Robert Plant kimdir

Ad Soyad: Robert Plant Doğum Tarihi: 20 Ağustos 1948 Nereli: West Bromwich, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Robert Plant kimdir, Hard rock, heavy metal, blues rock gibi pek çok farklı alanda eser vermiş olan İngiliz müzisyen. Efsanevi hard rock grubu Led Zeppelin’in vokalisti ve söz yazarı olarak tanınan Plant, grubun dağılmasının ardından yaptığı solo projelerle de adından söz ettirmiştir. Halen aktif olarak müzik hayatına devam eden Plant, 2009 yılında, T-Bone Burnett adlı albümüyle Yılın Albümü dalında Grammy Ödülü kazanmıştır.

Robert Plant, 20 Ağustos 1948 tarihinde, Robert ve Annie Plant çiftinin oğlu olarak West Bromwich, İngiltere’de dünyaya geldi. Halesowen kasabasında büyüyen Plant, çok küçük yaşlarda müzikle tanıştı; ilk ilahı ise o dönemdeki çocukların çoğunda olduğu gibi Elvis’ti.

Stourbridge’de bulunan ve sadece çok başarılı gençlerin kabul edildiği King Edward VI Koleji’ne kayıt olan Plant, blues’a olan düşkünlün önemi veremediğini farketti ve eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Henüz 16 yaşındayken ailesinin evini terkeden şarkıcı, çeşitli yerel blues gruplarıyla çalışmaya başladı.

Bir yandan yerel bar gruplarıyla beraber çalarken, bir yandan da para kazanmak için çeşitli işlere girip çıkan Plant, 1967 yılında sahne aldığı grubu The Crawling King Snakes sayesinde Zeppelin’in temellerini atacağı davulcu John Bonham ile tanıştı.

1968 yılına gelindiğinde Robert Plant çok fazla bir satış başarısı gösterememiş olsa dahi bulundukları kasabada güçlü sesi olan başarılı bir vokal olarak tanınmaya başlanmıştı. Gitarist Jimmy Page rock grubuna başarılı bir vokal arıyordu ve uzun bir ikna sürecinden sonra Plant’i gruba katmayı başardı. Plant’in arkadaşı davulcu Bonham’ın da katılmasıyla kadrosu şekillenen grup, The Yardbirds adını taşıyordu. Fakat Yardbirds’ün eski elemanlarından birisinin grubun isim hakkına sahip olması sebebiyle grup kısa bir süre sonra adını Led Zeppelin olarak değiştirdi.

Led Zeppelin kendi adını taşıyan ilk albümünü 1969 yılında piyasaya çıkarttı. Aynı yılın sonlarında II, 1970 yılında III ve 1971 yılında IV adlı albümleri sevenlerine sunan grup, artık rock müzik alanındaki en büyük ve en ilham verici grupların arasında yer alıyordu. 19711977 yılları arasında altın çağını yaşıyan grup, dünyanın en büyük rock grubu adıyla pek çok konser verdi. IV adlı albümlerinin kapağında bulunan ve her biri grup üyelerinin birini temsil eden simgeler ve karanlık şarkı sözleri yüzünden satanist olmakla ve çok daha kötüleriyle suçlansalar da, her zaman bildikleri en iyi şeyi, kaliteli müziği devam ettirdiler. Led Zeppelin, davulcuları John Bonham’ın 1980 yılındaki ani ölümüyle sarsıldı. Aşırı alkol ve düzensiz yaşamın kurbanı olan Bonham’ın vefatının ardından grubu devam ettirmek istemeyen Plant ve arkadaşları bümü ise Bonham’ın vefatından kısa bir süre önce piyasaya çıkan In Through the Out Door oldu.

Plant’in Zeppelin yıllarında başından pek çok talihsiz olay geçmişti. 1975 yılında geçirdiği trafik kazasında karısıyla beraber ölümle burun buruna gelip ağır yaralı olarak kurtulan müzisyen, 1977 yılında ise henüz 5 yaşında olan oğlu Karac’ı ağır bir mide enfeksiyonu nedeniyle kaybetti. Gruplarının davulcusu ve Plant’in en yakın arkadaşlarından birisi olan Bonham’ın kaybı ise bütün bunların üzerine tuz biber ekti ve de Plant bir süre için müzikal çalışmalardan uzak kaldı.

Zeppelin’den ayrılmasının ardından iki yıl kadar bir süre müziğe ara veren Plant, 1982 yılında çıkarttığı ilk solo albümü Pictures at Eleven ile sahnelere geri döndü. İngiltere ve Amerika müzik listelerinde 2. sıraya kadar yükselen albüm, sanatçının solo kariyerinin de başarılı olacağının göstergesiydi. Halen solo kariyerine devam etmekte olan Plant, son olarak 2010 yılının Eylül ayında, Band of Joy adındaki 9. stüdyo albümünü piyasaya çıkarttı.

1968 yılında Maureen Wilson ile evlenen Plant, bu evlilikten Carmen Jane adlı bir kız ve Karac ile Logan adında iki erkek çocuğa sahip oldu. Karac Pendragon Page, 1977 yılında, henüz 5 yaşındayken kaptığı bir virüse bağlı oluşan enfeksiyonlardan hayatını kaybetti. Çift, 1983 yılında boşandı.

Hit Parader dergisinin 2006 yılında düzenlediği Tüm Zamanların En İyi Metal Müzisyeni anketinde 1 numarada bulunan Plant, listenin ilk sıralarını müzikal olarak kendisinden etkilendiğini açıkça söyleyen Rob Halford, Steven Tyler ve Freddie Mercury ile paylaştı.

İlgili Makaleler

Robert Plant hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu