Stephen Edwin King kimdir

Ad Soyad: Stephen Edwin King Doğum Tarihi: 21 Eylül 1947 Nereli: Portland, Amerika Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Stephen Edwin King kimdir, Korku edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Stephen King, eserleri en çok filme ve dizilere uyarlanmış yazarlardan birisidir.

Stephen King, 21 Eylül 1947‘de Amerika Birleşik Devletleri’nde Portland’da doğdu. Stephen henüz 2 yaşında iken annesi ve babası ayrıldı ve kardeşi David ile annesinin yanında kaldı. Çoc yer olan Indiana Fort Wayne ile annesinin yaşadığı Portlan Maine arasında gidip gelmekle geçti. 11 yaşına geldiğinde annesi ve kardeşi ile Durham’a taşındı ve burada okula başladı. 1966 yılında mezun olduktan sonra Orono Maine Üniversitesi’nde bilim okumaya başladı. Daha sonra karısı olacak Tabitha Spruce ile burada tanıştı.

1963 yılında ilk hikayelerini yazdığında henüz 16 yaşında idi. Bu hikayelerin ancak 1967 yılında çıkardığı “Starting Mystery Stories” kitabında toplayıp yayınlayabildi. 1970 yılında üniversiteyi bitirdikten bir yıl sonra Tabitha ile evlendi. İş bulamadığı için bir laboratuvarda çalışmaya başladı. Stephen King’in hikayeci olarak ilk çıkışı da bu döneme rast gelmektedir. Bazı dergilerde yayınlanan hikeyeleri popüler olmaya başlamıştı.

1971 yılının sonlarına doğru Main’de bulunan Hamden Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Bir yandan da yazarlık hayatına devam ediyordu. 1974 yılında ilk romanı “Carrie” (Göz) yayımlandı. Aynı yıl Kolarado’ya taşınan yazar, “Shining” (Medyum) adlı romanını yazdı. Bundan bir sene sonra da Maine’e döndü. Yine aynı yıl “The Stand” (Mahşer) adlı kitabı yayımlandı.

Maddi durumu düzelen Stephen King, 1977 yılında aynı şehirde başka bir eve taşındı. 1980 yılından itibaren yoğun bir şekilde yazarlığa yönelen King, “The Dead Zone”(Çağrı), “Firestarter” (Tepki), “Pet Sematary” (Hayvan Mezarlığı), “The Dark Half” (Hayatı Emen Karanlık), “Needful Things” ( Ruhlar Dükkanı), “Rose Madder” (Çılgınlığın Ötesi) gibi birçok roman ve hikaye kitabı yazdı. Stephen King’in en merak uyandıran serisi ise 1982 yılında yazmaya başladığı ve 2004 yılında sona ermiş olan “The Dark Tower” (Kara Kule) dizisidir.

1970lerden beri 60’ın üstünde roman ve hikaye kiatbı yayımlayan yazarın birçok eseri senaryolaştırıldı ve filme çekildi. Uyarlamalarla birlikte dizi ya da film haline getirilmiş öykülerinin sayısı 70’den fazladır. Bunlar arasında en çok bilinenleri 1980 yılında Stanley Kubrick‘in yönettiği “Shining”, 1990 yılında “Misery”, 1994 yılında “The Shawshank Redemption”, 1999 yılında “Green Mile” (Yeşil Yol), 2004 yılında başrolünde Johnny Depp]’in başrolünde oynadığı “Secret Window” (Gizli Pencere), 2007 yılında başrollerinde John Cusack ve Samuel Jackson‘nın yer aldığı “1408” ve yine 2007 yılında vizyona giren “The Mist”dir.

Kitaplarının nerdeyse tümü Türkçeye çevirlmiş olan yazarın Türkiye’de de hayran kulüpleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Stephen Edwin King hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu