Sean Connery kimdir

Ad Soyad: Sean Connery Doğum Tarihi: 25 Ağustos 1930 Nereli: Edinburg, İskoçya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Sean Connery kimdir, Sir ünvanlı İskoç sinema oyuncusu. Ünlü casus filmi serisi James Bond’un altı filminde Ajan 007James Bond’u canlandıran Connery ayrıca 1950 Bay Kainat yarışması 3.südür. James Bond serisinin yanı sıra aralarında The Rock, Highlander, The League of Extraordinary Gentlemen gibi pek çok başarılı yapımın da yer aldığı çok sayıda Holywood filminde rol almış olan Connery, 1987 yılında gösterime giren The Untouchables adlı filmdeki performansıyla Oscar’a layık görülmüştür.

Sir Thomas Sean Connery, 25 Ağustos 1930 tarihinde, Edinburg, İskoçya’da dünyaya geldi. Annesi Euphemia Maclean bir temizlikçiyken babası Joseph Connery ise bir fabrika işçisiydi. Kardeşi Neil Connery, abisi gibi oyuncu olmayı denediyse de rol aldığı bir iki filmin dışında sinema sektöründe çok fazla varlık gösteremedi.

Connery’nin ilk işi sütçülüktü; kısa bir süre sonra bundan sıkılıp Kraliyet Donanması’na katılan Conre zarfında iki tane dövme yaptırdı; bunlardan birisi ailesini ötekisi ise İskoçya’yı temsil ediyordu. Connery askerden douodenal ülser teşhisi nedeniyle terhis edildi ve aralarında tabut cilalamaktan üniversitelerde modellik yapmaya kadar çok çeşitli mesleklerin yer aldığı bir dizi işte çalıştı.

1951 yılında, harcamalarını karşılamak için biraz daha paraya ihtiyaç duyduğu için King’s Theatre adlı tiyatroda sahne arkasında çalışmaya başlayan Connery, sergilenen oyunlarla ilgilenmeye başlayarak oyunculuk kariyerine ilk adımlarını attı.

Gençlik yıllarında vücut geliştirme sporu ile uğraşan ve 1950 yılında Mr. Universe yarışmasını kazanan Connery, ayrıca Bonnyrigg Rose takımının gençler kadrosunda da top koşturdu.

Connery’nin rol aldığı bahsedeğer ilk yapım, 1958 tarihini taşıyan Another Time, Another Place oldu. Filmin çekimi sırasında başrol oyuncusu Lana Turner’ın erkek arkadaşı ganster Johnny Stompanato’nun silahlı saldırısına uğrayan Connery, saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardı ve Stompanato’nun sete girmesi yasaklandı.

Connery’nin şöhrete kavuşmasını sağlayan filmler, şüphesiz ki 19621983 yılları arasında oynadığı James Bond filmleriydi. Serinin ilk 5 filmi olan Dr No, From Russia with Love, Goldfinger, Thunderball ve You Only Live Twice’da gizli ajan 007 James Bond’u canlandıran Connery, bir süre için bu karakteri canlandırmaya ara verse de 1971 yılında çekilen Diamonds Are Forever için seriye geri döndü ve son olarak 1983 yılında Never Say Ever Again filminde rol alarak seriyi bıraktı. Connery’nin rol aldığı bütün Bond filmleri büyük gişe başarıları gösterirken, serinin devamının gelmesi açısından da önemli rol oynadı. Connery’nin Dr. No filmindeki oyunculuğundan çok etkilenen serinin yazarı Ian Flaming, Bond karakterini yarı İskoç yarı İsveçli bir hale sokarak Connery’nin tpine uygun hale getirdi.

James Bond serisinden ilk ayrılışının ardından Alfred Hitchcock’un yönettiği iki filmde; Murder on the Orient Express ve Marnie’de rol alan Connery, tekrar Bond serisine geri döndü.

1983 yılında Bond serisinden temelli ayrılan Connery, 1986 yılında oynadığı ve Umberto Eco’nun aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan Avrulpa filmi Gülün Adı ile BAFTA ödülü kazandı. Aynı yıl rol aldığı İskoçyalı (Highlander) adlı filmindeki akıl hocası karakteri, gelecekteki filmlerinde de bürüneceği rollerin habercisi gibiydi. Connery ilerleyen yaşlarında sık sık genç başrol oyuncularını yöneten ve onları hizaya sokan yaşlı eğitmen ya da okul hocası karakterlerine büründü.

1987 yılında rol aldığı The Untouchables ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazanan Connery, 1989 yılında Indiana Jones and the Last Crusade filminde İndiano Jones’un babasını canlandırdı; filmin yönetmeni Steven Speilberg ve yapımcısı George Lucas, Jones karakterinin Bond serisinden çok etkilendiğini ve bu yüzden Connery’nin filmde rol almasının kendilerini çok mutlu ettiğini açıkladılar. Connery’nin finansal olarak başarılı olan son filmleri ise 1990 tarihli The Russia House, 1996 tarihli The Rock ve 1999 tarihli Entapment oldu.

Connery’nin sinemada rol aldığı son filmler, First Knight (1995), The Avengers (1998) ve The League of Extraordinary Gentlemen (2003) oldu. The Avengers 1998 yılındaki bütün En Kötü film ödüllerini toplarken, The League of Extraordinary Gentlemen ise Alen Moore’un çizgiromanına ve de başarılı oyuncu kadrosuna rağmen gişede istenilen başarıyı elde edemedi.

Sean Connery, 8 Haziran 2006 tarihinde gerçekleşen ödül töreninde American Film Institute’den ömürboyu başarı ödülü kazanmasının ardından sinemadan emekli olduğunu açıkladı.

1962 ile 1973 yılları arasında aktrist Diane Cilento ile evli olan Connery, bu evlilikten kendisi gibi oyuncu olan Jason Connery adlı bir oğla sahiptir. Connery 1975 yılından bu yana Fransız ressam Micheline Roquebrone ile evlidir. İskoç Ulusal Partisi’nin bir üyesi olan başarılı oyuncu, partiyi maddi ve manevi olarak uzun süredir desteklemektedir.

İlgili Makaleler

Sean Connery hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu