Şenay Düdek kimdir

Ad Soyad: Şenay Düdek Doğum Tarihi: ?? ?? 1959 Nereli: İzmir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Şenay Düdek kimdir, Şenay Düdek, 1959 yılında İzmir Eşrefpaşa’da doğmuştur. 3 kız kardeşi var. Daha sonra ailesi Eşrefpaşa’dan ayrılıp Bahçelievler, Üçyol tarafına taşınmışlar. Babası Naci bey gazinocu, kabadayıydı ve sonra taş ocakları müteahhitliği de yapmış. Sülalesi Burdur’un önemli ailelerinden. “7 Düdükler” diye anılıyorlar. Annesi Girit kökenlidir. İlkokul 1. sınıfa giderken babası mahkeme kararıyla soyadını “Düdek” olarak değiştiriyor.

Şenay Düdek, ilkokulu Eşrefpaşa Kocatepe ilkokulunda, Ortaokulu Eşrefpaşa Ortaokulunda, Lisesi ise İzmir Kız Lisesi’nde okumuştur.

Şenay Düdek, 1974 yıllında İzmir Kız Lisesi’nde Türkiye disk ve cirit atma rekortmeniydi. İzmir Kız Lisesi’nde okuduğu yıllarda okul gazetesini çıkardı. O zamanlar İzmir Fuarı‘na gelen sanatçılarla röportaj yapardı. 1976 yılında 17 yaşındayken Opel arabası vardı.

Yine liseye devam ettiği sırada Demokrat İzmir Gazetesi’nde Pakize Suda’nın babası rahmetli Orhan Suda, Çetin Gürel, Akın Simav ve Akın Kıvanç bu isimler ordayken onlara bir yandan spor yazıları yazıp bir yandan da sayfa yapıyordu. O zaman bu isimler onun ileride çok büyük bir gazeteci olacağını söylediler. Amatörce başladığı gazetecilik, daha sonra profesyonel olarak devam etti.

1978 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi’ni kazandı ve gitti. Ancak siyasi olaylar yüzünden 6 ay sonra geri döndü. İzmir’deki Yakındoğu İletişim Fakültesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nda, öğrenimini sürdürdü.

İzmir’deyken 1978 yılında İzmir Televizyonu’nda ‘Kadın Magazin’ adlı programı yaptı ve sundu. İki yıl sürdü. Fuara gelen tüm sanatçılar programına konuk oluyordu. Türkiye’nin ilk kadın programı olan bu program Düdek’in tanınmasına yol açtı.

Profesyonel olarak Ticaret Gazetesi ve ardından Ekspres Gazetesi’nde muhabirlik yaptı.

1980 yılında Erol Simavi’ye satılan Ekpres Gazetesi’ne Çetin Emeç tarafından 21 yaşındayken yazı işleri müdürü yapıldı. Hürriyet Gazetesi bünyesinde, Haftasonu Gazetesi ve Kebelek’in; İzmir temsilciliğini yaptı. 1981’de Erol Simavi’nin davetiyle İstanbul’a gitti.

10 sene POSTA gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Merhaba ve Süper Gazete’de, yayın yönetmenliği yaptı. Bir süre gazeteciliğe ara verdi. Çalıştığı Süper Gazete kapanınca menajerlik yapmaya başladı. Bahar Öztan, Hülya Avşar, Seren Serengil, Fulden Uras gibi pek çok ünlü ismin menajerliğini, üstlendi. Bu işi 1994 yılına kadar yaptı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve MGD (Magazin Gazetecileri Derneği) onur ödüllerine sahip olan Düdek; birçok özel geceden ve düzenlenen yarışmadan çeşitli ödülleri var.

Televizyonda Müge Anlı‘yla beraber “Dobra Dobra” adlı magazin proğramı yaptılar. Bu program ile de büyük ses getirdi.

Şenay Düdek, 16 temmuz 2007 tarihinde Star TV’de ‘Bir Dilek Tut’ programını yaparken 3.5 metreden yere düştü. Ölümden döndü. Sol omzuna protez takıldı. Kazadan sonra ani bir karar aldı ve “Dobra Dobra” proğramı bitince magazin alemini bıraktı. Ve İzmir’e döndü.
Ertuğrul Özkök‘ün ısrarlarına dayanamayıp bu kez Hürriyet’in Ege bölgesel ekinde yazmaya başladı.

‘Yaşanmış Şehir Hikayeleri’, ‘Yüreğim Hala Aşkımıza Ağlıyor’, ‘Gölge Hayatlar’ isimli kitapları yazdı. Kitaplarının gelirleriyle Alsancak Devlet Hastanesi’ne, annesinin adına üç yataklı koğuş yaptırdı. Adana ve Konya Kadın Sığınma Evleri’ni döşettirdi. KİTVAK (Kemik İlik Vakfı) için Ege Üniversitesi içinde bir oda yaptırdı. Menemen Alaniçi Köyü’nde 5 bin kitaplık bir kütüphane kurdu. Ve Kitaplarının geliriyle kütüphaneler zinciri oluşturmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Şenay Düdek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu