Sabiha Gökçen kimdir

Ad Soyad: Sabiha Gökçen Doğum Tarihi: 22 Mart 1913 Nereli: Bursa Meslekler: Ölüm Tarihi: 22 Mart 2001

Sabiha Gökçen kimdir, Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, 1996 yılında, havacılık tarihine yaptığı katkılardan dolayı Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafından “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçilmiştir. Atatürk’ün manevi kızıdır.

Sabiha Gökçen, Hafıs İzzet Bey ve Hayriye Hanım çiftinin ikinci çocuğu olarak, 22 Mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi üzerine, abisi tarafından eğitimine destek verilen Gökçen, 1925 yılında, Bursa gezisinde olan Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. Hayat hikayesini öğrenen ve içinde bulunduğu maddi koşulların okuması için yeterli olmayacağını düşünen Atatürk tarafından, ailesinin izni ile evlat edinilerek İstanbul’a yerleşti ve de Üsküdar Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürdü.

1935 yılında, Türk Hava Kurumu bünyesinde bulunan Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu‘na kaydolan Gökçen, bu eğitimi başarıyla tamamlamasının ardından Kırım’a giderek Koktebel Yüksek Planör Okulu’nda altı ay süreyle planör eğitimi gördü.

İlk motorlu uçuş deneyimini 25 Şubat 1936 yılında gerçekleştiren Gökçen, Atatürk’ün isteği üzerine, o dönemde kadın öğrenci almayan Eskişehir Uçuş Okulu’nda 19361937 yılları arasında özel uçuş eğitim aldı.

Dersim Olayları’nı bastırmak üzere görevlendirilen ve 1937 yılında Tunceli Harekatı’na katılan Gökçen, bu harekattaki rolü sayesinde dünya tarihinin ilk kadın pilotu ünvanını kazandı ve Türk Hava Kurumu tarafından İftihar Madalyası ile ödüllendirildi.

1938 yılında, beş gün süren bir Balkan turuna çıkarak dünyadaki kadın pilotlara ilham veren Gökçen, 19381955 yılları arasında Türk Hava Kurumu’nun uçuş hocalarından birisi olarak hizmet verdi. 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esiner ile dünya evine giren Gökçen’in evliliği, 12 Ocak 1943 tarihinde, eşinin zamansız vefatı sona erdi.

Uçuş kariyeri boyunca 22 farklı sivil uçağı ve savaş uçağı ile uçma deneyimini yaşamış olan Sahiba Gökçen, hayatının son uçuşunu 1996 yılında, 83 yaşındayken onuruna verilen Amerika gezisinde gerçekleştirdi ve 22 Mart 2001 tarihinde, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yumdu.

Gökyüzüne bağlı anlamına gelen Gökçen soyadı Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından kendisine 19 Aralık 1934 yılında verildi. Hayatı boyunca Türk havacılığına büyük katkılarda bulunan ve Türk kadınının dünyadaki statüsünü yükseltmek için çalışan Sabiha Gökçen’e başarılarından dolayı T.H.K, Uluslararası Havacılık Federasyonu, Romanya Ordusu, A.B.D. dahil olmak üzere çeşitli ordu, dernek ve kuruluşlardan toplam 30’un üzerine nişan, liyakat madalyası, plaket ve bröve taktim edildi. Adı Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı’na verilerek onurlandırıldı.

İlgili Makaleler

Sabiha Gökçen hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Sabiha GÖKÇEN’i tanıyıp, elini öpmek kendisi ile yaklaşık 7/8 saat Samsun Sportif Havacılık kulübüne ait Engiz Uçuy pistinde ağırlama onuru 20 Mayıs 1999 tarihinde yaşadım. Kendileri Kulübümüz üyelerine gayet dostane bir ortamda hatıralarını naklettiler. Ve O gün kendisi Kulübümüze üye olarak 50 TL. teberruda(bağışta) bulundu. Amatör havacılar olarak çevresinde builunmaktan sonsuz gurur duyduk. kendisine “KARTAL ANAMIZ” diye hitap etmemize izin verdi. mutlu bir gün idi. O gün çekilen fotoğraflar Samsun/19 Mayıs belediye Başkanlığı arşivlerinde olmalıdır. Ruhun şad olsun Kartal Ana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu