Robert Rodriguez kimdir

Ad Soyad: Robert Rodriguez Doğum Tarihi: 20 Haziran 1968 Nereli: San Antonio, Texas, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Robert Rodriguez kimdir, Robert Anthony Rodriguez, 1968 doğumlu Amerikalı film yönetmeni. Düşük bütçelerle bağımsız ve stüdyo filmleri yapan yönetmenin bazı filmleri : “Desperado” (1995), “From Dusk Till Dawn” (1996) ve “Sin City” (2005).

20 Haziran 1968 tarihinde, San Antonio, Texas‘ta dünyaya gelen Robert Rodriguez, çok küçük yaşlarda eline geçen bir kamerayla başladığı sinema macerasına, University of Texas’ta okuduğu yıllarda çektiği kısa filmlerle devam etti. 1990 sonbaharında bir film yarışmasında aldığı başarıyla üniversitenin film programına girmeye hak kazandı. Burada, ödüllü 16 mm’lik kısa filmi, “Bedhead“‘i çekti. Bu film ile gördüğü ilginin de etkisiyle Rodriguez, sinema alanında kariyer yapmaya karar vererek, John Woo filmlerinden esinlenip, aksiyon bir film olan “El Mariachi“yi ispanyolca olarak çekti(1992). Sundance Film Festivalinde seyirci ödülü kazanan bu film, aslında düşük bütçeli, video piyasasını hedef almıştı ancak Columbia Pictures’ın dikkatini çekmeyi başardı. Bu film ve 1990lı yılların bağımsız sinema hareketindeki önemli taşlardan biri gözüyle bakılan “Rebel Without a Crew” adlı kitabıyla yönetmen, bir çok insanı “bütçesiz” film yapmaya teşvik etti.

Başrolünü Antonio Banderas‘ın oynadığı “El Mariachi”nin devamı niteliğinde, bir sonraki filmi “Desperado” ile Salma Hayek‘i Amerikan seyircisiyle tanıştıran Rodriguez, sonrasında, Quentin Tarantino‘nun senaryosunu Robert Kurtzman ile birlikte yazdığı, “From Dusk Till Dawn” ‘u ve ardından Kevin Williamson ile gençlik-korku bilim-kurgusu “The Faculty“‘yi çekti. 2001 yılında, ilk 100,000,000 Amerikan Dolarını, sonradan üçlemeye dönüşen “Spy Kids” ile kazanan Rodriguez’in üçüncü “mariachi” filmi 2003 yılının sonlarına doğru çıktı : “Once Upon a Time in Mexico“.

Rodriguez, 2005 yılında, “Frank Miller Sin City” çizgi romanlarından uyarlanan, bir sahnesini Tarantino’nun yönettiği “Sin City” adlı filmi çekti. Gişede başarılı olan bu filmin iki adet devam filmi de 2007 yılından sonra gösterime girecek. Kendi filmlerini yönetmesinin, senaryosunu yazmasının ve yapımını üstlenmesinin yanında bir çok filminde, editör, görüntü yönetmeni, görsel efekt danışmanı, besteci ve ses editörü gibi görevleri de üstlenen ünlü yönetmenin “tek kişilik film ekibi” adlı bir lakabı var.

Önemli Filmleri:

“Bedhead” (1991)
” El Mariachi “ (1992)
” Desperado “ (1995)
“Four Rooms “ (1995 – “The Misbehavers” adlı bölüm)
” From Dusk Till Dawn “ (1996)
” The Faculty “ (1998)
” Spy Kids “ (2001)
” Spy Kids 2 : Island of Lost Dreams “ (2002)
” Spy Kids 3-D : Game Over “ (2003)
” Sin City “ (2005)
” The Adventures of Shark Boy and Lava Girl “ (2005)

İlgili Makaleler

Robert Rodriguez hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu