Robert Burks kimdir

Ad Soyad: Robert Burks Doğum Tarihi: - Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Robert Burks kimdir, Ünlü yönetmen, yönetmen Alfred Hitchcock‘la 19 yaşında iken tanıştı , Warner Brothers ile çalışmaya başladı .

Kamera operatörü asistanı olarak kareiyerinde tırmandı ve sonunda, 1944 yılında 5. Sahne üzerinde Warners Özel Fotoğraf Efektleri birimini devraldı .O zaman maliyet tasarruf tedbirleri olarak yaygın olarak kullanılan zorla perspektif teknikleri konusunda uzman oldu, B-filmleri. Burks özel efektler gibi yapımları çalışması yaptı Arsenic and Old Lace (1944), şüphe (1947) ve Key Largo (1948) 1949 yılında, tam teşekküllü bir yönetmen oldu.

Alfred Hitchcock , gerilim filmi çekmek için onu kiraladı on a Train Strangers (1951). Hollywood’un en ilham işbirlikleri, yanı sıra bir yakın kişisel dostluk kuruldu. Warner Brothers ile yaptığı sözleşme 1953 yılında bitince dışarı koştu, Burks 1954 ve 1964 yılları arasında yönetmenin en iyi iş yıllardır. Rear Window (1954) yılında çektiği en önemli filmidir. Genişleyici kullanılan canlı, tam tonlu renkler keskin bir tezat teşkil eden dış mekan çekimleri Catch A Thief(1955) ve North by Northwest (1959). Robert Burks 1955 de Thief To Catch’ ile En İyi Renkli Fotoğraf dalında Oscar ödülü kazandı.

Burks ve eşi, Mayıs 1968 yılında kendi evinde çıkan bir yangında eşi ile birlikte öldü.

İlgili Makaleler

Robert Burks hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu