Şerif Yüzbaşıoğlu kimdir

Ad Soyad: Şerif Yüzbaşıoğlu Doğum Tarihi: ?? ?? 1932 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: 19 Şubat 1981

Şerif Yüzbaşıoğlu kimdir, Müzik yapımcısı, besteci, orkestra şefi.

Şerif Yüzbaşıoğlu, 1932 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. 1960’lı ve 1970’li yıllarda Türkçe pop müziğin ileri gelen isimlerindendi. 1944 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarından 1954 yılında mezun oldu.

Öğrenimi sırasında, Ömer Günteş, Ferdi Statzer, Raşit Abed vb. müzik öğretmenlerinden keman, piyano, obua, korangle, beste dersleri aldı. Okulu bitirdikten sonra aynı kurumda armoni öğretmenliğine başladı. 1959 -1961 yılları arasında Şehir Korosu şef yardımcılığı yaptı.

1961-1964 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu Batı Müziği Yayınları şefliği, 1958-1967 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Çoksesli Sanat Kurulu üyeliği, 1964-1967 yılları arasında İstanbul Şehir Orkestrası şefliği yaptı.

1965 yılında Balkan Müzik Festivalinde “En iyi Orkestra” ödülünü aldı.

1966-1971 yılları arasında ve 1973-1976 yılları arasında iki dönem, Türkiye Müzisyenler Sendikası başkanlığı görevinde bulundu.

1970 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu, Selçuk Başar, Attila Özdemiroğlu, Uğur Başar ve Garo Mafyan ile Asım Ekren‘i yanına alarak kendi adına kurduğu orkestrayı yönetti. Şenay Yüzbaşıoğlu‘nun da solist olarak yer aldığı bu orkestra, ilerde on sekiz kişilik kadrosuyla İstanbul Gelişim Orkestrası’na dönüştü. Daha sonra Şenay’ın orkestra partneri Neco oldu ve orkestraya Onno Tunç, Cengiz Teoman, Aşkın Arsunan, Atilla Şereftuğ, Erdal Kızılçay gibi müzisyenler katıldı. 1971’de orkestra şefi Şerif Yüzbaşıoğlu ve Şenay evlendi.

Bulgaristan, Yunanistan, Japonya, Belçika, vb. ülkelerde düzenlenen uluslararası hafif müzik yarışmalarında Türkiye’yi temsil etti.

Şerif Yüzbaşıoğlu, ikinci evliliğini 1971 yılının başlarında şarkıcı Şenay ile yaptı. Ölene kadar evlilikleri devam etti.

Şerif Yüzbaşıoğlu, 19 Şubat 1981 tarihinde İstanbul’da 49 yaşında geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti.

İlgili Makaleler

Şerif Yüzbaşıoğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Benim canim dayim simdi Halime jupiter (Yuzbasioglu) ile beraber artik ne konserler veriyorlardir kim bilir.Dayim Serif Yuzbasioglu.Sukru Yuzbasioglu da vardi.O BİR Baska Allah rahmet eylesin,topragi bol olsun.Hic kimse Senay Yuzbasioglu ocak 5 te vefat etti.Hayat bayram olsa,Sev Kardesim bir suru eserleri var.Allah bizlere uzun omurler versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu