlan‘ın yaratıcısı Türk senarist, yazar ve çizer. Karaoğlan’ın dışında en beğenilen çalışması, sinemaya da aktarılmış olan Son Osmanlı; Yandım Ali‘dir.

Suat Yalaz 1932 yılında, Çiçekdağ, Kırşehir‘de dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşayan ve eğitim gören Yalaz, ilk karikatürünü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlattı. Üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşen Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden başarıyla mezun oldu.

1954 yılında, Vatan gazetesinin genç çizerlere çalışma imkanı tanıması sayesinde Bedri Koraman, Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışan Yalaz, yeteneği ile dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı.

Yalaz’ın en önemli eseri olarak görülen Karaoğlan‘ın temelleri, çizerin 1959 yılında, Akşam gazetesinde Aptullah Ziya Kozanoğlu‘nun hikayelerini resmetmesi ile atıldı. Kozanoğlu’nun yazdığı senaryolara uygun çizimler yapmak üzere işe alınan fakat zamanla seriye katkısı sadece çizimlerle sınırlı kalmayıp senaryo bazında da bulunmaya başlayan Yalaz, Kozanoğlu’nun Akşam gazetesinden ayrılması üzerine, 1960 yılında Karaoğlan serisini çizmeye başladı.

Karaoğlan’ın okuyuculardan büyük ilgi görmesi üzerine, kendi adını taşıyan Karaoğlan dergisini piyasaya çıkartan Yalaz, Salıncak, Korku gibi farklı dergilerle beraber yayıncılık sektörüne de adım attı.

Gençliğinden itibaren sinema ile ilgilenen Yalaz, Karaoğlan’ın gösterdiği büyük başarı sayesinde bu hayalini gerçekleştirme imkanına kavuştu. İlk Karaoğlan filmi olan Altay’dan Gelen Yiğit, 1965 tarihini taşıyordu. Filmin büyük ilgi görmesi, Karaoğlan filmlerinin seri halinde çekilmesine imkan sağladı; bu arada Suat Yalaz’da kendi film şirketini kurmuştu. Karaoğlan rolü, sinemanın ünlü jönleri yerine, role uygun olması sayesinde pek tanınmamış bir oyuncu olan Kartal Tibet‘e verildi, bu rol sayesinde Tibet, Türk sinemasının en önemli oyuncularından birisi olma yönünde önemli adımlar attı.

Suat Yalaz, Alman, Fransız ve Türk ortak yapımı olan Yüzbaşı Kartal adlı polisiye filmin çekilmesi sırasında çıkan büyük zorluklardan dolayı sinema sektöründen çekildi ve Fransa‘ya yerleşti. Fransa’da Karaoğlan çizgiromanlarını o ülkenin dilinde yayınlamaya başlayan Yalaz, bir yandan da Türkiye’deki gazete ve dergilerle bağlantısını kesmeyerek yeni çalışmalarını da Türkiye’de yayınlatma imkanı buldu.

2002 yılında Yılın Karikatürcüsü ödülünü kazanan Yalaz, İslam Tarihi ve Son Osmanlı adlarını taşıyan ve eski gazete bantlarında başlayan köklü eserlerinin ciltlerini hazırlamak için çalışmalara başladı. Karaoğlan, 2000’li yıllarda kısa ömürlü bir T.V. dizisi olarak yayınlanırken, Son Osmanlı Yandım Ali, yönetmen Mustafa Şevki Doğan tarafından, Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere‘nin başrollerinde oynadıkları bir filmle sinemaya aktarıldı.

2007 yılında Karaoğlan‘dan sonraki en önemli eserlerinden biri olan “Son Osmanlı:Yandım Ali”, Türk sineması için yüksek denebilecek bir bütçe ile sinemaya uyarlanmış, başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere‘nin oynadığı film ortalamanın üzerinde ilgi görmüştür.

2006 yılında PTT Genel Müdürlüğü, KARAOĞLAN’dan 4 dizilik pul koleksiyonu yaptı. Suat YALAZ, böylece, Cumhuriyet tarihimizde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler‘in Amcabey’i, Turhan Selçuk‘un Abdülcambaz’ından sonra yarattığı çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak Devlet tarafından onurlandırılan 3’üncü sanatçımız oldu.

Evlilikleri : Suat Yalaz, kendisi gibi Akademi’li olan bir Necla hanımla evli, Olcayto (vefat etti)ve Kaan adlı iki oğul babasıdır.

İlgili Makaleler

Suat Yalaz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu