Samuel Jackson kimdir

Ad Soyad: Samuel Jackson Doğum Tarihi: 21 Aralık 1948 Nereli: Washington D.C., A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Samuel Jackson kimdir, 1972 yılından itibaren aktif olarak oyunculuk yapmış olmasına rağmen, Quentin Tarantino’nun yönettiği 1994 tarihli Pulp Fiction’a kadar adını duyuramamış olan A.B.D.’li sinema oyuncusu. Pulp Fiction, jurassic-park, star-wars, Black Snake Moan gibi başarılı yapımların da içinde bulunduğu yüzün üzerinde sinema filminde rol almış olan Jackson, Altın Ayı ödülünü kazanmış ve Oscar’a aday gösterilmiştir.

Samuel Leroy Jackson, 21 Aralık 1948 tarihinde, Washington D.C., A.B.D.’de dünyaya geldi. Çocukluğunu annesi Elizabeth Jackson ile beraber Tennessee’de geçirmek zorunda kadı; ailesinden uzakta yaşıyan ve alkol bağımlılığı yüzünden hayatını kaybeden babası ile sadece birkaç kez görüme şansı bulabildi.

Riverside Lisesi’nden mezun olan Jackson, lisede okuduğu süre içinde okulun orkestrasında yer aldı ve de tro olduktan sonra Atlanta’da bulunan Morehouse College’a girdi ve burada bulunduğu yıllarda Just Us Theatre adlı tiyatro grubunu kurdu. 1968 yılında, siyahi lider Martin Luther King, Jr’ın suikaste uğramasının ardından eşitlik isteyen protestoculara katılan Jackson, bu hareketinden dolayı iki yıllığına okuldan uzaklaştırıldı. Katıldığı Black Power (Siyah Güç) hareketinin aşırı uçlara kayması ve de silahlanmaya başlaması üzerine Black Power’dan ayrıldı ve de üniversiteye geri dönerek drama alanındaki eğitimini tamamladı.

Üniversitede okuduğu yıllarda tiyatro gruplarında yer alan ve 1972 yılındaki mezuniyetinin ardından çeşitli T.V. filmlerinde ufak rollerde gözüken Samuel Jackson’un rol aldığı ilk film, 1972 tarihli Together for Days oldu. 70’lerin ortalarından 80’li yılların sonuna kadar pek çok filmde yan rollerde rol alan ve de The Piano Lesson ile Two Trains Running adını taşıyan iki başarılı tiyatro oyununda ana rollerden birisini oynayan Jackson’un kariyeri, ağır alkol ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle sekteye uğradı. Bağımlılıkları ile başa çıkmadığı gerekçesi ile ailesi tarafından New York’da bulunan bir rehabilitasyon merkezine kaldırılan Jackson, tedavisinin tamamlanmasının ardından beyaz perdeye geri döndü.

Jackson’ın 90’lı yıllarda rol aldığı ilk film, Spike Lee tarafından yönetilen Jungle Fever oldu. Uyuşturucu müptelası bir karakteri canlandırdığı film, başarılı oyuncuya 1991 yılında, Cannes Film Festivali’nde yardımcı oyuncu olarak bir ödül getirdi. 1993 tarihli ve ünlü yönetmen Quentin Tarantino imzalı Pulp Fiction, Samuel L. Jackson’ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Filmde canlandırdığı gangster Junes Winnfield karakteri izleyicilerden büyük ilgi gördü ve de oyuncuya Holywood’un yüksek bütçeli filmlerinde rol alma şansı kazandırdı.

1995 yılında, ünlü aksiyon serisi die-hard’ın üçüncü filmi olan Die Hard with a Vengeance’da Bruce Wills ve Jeremy Irons ile beraber kamera karşısına geçen yıldız oyuncu, 1997 yılında gene bir Tarantino filmi olan Jackie Brown’da rol aldı. 90’lı yıllarda ağırlıklı olarak sert ve silah kullanmayı seven karakterleri canlandırmış olsa da, 1996 yılında okullarda gösterilen ve de gençler için silah kullanmanın zararlarını anlatan bir yapım olan Teens and Guns: Preventing Violence’da rol alarak topluma karşı olan görevini yerine getirdi.

1999 yılında, star-wars serisinin 4. filmi Episode I: The Phantom Menace ile beraber star-wars dünyasına katılan Jackson, canlandırdığı Mace Windu karakteri için dikilen özel elbiseler ve mor lightsaber (ışınkılıcı) için özel istekte bulundu. Jackson, serinin diğer filmlerinde de Windu karakterini canlandırdı.

2000 yılında, Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak onurlandırlan Jackson, 2000’li yılların başında Unbreakable, Shaft, xXx ve S.W.A.T. gibi başarılı filmlerde rol aldı. 2004 yılında, The Incredibles adlı animasyon filminin seslendirme ekibinde yer alarak Annie Ödülleri’nde En İyi Seslendirme Sanatçısı ödülünü kazandı.

Iron Man ve Iron Man II adlı Marvel çizgiroman uyarlamalarında General Nick Fury’yi canlandıran Jackson’ın gelecek projeleri arasında farklı Marvel evreni uyarlamalarında Nick Fury karakterini canlandırmanın yanı sıra, karakterin baş rolde oynadığı ve aynı adı taşıyan bir de film var. Amerika’nın en çok satan çizgiroman firması Marvel’in ultimate (genişletilmiş evren) yapısı içerisinde, eskiden beyaz ve milliyetçi olan bir karakterin siyahi bir karaktere çevrilmesinde büyük rol oynayan Jackson, aynı zamanda çizgiroman evreninde de Nick Fury karakterinin kendi fiziksel yapısına benzemesi için de izin verdi.

Morehouse College’de okuduğu sırada tanıştığı oyuncu LaTanya Richardson ile 1980 yılından bu yana evli olan Jackson, karısı ile beraber Los Angeles, California’da yaşıyor.

İlgili Makaleler

Samuel Jackson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu