Sarah Palin kimdir

Ad Soyad: Sarah Palin Doğum Tarihi: 11 Şubat 1964 Nereli: Sandpoint, Idaho, ABD. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Sarah Palin kimdir, Alaska Valisi Sarah Palin, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı John McCain‘in başkan yardımcısı adayıdır.

Sarah Louise (Heath) Palin, 11 Şubat 1964tarihinde, Idaho eyaletindeki Sandpoint’da doğdu. Annesi Sarah Heath, bir okulda sekreter, Babası Charles R. Heath, fizik öğretmenliğinin yanı sıra atletizm antrenörlüğü yapmaktadır. Sarah Palin’in anne ve babası 1964’te Alaska eyaletindeki Skagway şehrine taşındılar. Sarah Palin, 1982’de Wasilla High School lisesinden mezun oldu. 1987 yılında ise Idaho Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Gazetecilik mezunu, bir süre televizyonda spor muhabirliği yapmış.

Sarah Palin, lisedeyken basketbol takımının oyun kuruculuğunu üstlenmiş. 1984 yılında Alaska güzellik yarışmasını kazanmış.

Siyasete atılmaya karar verdi ve 1996 yılında Wasilla’da belediye başkanı seçilerek 2002 yılına kadar bu görevde kaldı. 2003-2004 yıllarında Alaska Petrol ve Doğal Gaz Rezervleri Dairesi’nde Denetim Kurulu üyeliği yaptı.

2006 yılının Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimlerini açık farkla kazandı. 7 Kasım 2006’da Alaska’nın ilk kadın valisi seçildi. Alaska’da güçlü bir tabanı olan Palin, halkın yüzde 80’inden destek görüyor.

Ulusal Ateşli Silahlar Derneği (National Rifle Association) üyesidir. Sarah Palin muhafazakar görüşleriyle bilinmektedir. Ölüm cezasını desteklemekte eşcinsel evliliklerine karşı çıkmaktadır. Kürtaj karşıtı Palin, hamileliğin ilk aylarında Down sendromu taşıdığını öğrendiği bebeği 2008 yılında dünyaya getirmiştir.

4 Aralık 2006 tarihinde Alaska Valiliği’ne seçildi.

Alaska Valisi ve Cumhuriyetçi Parti’nin 2008 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerindeki başkan yardımcısı adayı olan Amerikalı siyasetçidir.

Ailesiyle birlikte Anchorage’ın 40 mil kuzeyindeki Wasilla’da yaşayan Sarah Palin, North Slope’da faaliyet gösteren bir iş adamı Eskimo Todd Palin ile evlidir. Todd Palin, hayatı boyunca Alaska’da ticari balıkçılık yapmış biridir.Çiftin 5 çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Sarah Palin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu