Ridley Scott kimdir

Ad Soyad: Ridley Scott Doğum Tarihi: 30 Kasım 1937 Nereli: South Shields, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ridley Scott kimdir, İngiliz film yönetmeni ve prodüktör. Filmografisinde Blade Runner, Thelma & Louise, Gladiator, Black Hawk Down ve hannibal gibi sinema tarihinde önemi büyük olan filmler bulunmaktadır. Ridley Scott‘ın yönetmiş olduğu 2000 reklam filmi, sayısız klip ve TV dizisi de bulunmaktadır. Yönetmen başarılarından dolayı “Sir” ünvanı almıştır.

30 Kasım 1937‘de İngiltere‘nin South Shields Tyne and Wear şehrinde dünyaya geldi. Çocukluk yılları Londra‘da geçen Scott’ın babası ve büyük erkek kardeşi askerdi. Bu yüzden yönetmen, o dönemlerde babasını tanıma fırsatını hiç bulamadı. Galler bölgesinde ve Almanya‘da bulunduktan sonra, ikinci dünya savaşının ardından ailece Londra’ya döndüler. 1954 yılında West Hartlepool Koleji‘ne kaydoldu. 1958’de dizayn bölümünü bitirdiği okuldan mezun oldu. 19601962yılları arasında London’s Royal College of Art’ta grafik tasarımı üzerine master yaptı.

Okul için hazırladığı ve aynı zamanda ilk kısa filmi olan, siyah beyaz olarak çektiği Boy and Bicycle‘da erkek kardeşi ve babası rol aldı. 1963‘te, BBC‘de set tasarımcısı olarak staj görmeye başladı. Uzun süreler eğitim alıp çalıştığı BBC’den ayrıldığında, kanal için yönetmiş olduğu bir çok dizi ve TV showu bulunuyordu.

1968‘te reklam sektöründe çalışmak istediğine karar verip, kendi reklam ajansı olan “Ridley Scott Associates“ı kurdu ve Alan Parker‘la çalışmaya başladı. 10 sene boyunca toplam 2000 reklam filminin yönetmenliğini yaptıktan sonra 1977 yılında ilk uzun metrajlı filmi “The Duellists“i çekti. Film, Cannes Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” dalında Jüri Ödülü’nün sahibi oldu. 1979‘da geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan “alien” filmi için kamera arkasına geçti. Korku ve bilimkurgu türünde başarılı bir çıkış yakalayan film, yönetmenin 3 yıl sonra çekeceği 1982 tarihli Blade Runner filmi için iyi bir temel oluşturdu. Philip K. Dick‘in romanından sinemaya uyarladığı, Harrison Ford‘un başrolde oynadığı film, kült filmler kategorisine girmek için tüm malzemelere, tekniğe ve anlatıma sahipti ve başarısı Sam Amca’nın ülkesinde de yankılarını buldu.

1985‘te Legend, 1987‘de Someone to Watch Over Me ve 1989‘da Black Rain filmlerini yönettikten sonra, 1991’de özellikle Amerika’da geniş yankılar uyandıran oskarlı filmi “Thelma & Louise“i çekti. Yönetmenin filmografisinde önemli bir yere sahip olan bu yol filmi, dolaylı bir sistem eleştirisi içeriyor, 2 sıradan kadının, hayatlarına sahip çıkma mücadelesini toplumsal bir eksende ele alıyordu. Thelma & Louise’den sonra yönetmen 1992’de 1492: Conquest of Paradise, 1996’da White Squall ve 1997’de G.I. Jane filmlerini yönetti.

2000 yılına damgasını vuracak ve ona tam beş dalda oskar kazandıracak Gladiator filminin başarısı da adı kadar görkemli ve destansı oldu. Ardından 2001 yıllarında art arda çektiği Black Hawk Down(Kara Şahin Düştü) ve Hannibal filmleri geldi. Bu iki film de Gladiator’ün büyük başarısına gölge düşürmeyen, iddalı yapımlardı.

Gişe başarıları ve film eleştirileri açısından son 3 filmine bakıldığında, Ridley Scott kariyerinin doruğundaydı. Black Hawk Down 2 dalda oskar aldı ve Hannibal, film festivallerinin o yıl içinde en çok ödül verdiği filmlerden biri oldu.

Yönetmen 2003 yılında, Nicholas Cage’in oyunculuğunun ön plana çıktığı ve senaryosuyla adından ilgiyle söz ettiren “Matchstick Men”i çekti.

Scott’ın epik filmlerdeki benzersiz stilini yansıttığı bir diğer filmi Kingdom of Heaven’ı(Cennet Krallığı) 2005’te çekildi. Haçlılarla ilgili olan filmiyle ilgili radikal İslam kanadından tehditler alan yönetmen ve ekibi, filmin çekimleri süresince Morokko hükümeti tarafından gönderilen askerlerce korundular.

Yönetmen 2006yılında, daha önce Gladiator’de beraber çalıştığı oyuncu Russell Crowe’la son filmi A Good Year için bir araya geldi. Peter Mayle’in best-seller romanından sinemaya uyarladığı filmin müzikleri, Marc Stretenfield tarafından yazıldı.

Ridley Scott, halen başrollerini Denzel Washington ve Russell Crowe’un paylaştığı post prodüksiyon aşamasında olan ve 2007’de vizyona girecek olan yeni filmi “American Gangster”in çekimlerini gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Ridley Scott hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu